Najmodniejsze tapety: nie tylko geometryczne wzory

8 czerwca 2020, 10:30
Joanna Puchala

Są świetnym sposobem na aranżację ściany i ożywienie każdego pomieszczenia. Aktualnie dostępne na rynku tapety, bo o nich właśnie mowa, znacznie różnią się od tych popularnych sprzed lat. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o stylistykę czy wzory, ale i o miejsce stosowania. Dzięki odpowiednim systemom możemy ozdobić nimi ściany w łazience czy nawet zewnętrzne części budynków.Tapety i fototapety w Trójmieście


- Obecnie obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania tapetami, nie tylko wśród architektów, ale i klientów detalicznych. Tapety są proste i szybkie zarówno w nakładaniu, jak i usuwaniu ze ścian przy użyciu sprawdzonych produktów. W związku z tym klienci coraz chętniej po nie sięgają, widząc w nich ciekawe rozwiązanie dla wnętrz - mówi Beata Toman, doradca architekta z Flügger farby.
Wykorzystanie tapety w aranżacji wnętrza to często dobra decyzja. To element, który może dodać mu charakteru oraz pięknie zaakcentować funkcję każdego pomieszczenia.

- Tapeta staje się ciekawym akcentem kolorystycznym w monochromatycznych wnętrzach. Poprzez tapety możemy w łatwy sposób wytyczać strefy w mieszkaniu, najczęściej w pokoju dziecięcym, wyznacza granice strefy wypoczynku lub zabawy. Motyw często nawiązuje do zainteresowań lub osobowości dziecka. Jest również idealnym rozwiązaniem na ocieplenie wnętrza np. wzory ze strukturą nawiązującą do naturalnych materiałów, tj. len, drewno, plecionki, tkaniny, co również wpływa kojąco na odbiór wnętrza oraz trendu tworzenia w swoim domu oazy spokoju, miejsca wyciszenia od codziennego zgiełku - dodaje Beata Toman.
W mniejszych pomieszczeniach można stosować tapety, żeby stworzyć złudzenie optyczne i wizualnie powiększyć wnętrze. Sprzyjają temu zanikające podziały ścian, geometryczne wzory, zmiana skali elementów czy umieszczenie jej również na suficie czy drzwiach.

Czytaj także: Sprzęty AGD, które ułatwiają codzienne obowiązki

Przede wszystkim trwałośćAktualne trendy podążają w kierunku używania trwałych materiałów, dlatego coraz częściej rozwiązania biurowe znajdują zastosowanie w warunkach domowych.

- Najlepszym tego przykładem są produkty Vinylpex. To trwałe, wodoodporne tapety o wyraźnej strukturze, które można śmiało czyścić gąbką. Większość tapet jest barwiona w masie, dlatego jeśli nawet coś by się przetarło, to i tak nie będzie tego widać - wyjaśnia Anna Gustowska z Pełna Chata, w ofercie której znajdują się m.in. tacy producenci, jak: One Wall Design, Wallart, Wonderwall, Vinylpex, Rashtextil, Muraspec, BN, Borastapeter.
Do tej pory standardem było wykorzystywanie tapet w pokojach, lecz to się zmieniło. Aktualnie możemy kupić tapety, które nadają się do stosowania w łazienkach czy na zewnątrz budynków.

- Największe innowacje wprowadza One Wall Design, który ma dwa systemy: Wet System oraz Out System, które umożliwiają stosowanie tapet w częściach mokrych łazienek czy pokoi kąpielowych oraz na zewnątrz budynków - podkreśla Natalia Krancewicz z Pełna Chata.

Najmodniejsze wzory- W tym sezonie możemy zauważyć dwa kierunki w trendach tapet: zieleń oraz motywy roślinne, np. liście, drzewa, kwiaty o różnych rozmiarach, które nawiązują do miejskiej dżungli i natury, a także powracające motywy Art Deco w połączeniu ze złotem lub miedzią. Najpopularniejsze kolory wybieranych tapet to wszelkie odcienie zieleni, niebieskiego, które wpływają na nasz nastrój oraz akwamaryn, złoto, mosiądz i róż - wyjaśnia Beata Toman.
W kwestii wzorów najbardziej modne są aktualnie murale.

- Coraz częściej firmy wykupują licencję do wykorzystywania części obrazów różnych twórców. Największym zainteresowaniem cieszą się kwiatowe dzieła z XVIII i XIX wieku. W zakresie murali trendy zmierzają w stronę etnicznych wzorów i nawiązania do dżungli - dodaje Anna Gustowska.

Niezależnie od zmieniających się trendów ważne miejsce zajmują też ponadczasowe, klasyczne wzory, w tym różne rodzaje pasów czy geometryczne figury. Duży wybór modeli tapet pozwala na dopasowanie efektu do danego wnętrza.

Jeśli natomiast potrzebujemy tapetę, która nie jest już w sprzedaży lub chcielibyśmy mieć na ścianie spersonalizowany wzór, warto przesłać zdjęcie do One Wall Design, który go odtworzy i wydrukuje na wybranym przez nas podkładzie.
Czy masz tapetę w swoim mieszkaniu?
37%

tak, jestem bardzo zadowolony(a)

18%

tak, ale wymaga zmiany

16%

nie, ale planuję

12%

nie, nie miałe(a)m do tej pory przekonania do takiego rozwiązania

17%

nie, to zdecydowanie nie jest mój styl

zakończona

łącznie głosów: 337