Najlepsze sofy i narożniki. Jak je wybrać?

30 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
Modern Classic Home Więcej zdjęć (38)

Modern Classic Home

mat. prasowe Modern Classic Home

Modern Classic Home

mat. prasowe Modern Classic Home

Strefa dzienna w mieszkaniach jest miejscem, w którym domownicy spotykają się z rodziną i znajomymi. Wybierając więc sofę lub kanapę narożną powinniśmy zwrócić uwagę na komfort siedzenia, jakość wykończenia i ciekawy wygląd. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie meble wypoczynkowe są aktualnie najmodniejsze.- Centralnym miejscem i sercem przestrzeni dziennej jest sofa, która przyciąga wzrok i bardzo często określa charakter wnętrza. Wybierając idealną sofę powinniśmy mieć na uwadze oczywiście nie tylko designerski wygląd, a przede wszystkim komfort użytkowania. Doskonale zaprojektowane oparcie, bardzo często z zagłówkiem, wygodne siedziska czy szerokie podłokietniki powinny sprawić, że nawet wielogodzinny relaks będzie czasem spędzonym przyjemnie, wygodnie i zdrowo - mówi Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl.

Stylistyka wnętrzaNiezależnie od tego, czy wybieramy sofę, czy narożnik, warto pamiętać o dopasowaniu do stylistyki wnętrza. W minimalistycznych przestrzeniach sprawdzą się liniowe meble wypoczynkowe na metalowych nóżkach, a w nowoczesnych i eklektycznych - kanapy o ciekawych kształtach lub opadających siedziskach.

- Kupując kanapę trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim formę, mechanizm, obicie, czy sofa ma być rozkładana do okazjonalnego spania, czy nie - dopiero to wszystko razem stanowi o komforcie użytkowania. Na początku trzeba określić swoje potrzeby, zadać sobie podstawowe pytania, do czego ma mebel służyć. Jeżeli mamy małe mieszkanie, to sofa powinna spełniać zazwyczaj kilka funkcji naraz: musi być w miarę miękka i wygodna, abyśmy mogli się na niej relaksować, niezbyt głęboka - maksymalnie do 80 centymetrów, byśmy mogli wygodnie siedzieć w przypadku przyjmowania gości. Kiedy mamy duże mieszkanie lub dom, możemy pozwolić sobie na większe sofy o większej głębokości lub na narożnik. Wtedy możemy zwrócić większą uwagę na design, a wybór sof nierozkładanych jest znacznie większy - mówi Paweł Puszczyński z Modern Classic Home.

Sofa dopasowana do wielkości pomieszczeniaNie bez znaczenia pozostaje także wielkość przestrzeni, jaką dysponujemy. Kształt i rozmiar sofy nie powinien przytłaczać pomieszczenia.

- Marząc o wygodnym narożniku czy szezlongu pamiętajmy, że te rozwiązania sprawdzają się w większych przestrzeniach. Przy wyborze sofy zawsze zalecamy skorzystanie z porady architektów, ponieważ z doświadczenia wiemy, jak trudno jest dobrze określić rozmiar i format sofy dla danego wnętrza - doradza Karolina Żwirblińska-Rywelska.

Najnowsze trendy kuchenne. Mat czy połysk?


- Ważne też jest zachowanie odpowiednich proporcji w przypadku sof narożnych. Głębokość siedziska i kąt pochylenia oparcia wpływają na komfort jej użytkowania. Należy sprawdzić, czy odpowiadają nam sofy miękkie, które np. mają poduchy wypełnione pierzem, czy sofy twarde. Następnie zwracamy uwagę na parametry tkanin obiciowych. Muszą być odporne na mechacenie, zaciąganie, ścieranie i na blaknięcie. Najlepiej sprawdzają się tkaniny pokryte impregnatem, który pomaga utrzymać je w czystości. Cały czas modne są kanapy w intensywnych kolorach. W przypadku form wybór na rynku jest ogromny. Warto pamiętać, że w niedużych przestrzeniach lepiej sprawdzą się sofy o lekkiej formie - mówi Magdalena Murakowska z Urbodomus.
Dostępny metraż jest czynnikiem najmocniej determinującym wybór mebla.

- Zwróćmy uwagę na to, aby została zachowana przestrzeń na swobodną komunikację we wnętrzu. To bardzo ważne, bo przecież meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Zmierzmy też odległość od okien i źródeł ciepła takich jak kominek czy kaloryfer - doradza Paulina Kamińska z Natuzzi w Gdańsku.

Aranżacja wnętrz w Trójmieście


Sofa idealnie dostosowana do potrzebKolejnym ważnym kryterium wyboru jest dostosowanie do naszych indywidualnych potrzeb.

- Sofa ma służyć nam, a więc postarajmy się dopasować ją do naszego trybu życia. Współczesny rynek meblowy oferuje szereg możliwości od klasycznych sof w skandynawskim stylu, przez modułowe, pufowe meble, aż po wypoczynki z elektrycznym systemem typu relaks, funkcją spania czy lampką do czytania. Zastanówmy się, ile osób będzie korzystać z mebla - wymienia Paulina Kamińska.
Dla każdego wygoda może oznaczać co innego. Osobom starszym przydadzą się wyższe kanapy, z których łatwiej będzie wstać. W takiej sytuacji można też pomyśleć o regulowanej poduszce lędźwiowej, w którą obecnie wiele modeli jest wyposażonych.

