Najgorętsze trendy ogrodowe

26 czerwca 2021, 12:00
Joanna Puchala
Tegoroczne trendy ogrodowe skupiają się na przemyślanym doborze mebli i dekoracji ogrodowych. Nie brakuje nawiązań do natury. W modzie nadal są także fotele wiszące. Więcej zdjęć (18)

Tegoroczne trendy ogrodowe skupiają się na przemyślanym doborze mebli i dekoracji ogrodowych. Nie brakuje nawiązań do natury. W modzie nadal są także fotele wiszące.

mat. prasowe Greenspace

Tegoroczne trendy ogrodowe skupiają się na przemyślanym doborze mebli i dekoracji ogrodowych. Nie brakuje nawiązań do natury. W modzie nadal są także fotele wiszące.

mat. prasowe Greenspace

Pandemia koronawirusa sprawiła, że na dobre polubiliśmy spędzać czas w ogrodach czy na tarasach. W tym sezonie zwracamy uwagę nie tylko na meble tarasowe, ale także na grille i kuchnie ogrodowe czy wyposażenie i dodatki nawiązujące do natury.Jednym z najważniejszych elementów aranżacji tarasu są odpowiednio dobrane meble. W tym zakresie, podobnie jak w ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się produkty wykonane z technorattanu, wzorowane na naturalnych rattanowych meblach.

- Meble z technorattanu wykonane są ze specjalnego rodzaju polietylenu, który nie wchłania wody i zanieczyszczeń i jest odporny na skrajne warunki atmosferyczne, takie jak: wilgoć, promieniowanie UV, mróz. Narożniki, stoły z krzesłami czy fotelami, leżaki ogrodowe wykonane z tego materiału są dobrą inwestycją na lata - wyjaśnia Szczepan Grzebinoga z Garden Space.
Wśród aktualnych trendów możemy znaleźć też zestawy mebli modułowych, które możemy ustawiać według własnych potrzeb i upodobań. Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się fotele wiszące, które świetnie odnajdą się zarówno na trawniku czy w aranżacji tarasu.

Meble malowane proszkowoPraktycznym rozwiązaniem, które jednocześnie daje możliwość dopasowania formy do gustu przyszłych użytkowników są meble wykonane z aluminium, malowane proszkowo. Ich proste kształty dobrze sprawdzą się na tarasach nowoczesnych domów. Świetnie pasują do nich także pergole.

- Są one częstym wyborem klientów ze względu na łatwość utrzymania i brak konieczności specjalnej impregnacji aluminiowych stelaży i elementów wyposażenia - dodaje Szczepan Grzebinoga.


Grille i kuchnie ogrodoweUbiegły sezon pokazał, że grille i kuchnie ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością. Trend ten ma utrzymywać się także w tym roku, dlatego jeśli jesteśmy zwolennikami spotkań z rodziną czy znajomymi w ogrodzie, warto pokusić się o tego rodzaju rozwiązania.

- Dobry grill powinien być wykonany z wysokogatunkowej stali nierdzewnej odpornej na korozję. Nowoczesne grille często wyposażone są w ciekawe udogodnienia. Palnik boczny na tradycyjną patelnię, wbudowana lodówka, dodatkowy blat do krojenia, zlew czy nawet zwykły otwieracz do butelek znacznie ułatwiają przygotowywanie posiłków na wolnym powietrzu bez konieczności oddalania się od rusztu - mówi Szczepan Grzebinoga.

W zgodzie z naturąKolejnym silnym trendem tego sezonu są elementy nawiązujące do natury. Możemy się pokusić o drewniane dodatki, donice lub kosze z rattanu, które pasują do wielu aranżacji ogrodowych. Wieczory spędzone na tarasie lub w ogrodzie umili również odpowiednio dobrane oświetlenie. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem są lampy solarne z drewna tekowego, które subtelnie rozświetlą naszą aranżację.

Aranżacja ogrodu to nie tylko taras, trawnik i rabatki. Niejednokrotnie to także taras i prowadzące na niego schody. Warto więc pamiętać o schodach, które często pojawiają się w przydomowych ogródkach. Ich nawierzchnia może być wykonana z gotowych elementów, takich jak: stopnie blokowe, konstrukcja betonowa pokryta płytkami ceramicznymi, ale mogą też być wykonane z drewna czy metalu. W przypadku obu tych elementów najbardziej istotne jest zaaranżowanie ich nawierzchni.

- Drewno ma bardzo niską wytrzymałość w warunkach zewnętrznych, a metal pasuje wyłącznie do nielicznych, nowocześnie zaaranżowanych ogrodów. Tegoroczne trendy pokazują, że w ogrodach królują betonowe bloki schodowe. Nie dość, że umożliwiają najprostszy montaż, to są dostępne w różnych wariantach, kolorystycznych i wykończeniowych - mówi Martin Kulczyk z Premium Dom i Ogród.
Czytaj także: Prace ogrodowe. Wybieramy przydatne narzędzia

W tym zakresie przeważają szarości i beże. Podobne tendencje kolorystyczne można zauważyć w tym roku na rynku płyt tarasowych. Stonowana kolorystyka bloków schodowych i płyt tarasowych świetnie prezentuje się w zestawieniu z otaczającą je zielenią.

- Te pierwsze polecane są osobom pragnącym wizualnie ocieplić swój ogród. Te drugie sprawdzą się na posesjach utrzymanych w minimalistycznym, bardziej surowym stylu. Nie od dziś wiadomo, że zimne barwy sprzyjają elegancji, a ciepłe pogłębiają wrażenie przytulności - dodaje Martin Kulczyk.
Czy szykujesz swój ogród na lato?
22%

tak, dbam o to, by co roku była inna aranżacja

43%

tak, ale co roku mam raczej to samo

12%

niezbyt, mam tam podstawowe meble

23%

nie, nie mam ogrodu

zakończona

łącznie głosów: 206

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl