stat

Najmodniejsze stoły - sprawdzamy bieżące trendy

19 kwietnia 2017, 10:10
Joanna Puchala

Mówi się niekiedy, że stół jest sercem domu, gdyż integruje rodzinę. Wybierając model do mieszkania warto pamiętać, że funkcjonalność powinna iść w parze z atrakcyjną formą. Sprawdzamy, jakie stoły są aktualnie najmodniejsze.Ergonomia i stylistyka wnętrza

Idealnie dobrany stół to taki, który jest dopasowany do potrzeb użytkowników. Mając na celu komfort użytkowania powinniśmy wybierać takie egzemplarze, których wysokość będzie dla nas optymalna. Nie bez znaczenia pozostaje także dopasowanie formy i materiałów wykończeniowych do stylistyki wnętrza. O ile w przypadku całkowitego urządzania mieszkania czy domu możemy pozwolić sobie na odważne decyzje, o tyle w sytuacji, kiedy dopasowujemy stół do istniejącego wnętrza, napotykamy pewne ograniczenia.

Wymiar stołu powinien zostać dopasowany do wielkości pomieszczenia oraz sposobu użytkowania. Nieustającą popularnością cieszą się rozkładane modele, które na co dzień nie zajmują zbyt wiele miejsca. W razie potrzeby można je rozłożyć i uzyskać więcej przestrzeni.

- Stół By Kato duńskiej marki Andersen Furniture zaskakuje lekką formą przy jednoczesnej bardzo docenianej w dzisiejszych czasach funkcji rozkładania - nawet do 4,20 m - zauważa Magdalena Hume z Designzoo.
Bieżące trendy - po pierwsze forma i materiały wykończeniowe

Przede wszystkim warto zauważyć, że od kilku sezonów odchodzimy od ciężkich modeli stołów.

- Tradycyjne dębowe stoły o grubym blacie i szerokich, masywnych stołach z pewnością szybko nie powrócą do naszych wnętrz. Aktualne trendy zdominowały stoły o rachitycznych kształtach - stwierdza Karolina Rywelska z Tila.pl.
Cienkie blaty są przeważnie skomponowane z metalowymi lub drewnianymi lekkimi nogami. Ta forma nada wnętrzu subtelnego wyrazu z odrobiną ekstrawagancji.

- Rok 2017 to przede wszystkim rok orzecha. Designerzy pokochali to drewno. Oczywiście używamy również innych materiałów, często je ze sobą łącząc. Przykładowo duńska marka Bolia.com wprowadziła do swojej oferty stoły drewniane z dodatkowymi wkładkami z marmuru - dodaje Karolina Rywelska.
Zauważalna jest tendencja do zaokrąglania brzegów oraz perfekcyjnie wytoczonych podstaw.
Stoły, które współcześnie wzbudzają podziw, charakteryzują się jednolitą formą. Trudno w nich bowiem dostrzec element łączenia blatu z nogami.

- Wykonanie takiego stołu jest sztuką, wymaga doskonałego warsztatu i niesamowitej precyzji. Nas zachwycają stoły bośniackiej marki Artisan - stwierdza Karolina Rywelska.
Powrót do przeszłości

Jednym z trendów jest nawiązanie do przeszłości. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się modele inspirowane latami 60. i 70. Śmiało możemy stwierdzić, że retro jest nadal w modzie.

- Zauważamy zamiłowanie do dużej ilości drewna, sklejki i organicznych kształtów. Łączy się je często z plastikiem, co sprawia, że są bardziej wygodne w utrzymaniu w czystości - dodaje Magdalena Hume.
Ogromną popularnością cieszą się ponadczasowe modele. Podobnie jak w przypadku innego wyposażenia, stołowe ikony designu również nigdy się nie znudzą.Moda na eko

Ekologia jest niezmiennie na czasie. Jej wpływy obserwujemy w wielu dziedzinach życia, także w aranżacji wnętrz. Ten trend był widoczny mocno na odbywających się niedawno targach wyposażenia wnętrz iSaloni 2017 w Mediolanie.

- Powrót do natury jest ważnym trendem, który wykorzystują projektanci. Obok wnętrz nowoczesnych i ascetycznych,  gdzie ulubionymi materiałami są metal, płyta MDF w wysokim połysku i chrom, można zauważyć ostatnio także sękate, naturalne i pełne historii drewno - stwierdza Lucyna Soldenhoff ze Spensen Home Collection.
Ogromnym powodzeniem cieszą się drewniane stoły, które celowo eksponują naturalność, podkreślają niedoskonałości lub nierówności sęków. Jest to z pewnością niebanalny sposób na powrót do natury.

- Do przestronnych, często otwartych pomieszczeń takie rozwiązania wnoszą ciepło, dają poczucie łączności z naturą, budują ciepły i pozytywny klimat. Doskonałym rozwiązaniem jest łączenie drewna z metalem czy szkłem. Uzyskujemy w ten sposób rewelacyjne efekty, które w ciekawy sposób łączą tradycję z nowoczesnością - dodaje Lucyna Soldenhoff.


Czym kierujesz się wybierając stół do wnętrza?
26%

wyłącznie własnymi preferencjami

57%

staram się dopasować stół do potrzeb i stylistyki wnętrza

0%

biorę pod uwagę najnowsze trendy

2%

najważniejsza jest dla mnie ekologia

15%

łączę różne czynniki

łącznie głosów: 231