Motorola Razr: powrót legendy w nowoczesnym stylu

18 lutego 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Lewandowski
Sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, dopiero po otworzeniu naszym oczom ukaże się elastyczny ekran OLED o przekątnej 6,2 cala. Cena? Motorola Razr kosztuje aż 7299 zł. Więcej zdjęć (8)

Sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, dopiero po otworzeniu naszym oczom ukaże się elastyczny ekran OLED o przekątnej 6,2 cala. Cena? Motorola Razr kosztuje aż 7299 zł.

mat. prasowe Motorola

Sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, dopiero po otworzeniu naszym oczom ukaże się elastyczny ekran OLED o przekątnej 6,2 cala. Cena? Motorola Razr kosztuje aż 7299 zł.

mat. prasowe Motorola

Seria Razr od Motoroli to niewątpliwie ważny element historii telefonów komórkowych. Producent po raz kolejny stara się wskrzesić tę legendę najnowszym modelem z klapką oraz składanym ekranem dotykowym. Jak to wyszło?Motorola Razr przedstawia odmienny pomysł na użycie składanego ekranu niż Samsung Galaxy Fold. Producent tchnął nowe życie w konstrukcję z klapką, która była prawdziwym hitem w pierwszej dekadzie tego wieku.

Sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, jednak po otworzeniu naszym oczom ukazuje się elastyczny ekran OLED o przekątnej 6,2 cala. To wygląda niesamowicie.

Motorola Razr - specyfikacjaUrządzenie z pewnością wyróżnia się w tłumie. Czy jednak tak samo wyróżnia się jej specyfikacja? Tutaj niestety wśród wszystkich moją pojawić się mieszane odczucia. Telefon wyposażony został w procesor Snapdragon 710, znany z tańszych smartfonów, będących przedstawicielami średniej półki cenowej. Razr pochwalić się może 6 GB pamięci RAM i 128 GB wbudowanej pamięci. Największe wątpliwości budzi jednak bateria o pojemności zaledwie 2510 mAh.


Motorola Razr posiada dwa ekrany - zewnętrzny o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 800 x 600 pikseli oraz wewnętrzny OLED 6,2 cala o rozdzielczości 2142 x 876 px. W przypadku aparatów zastosowano główną jednostkę o matrycy 16 Mpix z przysłoną f/1.7 oraz wewnętrzną 5 Mpix do selfie.

Dzięki konstrukcji "klapkowej" po złożeniu smartfon jest naprawdę niewielki, albowiem jego wymiary wynoszą 94 x 72 x 14 mm. Wychodzi z niego dość gruba cegiełka, lecz osobiście wolałbym nosić taką składaną cegłę niż cienką "patelnię" o kosmicznej długości.

- Elastyczne lub składane wyświetlacze są innowacją w branży mobilnej. Ekran Flex View w Motoroli Razr jest wsparty na zawiasie ze stali nierdzewnej i metalowych płytkach nośnych, które utrzymują go w stabilnej pozycji po otwarciu. Został zaprojektowany we współpracy z Lenovo i jest unikatowym rozwiązaniem. Ekran tego typu nie złamie się, nie stłucze i jest w pełni responsywny na dotyk - komentuje Biuro Prasowe Orange.
Nietuzinkowy, unikalny wygląd to klasyka w przypadku serii Razr. Pod kątem wizualnym rzec można, że najnowszy model oddaje duszę legendy.

Motorola Razr kosztuje 7299 zł. Więcej zdjęć (8)

Motorola Razr kosztuje 7299 zł.

mat. prasowe Motorola

Motorola Razr kosztuje 7299 zł.

mat. prasowe Motorola

Skąd ta "legenda"?Zapewne starsi czytelnicy pamiętają poprzednie edycje telefonów serii Razr z klapką, zwłaszcza modele V3 oraz V3i. Cofnijmy się na chwilę do pierwszej dekady tego wieku. Do czasów, kiedy celebryci nie pokazywali się z najnowszymi modelami iPhone'ów, ale właśnie z różnymi wersjami kolorystycznymi i edycjami Motoroli Razr.

