Najmodniejsze dodatki do wnętrz

27 czerwca 2020, 10:00
Joanna Puchala

Kreują charakter wnętrza i podkreślają cechy indywidualne przestrzeni. Otaczając się pięknymi dodatkami, bo o nich właśnie mowa, możemy sprawić, że nasze codzienne życie będzie pełne blasku i harmonii.Salony meblowe w Trójmieście


- Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się dodatki wykonane z naturalnych materiałów, w szczególności z litego drewna, kamienia, wełny czy lnu. Ich bliskość daje poczucie kontaktu z naturą, wycisza i koi zmysły - podkreśla Anna Łukawska z Lumann.

Natura jeszcze modniejsza niż dotychczasNa trendy w aranżacji wnętrz, nawet w zakresie dodatków z pewnością wpływa sytuacja, z jaką przyszło nam się mierzyć w ostatnich miesiącach. Tak jak w ostatnim czasie większym zainteresowaniem cieszą się domy, mieszkania z ogródkami czy działki nad jeziorem, tak zamiłowanie do natury widać także w trendach wnętrzarskich.

- Większym popytem cieszą się domy - byle z małą działką, mieszkania z ogródkami sprzedają się na pniu. Pęd do sąsiedztwa z naturą, jej kolorami, materiałami oraz ekologią udziela się również w trendach aranżacyjnych i ma przełożenie na wybór dodatków do wnętrz. Daje się zauważyć większe zainteresowanie kolorem zielonym lub oliwkowym oraz całą gamą kolorów ziemistych: beżów, jasnych brązów, miodowych żółcieni, przybrudzonych kremów. Wybory te w obecnym czasie wydają się być zupełnie naturalne i intuicyjne. Na ich korzyść przemawiają skojarzenia ze spokojem, harmonią, których tak potrzebujemy. Dzięki temu wnętrza sprzyjają odpoczynkowi i jednocześnie stają się eleganckie i stylowe - mówi Fabian Adaszewski z BoConcept Trójmiasto.
Z podobnych względów popularnością cieszą się kształty obłe, organiczne, które powoli zaczynają wypierać wyraziste i mocno geometryczne formy.

Stonowana kolorystyka- Poszukiwane są dodatki w spokojnej, stonowanej kolorystyce, zestawienia beżów, odcieni drewna i czerni. Równolegle jednak coraz częściej sięga się po soczyste barwy i odważne kwieciste wzory zwłaszcza przy doborze tekstyliów czy tapet. Aktualne trendy widoczne są w projektach i realizacjach pracowni architektury wnętrz, które umiejętnie je wykorzystując tworzą ponadczasowo piękne wnętrza - dodaje Anna Łukawska.
W nowym sezonie pojawia się zdecydowanie jaśniejsza paleta kolorystyczna niż dotychczas.

- Jaśniejsza niż do tej pory, inspirowana naturą i zaprojektowana tak, aby mogła zaspokoić potrzeby najbardziej wyrafinowanych odbiorców. Dominuje spokój, melancholia z odrobiną ekstrawagancji. W projektach wykorzystuje się naturalne materiały, len, kamionkę czy szkło - podkreśla Karolina Rywelska z Tila.pl.

TkaninyO uwielbieniu stonowanych kolorów świadczą także najczęściej wybierane tkaniny obiciowe.

- W dalszym ciągu klienci na kanapy, krzesła oraz łóżka w większości wybierają kolor szary. Jest to bezpieczna baza do zastosowania dodatków w kolorach, które nadają klimat w mieszkaniu. Producenci tkanin oferują bardzo szeroką gamę kolorystyczną i rodzaje tkanin. Niewątpliwie królują tkaniny welurowe, są one wybierane zarówno na sofy, jak i krzesła. Oczywiście posiadają już właściwości łatwego czyszczenia i są również hydrofobowe. Zaraz po kolorze, jest to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje o wyborze tkaniny - wyjaśnia Marcin Czubaszek z Mebloo.

Zastawy stołoweDużą popularnością cieszą się zastawy z wysokiej jakości kamionek, które wypalane są w bardzo wysokiej temperaturze.

- Taką zastawę stołową spotykamy w renomowanych restauracjach, gdzie nakrycie stołu jest integralną częścią doznań estetycznych. Seria Edge duńskiej marki Bolia.com z pewnością przyciąga wzrok, jest jednocześnie funkcjonalna, spójna i oryginalna. Z kolei w dodatkach wykonanych ze szkła możemy zauważyć, że szkło przestaje być gładkie, zyskuje karbowane struktury i letnie barwy, przywodzące na myśl słońce, morze, las czy plażę. Karafka Flos wykonana jest z prostego szkła karbowanego, które emanuje ekskluzywnością. Szklanka Flos pasuje do karafki i może być używana zarówno jako szklanka do picia, jak i pokrywka - dodaje Karolina Rywelska.

Inspiracje latami 80.W nowych projektach aktualnego sezonu silnie odznaczają się inspiracje latami 80., gdzie nacisk kładziony jest na kunszt, detal i progresywny styl.

- Świetnym przykładem jest kolekcja Soulland z Bolia.com, która obejmuje projekty przyciągające wzrok w salonach i sklepach z modą, jak i w wymagających domach. Lakierowana i oksydowana stal, ekskluzywne drewno wiązowe z naturalnymi sękami i odważny błękit Yves Klein są starannie połączone z elementami graficznymi i atmosferą lat 80. Kolekcja tworzy oryginalne projekty pełne charakteru, a tego poszukują miłośnicy współczesnego designu - dodaje Karolina Rywelska.
Które z dodatków najbardziej przypadają ci do gustu?
28%

te związane z naturą

1%

o obłych kształtach

15%

funkcjonalne - np. zastawy stołowe, karafki, poduszki

16%

o stonowanej kolorystyce

22%

kilka z powyższych

11%

inne

7%

nie przywiązuje wagi do dodatków

zakończona

łącznie głosów: 134