- Zupełnie inne potrzeby będzie miała rodzina z dwójką dzieci, singiel z psem czy para młodych ludzi, którzy często przyjmują gości. To, jak często przebywamy w strefie dziennej, jakie czynności najczęściej wykonujemy, przykładowo: czytanie, oglądanie telewizji, granie w planszówki czy gry wideo, jest niezwykle istotne przy wyborze mebla - wyjaśnia Paulina Kamińska.

Sztukateria znowu w modzie


Wybór materiału wykończeniowegoOprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę również na materiały wykończeniowe sof i narożników. Chodzi tu nie tylko o obicie, ale i wypełnienie.

- Dla miłośników prostej, minimalistycznej formy możemy polecić wypełnienie z pianki poliuretanowej charakteryzującej się dużą elastycznością. Natomiast dla tych, dla których komfort oznacza zanurzenie się w miękkich poduchach, polecamy wypełnienie z pierza. Sofy te wymagają oczywiście więcej atencji, poduchy należy obracać i kształtować po wielogodzinnym użytkowaniu. Tkanina obiciowa sofy, jej kolor i rodzaj zależy oczywiście od naszych preferencji i tutaj mamy współcześnie praktycznie nieograniczone pole wyboru. Pamiętajmy jednak, że niektóre materiały, jak przykładowo welur, są piękne i eleganckie, ale będą wymagać specjalnego traktowania. Wybierając rodzaj obicia, powinniśmy mieć na uwadze, że sofa jest meblem eksploatowanym przez nas najczęściej i również z tego powodu narażona jest na szybsze zużycie - dodaje Karolina Żwirblińska-Rywelska.
Aktualnie modne są welury, aksamity, gładkie pokrycia, a także naturalne, pięknie starzejące się skóry.

- Wśród kolorów tkanin dominują dość intensywne barwy: butelkowe zielenie, emerald, kobalt, indygo i pudrowe róże. W skórach nadal stawiamy na klasykę, czyli brązy, szarości, granaty, ale też bardzo modne obecnie odcienie miodowe, karmelowe czy musztardowe. Wiele osób stoi przed wyborem: tkanina czy skóra? Tutaj z pomocą znów przychodzi analiza naszego trybu życia i określenie użytkowników. Właścicielom kotów sugerujemy odporne na zadrapania welury, a do domu, w którym są małe dzieci, skóry pokryte lakierem ochronnym, z których łatwo usunąć zabrudzenia. Jeśli zaś możemy sobie pozwolić na luksus posiadania miękkiej skóry naturalnej, to warto wiedzieć, że jest to ponadczasowy rodzaj pokrycia, który nigdy nie wyjdzie z mody - dodaje Paulina Kamińska.

Jak oni mieszkają: mieszkanie z przemyślaną strefą komunikacyjną


Oferta dostępnych na rynku sof jest bardzo bogata. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się sofy o organicznych kształtach. Jeśli chodzi o kolorystykę, coraz chętniej sięgamy po odcienie różu lub w miodowych odcieniach.

- Trendy te były bardzo widoczne na ostatnich targach w Mediolanie. Sofa Match marki Prostoria wywodzi się z rodziny sof modułowych, oferujących szereg kompozycji dostosowanych do każdego miejsca. Jego morfologię określają proste podstawowe linie nieco niższego fotela i podwyższonego podłokietnika. Elastyczna pianka stanowi wypełnienie, natomiast pokrowiec wykonany z naturalnych materiałów wspomaga komfort i relaks. Wymiary Matcha idą w parze z potrzebami różnych grup użytkowników, którzy mogą wybierać między dwiema różnymi szerokościami i głębokościami modułu. Match jest idealny do wyposażenia większych przestrzeni. Sofa Combine będzie natomiast idealna do minimalistycznych przestrzeni. Wybór uzupełniających poduszek spersonalizuje i podkreśli indywidualny charakter mebla - dodaje Karolina Żwirblińska-Rywelska.

- Można zaobserwować również odwrót od deseni i powrót do kolorów ziemi, szarości, beżów, ostatnio bardzo dużą popularnością cieszy się kolor granatowy, który klienci często wybierają zamiast tradycyjnej czerni. Powierzchnie sof urozmaicają krawieckie manewry: pikowania, przeszycia, podkreślone szwy. Nasi klienci bardziej cenią sobie zestawienie sofy z fotelami niż wybór narożników, co jest charakterystyczne dla stylu nowojorskiego i modern classic - dodaje Paweł Puszczyński.
Na co zwracasz uwagę kupując sofę?
20%

na dopasowanie do wnętrza i potrzeb użytkowników

11%

na komfort użytkowania

8%

na materiały wykończeniowe i jakość

0%

na najnowsze trendy

16%

na funkcję spania

1%

tylko na kolorystykę

43%

zwracam uwagę na wiele czynników

1%

inne

zakończona

łącznie głosów: 216