Przygoda zaczęła się w 2004 roku, kiedy światło dzienne ujrzał model V3. Wyróżniał się przede wszystkim smukłością oraz doskonałym wykonaniem - korpus wykonany z aluminium, włączając w to klawiaturę. Wyposażona w dwa ekrany Razr V3 momentalnie stała się hitem sprzedaży, po latach zyskując status legendy.

Słynna Razr V3 z 2004 roku okazała się prawdziwym hitem, chociaż wbrew pozorom nie była aż tak rewolucyjna. Więcej zdjęć (8)

Słynna Razr V3 z 2004 roku okazała się prawdziwym hitem, chociaż wbrew pozorom nie była aż tak rewolucyjna.

mat. prasowe Motorola

Słynna Razr V3 z 2004 roku okazała się prawdziwym hitem, chociaż wbrew pozorom nie była aż tak rewolucyjna.

mat. prasowe Motorola

Model V3i zadebiutował w następnym roku, wyposażony w znacznie lepszy aparat, ekrany z większą rozdzielczością oraz odtwarzacz MP3 kompatybilny z iTunes. Sama premiera telefonu była sporym wydarzeniem, organizowanym przy współpracy z marką Dolce and Gabbana. V3i doczekała się też specjalnej edycji w nakładzie tysiąca sztuk, sygnowanych logo DG.

Motorola x Dolce&Gabbana - ten wyjątkowy model V3i obecnie jest na celowniku wielu kolekcjonerów. Więcej zdjęć (8)

Motorola x Dolce&Gabbana - ten wyjątkowy model V3i obecnie jest na celowniku wielu kolekcjonerów.

mat. prasowe Motorola

Motorola x Dolce&Gabbana - ten wyjątkowy model V3i obecnie jest na celowniku wielu kolekcjonerów.

mat. prasowe Motorola

W następnych latach konkurencja zaczęła doganiać Motorolę, prezentując równie udane modele. Tymczasem kolejne odsłony Razr, takie jak V3x (2005), V6 Razr maxx (2006) i Razr2 (2007), nie wzbudzały już takich sensacji po tym, jak Steve Jobs ukazał światu iPhone'a, a na rynku biznesowych rozwiązań zaczęły rządzić Nokia i Blackberry.

Motorola swoich sił próbowała później na rynku smartfonów. Model Droid Razr (2011) okazał się całkiem popularny, jednak nie był już takim wyznacznikiem trendów i mody pod względem designu i rozwiązań technologicznych, jakimi były legendarne V3 i V3i.

Razr rewolucyjny, ale też z wadamiTeraz, po ponad siedmiu latach przerwy, Razr powraca. Czy będzie to powrót udany? Tego się dowiemy. Z pewnością jest kilka rzeczy, które są poważnym problemem, i nie chodzi tutaj tylko o samą specyfikację, która jest po prostu przeciętna.

Pierwszy problem to, a jakżeby inaczej, sam ekran. Podobnie jak w przypadku Galaxy Fold Motorola Razr ze swoim specyficznym wyświetlaczem boryka się z kilkoma "niedociągnięciami". Mowa tutaj o jego delikatności oraz podatności na wystąpienie różnych zniekształceń, a także o zawiasach, które w wielu egzemplarzach skrzypią.

Tak wyglądały prototypy designu Motoroli Razr, prezentowane na początku zeszłego roku. Więcej zdjęć (8)

Tak wyglądały prototypy designu Motoroli Razr, prezentowane na początku zeszłego roku.

mat. prasowe Motorola

Tak wyglądały prototypy designu Motoroli Razr, prezentowane na początku zeszłego roku.

mat. prasowe Motorola

- Pierwowzór nowej Motoroli Razr, Motorola V3, miała swoją premierę w 2004 roku. Kilkanaście miesięcy później do naszego serwisu zaczęły trafiać pierwsze egzemplarze wymagające naprawy. Najpowszechniejszymi usterkami były uszkodzone zawiasy i taśmy łączące obydwie części telefonu - mówi ekspert Łukasz Wojach, specjalista z serwisu Contact Service. I dodaje:

