Moda na medycynę estetyczną w stomatologii

19 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Piękny uśmiech to często najlepsza wizytówka, dlatego warto o niego dbać. Ci, którzy decydują się na jego spektakularną poprawę, a co za tym idzie, dużą ingerencję stomatologiczną, powinni pamiętać o czymś jeszcze - zęby odpowiadają za kształt twarzy. Dlatego wraz z rozwojem stomatologii zaczęła towarzyszyć jej inna, tylko na pierwszy rzut oka odmienna dziedzina, czyli medycyna estetyczna.
Obecnie większość gabinetów stomatologicznych oferuje kompleksowe podejście do uzębienia, proponując np. projektowanie uśmiechu przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak będą wyglądały zęby po przeprowadzonym leczeniu. Co ważne, nie zawsze potrzebujemy drastycznych zmian. Czasami wystarczą drobne, zdrowotne poprawki i zadbanie o estetykę, np. przez czyszczenie lub wybielanie zębów.

Od kilku lat prężnie rozwija się medycyna estetyczna, która niejednokrotnie łączy się ze stomatologią. Zabiegi z zakresu tej dziedziny są w stanie wykonywać stomatolodzy, którzy przeszli odpowiednie szkolenia. Obecnie istnieje kilka prywatnych uczelni, które kształcą lekarzy różnych specjalności, głównie dermatologów, chirurgów plastycznych i właśnie stomatologów w zabiegach medycyny estetycznej. To ważne, żeby zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywał lekarz medycyny estetycznej lub innej specjalizacji, ale przeszkolony w zakresie wspomnianych zabiegów.

- Stomatolodzy uczą się anatomii twarzy od pierwszego roku studiów i jako jedyni kształcą się od początku w anatomii twarzy, rysach oraz zależnościach kostnych i zębowych. Brak uporządkowania w uzębieniu, czyli wady zgryzu czy braki zębów mają duży wpływ na rysy twarzy, zupełnie je zmieniając. Często pacjentki po leczeniu protetycznym czy ortodontycznym same widzą, jak powiększyły się usta z powodu wychylenia zębów do przodu lub wypełniły policzki i zmalały bruzdy po uzupełnieniu zębów trzonowych. Bywa też odwrotnie: mają powiększone usta, a wystarczyłoby ustawić zęby ortodontycznie metodą bez usuwania zębów, bo i tu bywa niestety różnie. Zęby i kości twarzy to nasze rusztowanie dla warg i policzków, dlatego warto przed zabiegiem medycyny estetycznej przynajmniej skonsultować się z ortodontą lub protetykiem - zapewnia Honorata Sroczyńska, lekarz stomatolog z kliniki Dental Spa.
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przede wszystkim mają odmłodzić i upiększyć twarz i poprawić wygląd skóry. Najbardziej popularne to oczywiście ostrzykiwania z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej (tzw. botoks), ale także tzw. mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.

- Zasada jest prosta: najpierw zęby, potem ewentualnie zmiany w obrębie kształtu i wypełnienia ust. Bardzo często kształt ust, ich profil i wypukłość zależą od ich podparcia zębami. Jeśli w wyniku zmian w uzębieniu pacjent traci optymalne podparcie wargi górnej, wówczas usta będą bardziej spłaszczone, a braki zębów w bocznych odcinkach mogą wpływać na obniżenie wysokości kontaktu między zębami. Rezultatem takiej sytuacji będzie spłaszczenie i zwężenie ust - mówi lekarz stomatolog Krzysztof Chmielewski, prowadzący klinikę Smile Clinic.
Najlepszym rozwiązaniem jest koordynacja działań pomiędzy dentystą a lekarzem medycyny specjalizującym się w zakresie medycyny estetycznej. Ścisła współpraca pomiędzy nimi, określenie potrzeb pacjenta oraz ustalenie kolejności zabiegów mogą mieć wpływ na uzyskanie odpowiedniego efektu końcowego. Warto o tym pamiętać.

- Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej twarzy w okolicy ust powinny zawsze odbywać się po zakończeniu leczenia stomatologicznego. Najpierw trzeba przywrócić właściwy kształt zębów, ich wysokość i kontakty między zębami górnymi i dolnymi. Jeśli tego typu działania zostaną odwrócone, wówczas może to w znacznym stopniu ograniczyć poprawność leczenia stomatologicznego - dodaje Krzysztof Chmielewski.
Istnieją jednak zabiegi medycyny estetycznej, które są ściśle związane ze stomatologią i wykonywane są według ścisłych zaleceń dentysty. Są to zabiegi, których celem nie jest upiększanie, a leczenie lub inaczej mówiąc - korygowanie wad szczękowych.

- Na koniec warto wspomnieć o zabiegach z tej dziedziny medycyny, które tylko my, stomatolodzy, badamy i przeprowadzamy: bruksizm, nadmiernie rozbudowane mięśnie żwacze, zaciskanie zębów i ich ścieranie. To leczymy ostrzykując mięsień proteiną botulinową, co przynosi pacjentom dużą ulgę i też poprawę wyglądu, bo łagodzi rysy twarzy - dodaje Honorata Sroczyńska z Dental Spa.


Czy korzystasz z zabiegów medycyny estetycznej?
5%

tak, regularnie im się poddaję

14%

raz na jakiś czas poprawiam mankamenty urody

7%

tak, zabiegi te stosuję ze względów zdrowotnych

33%

jeszcze nie, ale zamierzam skorzystać

41%

nie i nie zamierzam z nich korzystać

zakończona

łącznie głosów: 320