stat

Najmodniejsze wnętrza: oryginalne mozaiki

14 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala

Gres, beton czy drewno... Wybór materiałów wykończeniowych do kuchni czy łazienki jest bardzo szeroki. Wszystko zależy od stylistyki wnętrza i naszej wizji. Jedną z propozycji jest mozaika. Niewielkie wymiary płytek i różnorodność dostępnych aktualnie propozycji sprawiają, że można zastosować je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka mozaika jest obecnie najmodniejsza.Najmodniejsze wzoryChociaż wydawałoby się, że przez chwilę były wyparte ze światowych trendów przez płytki wielkoformatowe, to mozaiki powróciły do aranżacji wnętrz w wielkim stylu. Możemy z nich formować różnorodne kompozycje, bowiem kolorowe odcienie, geometryczne wzory, trójwymiarowe efekty czy mozaiki formowane w postaci obrazów, są aktualnie najmodniejszymi propozycjami.

- Mozaiki dzielimy na szklane, drewniane, ścienne, gresowe, kamienne. Aktualnie dobór mozaik jest tak wielki zarówno pod kątem kolorów, jak i kształtów. Mozaika występuje już nie tylko w kwadracie, ale może być w paski szerokie lub wąskie, romby czy heksagony. Występuje też jodełka, arabeska i wiele innych - mówi Anna Gierszewska z Purio.

Drewno na ścianie?Miłośnicy drewna i skandynawskich klimatów mogą wybrać mozaiki imitujące drewno, które z powodzeniem mogą być stosowane nie tylko w kuchni czy łazience, ale także w korytarzach. Największą zaletą mozaiki drewnopodobnej jest fakt, że do złudzenia przypomina drewno. Zasadnicza różnica polega na tym, że możemy ją swobodnie stosować w miejscach narażonych na działanie wody, bez żadnych obaw o trwałość.Wedle upodobańNajwiększą zaletą proponowanej współcześnie mozaiki jest możliwość różnorodnego zastosowania. Tę samą płytkę możemy ułożyć na wiele sposobów albo zastosować w innych pomieszczeniach, przez co za każdym razem możemy uzyskać inny efekt.

Zwolennicy dużych, jednolitych powierzchni mogą wyłożyć mozaiką jedną ścianę. Dla tych, którzy wolą odważniejsze połączenia kolorystyczne, dobrym rozwiązaniem okaże się zastosowanie wielobarwnych mozaikowych plastrów.

- Dzięki tak dużej różnorodności mozaika pasuje zarówno do wnętrz stylizowanych, jak i nowoczesnych. Zastosowanie mozaiki możemy znaleźć w łazience, kuchni, a nawet w pokoju. Wstawiony jako drobny element nadaje ciekawą formę i charakter wnętrzu. Zastosowanie jej z kolei na całości ściany powoduje wyjątkową elegancję i niepowtarzalny wygląd pomieszczenia. Co ciekawe, występują również mozaiki tworzące obraz - dodaje Anna Gierszewska.
Jakie mozaiki ci się najbardziej podobają?
27%

drobne, kwadratowe, bez żadnych udziwnień

17%

drewnopodobne, w różnych rozmiarach i barwach

16%

arabeski, jodełki, heksagony

23%

szklane

12%

różnorodne, którymi można formować ciekawy efekt

5%

z trójwymiarowym efektem

zakończona

łącznie głosów: 138