- Myślę że nowy produkt Motoroli będzie obarczony podobnymi problemami. W internecie pojawiły się informacje, że zawias ulega uszkodzeniu po 27 tys. otworzeń, co odpowiada rokowi używania, ale Motorola w oficjalnym komunikacie podważyła wiarygodność testu, w którym jej telefon otwierano 2,5 raza na sekundę przez kilka godzin bez przerwy. Uważają, że zawias wytrzyma znacznie dłużej. Niezależnie od tego, czy będzie to rok, czy kilka lat, to prędzej czy później mechanizm otwierania się zużyje i trzeba będzie go wymienić. Nie mamy też pewności, jak w dłuższej perspektywie będzie zachowywał się giętki wyświetlacz, ponieważ to bardzo świeża technologia i nikt nie ma z nią dużego doświadczenia.

Drugim, z pewnością najistotniejszym problemem jest oczywiście cena. Motorola Razr kosztuje aż 7299 zł, zaledwie 1,3 tys. zł mniej niż Galaxy Fold. To boli, zwłaszcza gdy spojrzymy na wcześniej wspomnianą przeciętną specyfikację oraz bardzo małą baterię.

Droga Motorola Razr - dla kogo?Warto pamiętać, że składane ekrany to całkowita nowość na rynku smartfonowym i Motorola Razr jest przedstawicielem rewolucji, która być może w przyszłości stanie się standardem. Podobnie jak Galaxy Fold nie jest to smartfon dla wszystkich, nie tylko zważywszy na cenę.

Czym bowiem jest smartfon, z którym trzeba obchodzić się z należytą uwagą, nie mogąc korzystać z niego w tak "intensywny" sposób, jak z innymi urządzeniami? Motorola Razr to tylko przykład, istny prototyp, który doczekał się produkcji seryjnej i będzie jedynie perełką w całym portfolio producenta.

Motorola postarała się o pudełko godne serii Razr. Więcej zdjęć (8)

Motorola postarała się o pudełko godne serii Razr.

mat. prasowe Motorola

Motorola postarała się o pudełko godne serii Razr.

mat. prasowe Motorola

- Pierwszy Razr ze względu na wzornictwo i smukłość stał się urządzeniem "kultowym", najlepiej sprzedającym się telefonem z klapką w historii. Odświeżona wersja swoją budową ma nawiązywać do hitu sprzed lat. Nie znajdziemy w niej trzech czy więcej aparatów fotograficznych, brakuje jej też pojemnej baterii, a zastosowany procesor nie jest najnowszy. Myślę, że twórcom nie zależało, żeby konkurować tymi parametrami z telefonami innych producentów i nikt nie będzie kupował nowej Motoroli ze względu na nie. Jestem przekonany, że spora część kupujących to będą osoby, które w przeszłości korzystały z serii Razr. Model z 2020 roku mocno bazuje na wcześniejszym wzornictwie i będzie tym przyciągać nabywców - komentuje Łukasz Wojach.

Gdzie można kupić Motorolę Razr?Łukasz Wojach z Contact Service wskazuje na dość istotny fakt, że Motorola Razr korzysta z tzw. wirtualnych kart eSIM. To rozwiązanie oferuje obecnie tylko Orange i to właśnie za pośrednictwem tej sieci można nabyć składanego smartfona.

Obecnie Motorola Razr dostępna jest w sprzedaży online, jednak pojawi się także w salonach. Pozostaje nam zatem uzbroić się jeszcze w trochę cierpliwości.
Czy miałe(a)ś kiedyś telefon z klapką?
64%

tak, był świetny

18%

tak, telefon jak każdy inny

8%

nie, ale chciałe(a)m mieć

10%

nie, nie podobają mi się

zakończona

łącznie głosów: 555