Nauka i zabawa - design dla dzieci

1 czerwca 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Michalina Domoń
Kartonowe zabawki do składania i pomalowania (Lovekids.pl, Nonconform) Więcej zdjęć (14)

Kartonowe zabawki do składania i pomalowania (Lovekids.pl, Nonconform)

mat. prasowe

Kartonowe zabawki do składania i pomalowania (Lovekids.pl, Nonconform)

mat. prasowe

Wzrasta poziom naszej świadomości społeczno-ekologicznej, co przekłada się na wiele aspektów życia. Jednym z nich jest sposób podejścia do wybierania przedmiotów, którymi się otaczamy. To szczególnie ważna decyzja, kiedy decydujemy się na produkty dla dzieci.W salonach meblowych i sklepach z zabawkami jest w czym wybierać. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej fantazyjnych produktów, które kuszą dzieci ze szklanego ekranu. Nowe serie lalek, kolejne kolekcje klocków - co chwila pojawia się jakaś oferta. Jednak, jak przekonują pedagodzy, nie zawsze więcej znaczy lepiej. Kupując zabawki czy wyposażenie pokoju dziecka, wybierajmy rozsądnie. Dobra zabawka powinna być nie tylko bezpieczna, ale też rozwijać umiejętności naszej pociechy. Pamiętajmy, że to, w jaki sposób zbudujemy otoczenie dziecka, wpłynie również na kształtowanie jego świadomości i poczucia estetyki. Dzieci są wyjątkowo szczerymi odbiorcami - z łatwością pokazują zarówno radość jak i niezadowolenie. Jednak z pozoru proste przedmioty mogą mieć nieoceniony wpływ na kształtowanie kreatywności czy zmysłu technicznego malucha.


- Kontakt z dobrym designem powinien mieć miejsce od najmłodszych lat, bo kształtuje przyszłego odbiorcę - zauważa Jakub Głowacki, projektant wnętrz i właściciel salonu Nonconform. - Uwrażliwia go na piękno otaczającego świata, wzmaga kreatywność, rozbudza intelekt i pozytywnie wpływa na jego świadomość ekologiczną czy społeczną. Świadome projektowanie zawsze procentuje i dobrze wpływa na kształtowanie wzorców, co widać choćby u naszych europejskich sąsiadów, np. we Włoszech czy Skandynawii.


Rodzicie powinni inwestować w przemyślany sposób w swoje pociechy.
Tym bardziej, że dobre pod względem jakości i dobrze zaprojektowane zabawki wcale nie są droższe od innych. - Za dobrym wzorem z reguły idzie dobra jakość, bo projektanci już na etapie koncepcji opracowują szczegółowy wykaz materiałów i technologii, jaka wykorzystana zostanie do produkcji. Ze względu na niemasową i często lokalną produkcję, są w stanie w pełni kontrolować ten proces, przykładając także wagę do aspektów związanych z ekologią - tłumaczy Głowacki.Co jest wyznacznikiem dobrego wzornictwa dla najmłodszych? Jak, spośród milionów ofert na rynku, wybrać tę, która zaciekawi naszą pociechę? - Współczesne dobre zabawki często oferują młodemu użytkownikowi kilka wariantów do wykorzystania, nie narzucają sztywnych ram. Dziecko może ją np. pomalować, złożyć wedle uznania, używając mniejszej lub większej liczby otrzymanych elementów, nadać jej indywidualny charakter, dorzucić do niej swój pomysł, nie psując jej. To wartość dodana. Najwięcej możliwości do wykazania się kreatywnością dają z reguły klocki - mówi Jakub Głowacki.

Dzieci od lat są również grupą docelową producentów naczyń. Te, oprócz kolorowych nadruków, powinny mieć odpowiednie atesty i być bezpieczne dla małych użytkowników. O najmłodszych pomyślała marka Villeroy&Boch, oferując zestawy naczyń w estetycznych kuferkach.

- Wyznacznikiem dobrego wzornictwa dla najmłodszych jest to, czy dziecko zainteresuje się przedmiotem lub czynnością, której ma on służyć. Założeniem marki Villeroy&Boch jest tworzenie takich zestawów naczyń, żeby każdy posiłek stał się ważnym wydarzeniem w trakcie dnia. Dzięki kolorowym nadrukom nawet największy niejadek może zacząć łączyć posiłek z czymś miłym - mówi Daniel Petke z Eurobest, firmy która oferuje szeroką gamę produktów Villeroy&Boch.

Szukając ciekawych rozwiązań umeblowania pokoju dla dziecka, warto zajrzeć do Kids Concept. Na szczególną uwagę zasługują tu piętrowe łóżka Paidi Biancomo, zaprojektowane z fantazją i pomysłowością. Przyjmują formę zamków czy rakiet kosmicznych, dzięki czemu łączą funkcję snu i zabawy, tworząc indywidualną przestrzeń malucha. Również w Mamalulu czy Nonconform znajdziemy estetyczne meble, dodatki i zabawki edukacyjne od polskich projektantów. Mesmetric oferuje natomiast ikony światowego wzornictwa. Do kupienia jest tu znany piesek Puppy czy stołek słoń projektu Eamesów.
Twoje dziecko najchętniej spędza wolny czas:
29%

bawiąc się klockami

21%

rysując

8%

oglądając telewizję

9%

czytając

33%

bawiąc się z innymi dziećmi

zakończona

łącznie głosów: 97