stat

Niebanalne lampy. Sprawdzamy aktualne trendy

10 lutego 2019, 8:00
Joanna Puchala

Chociaż dobór lamp do wnętrza jest zazwyczaj podyktowany stylistyką lub funkcją pomieszczenia, to w oświetleniu również mamy do czynienia z modą. Złoto, klasyczna czerń czy metal to jedne z najgorętszych trendów. Nie zabraknie też propozycji dla zwolenników art deco.Metal, minimalizm i industrialne lampyNiezmiennie króluje minimalizm oraz proste, geometryczne formy, które często są wzbogacane szlachetnymi materiałami.

- Industrialne lampy w większości wykonane są z metalu, ale popularne są także modele wykonane ze szkła czy mosiądzu. W tym roku modne są lampy, które łączą styl loftowy z wyrafinowaniem. W stosunku do poprzednich lat cechą charakterystyczną jest bogatsza kolorystyka metali - podkreśla Edyta Pękala z Koma Oświetlenie.
Industrialny charakter lamp jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych trendów tego roku, jednak aktualne ich wydanie różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Ich wygląd świetnie pasuje nie tylko do wnętrz w tej stylistyce, ale także jako element wyróżniający się lub nadający charakter stonowanym przestrzeniom.

- Powoli już się chyba żegnamy z ciężkimi metalowymi lampami i gołymi żarówkami w surowych oprawkach. Popularne, kojarzone z tym stylem ażurowe lampy ze stalowego drutu ewoluowały w łagodniejszą, bardziej uniwersalną formę - zyskały wymyślne kształty, a w niektórych przypadkach nawet blendy ukrywające źródło (i zmiękczające emitowane światło) oraz mleczne klosze - mówi Piotr Żydowski z jasniej.com.

Klasyczna czerńWszechobecna czerń pokazuje, że klasyka zawsze jest w modzie. Czarne lampy na stałe wpisały się we wnętrzarskie trendy. Z jednej strony nadają mieszkaniom charakter, z drugiej są wyważonym i bezpiecznym rozwiązaniem, które zawsze znajdzie grono zwolenników.

Wprawdzie lampy ażurowe zyskały na popularności już w 2016 roku, ale nadal cieszą się zainteresowaniem. Łączą w sobie nowoczesne wzornictwo, oryginalne kształty, a także gwarantują ciekawą grę światła i cienia.


Art Deco i ażurowe lampy- Lampy ażurowe często wykonane są z metalowego drutu, przez co wyglądem przypominają fabryczne lampy. Ich surowy wygląd sprawia, że pasują do loftów i przestronnych wnętrz. Praktykowane jest także lakierowanie metalu na kolor złoty lub miedziany. Wówczas takie lampy wpisane są w kształt diamentu i ze względu na ich delikatny wygląd idealnie wkomponowują się we wnętrza w stylu glamour - sugeruje Edyta Pękala.
Alternatywą dla industrialnych rozwiązań są lampy w stylu Art Deco.

- W latach 20. XX wieku miały futurystyczny i elegancki wygląd. Aktualnie nastąpiło tzw. "wyciszenie" wzornictwa. Charakterystyczna dla lamp w tym stylu jest głęboka kolorystyka: czarny, brązowy, granatowy, stonowany zielony, złoty. Wśród kształtów dominują te geometryczne i kuliste. Popularne są też niektóre kryształowe żyrandole, potężne lampy z mosiądzu czy ozdobne kinkiety - dodaje Edyta Pękala.

Najgorętsze trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezonRozświetlone złotemNiesłabnącym zainteresowaniem cieszą się lampy w złotej kolorystyce.

- Zdecydowanie straciła na popularności miedź. Na pewno nie zniknie z projektów, gdyż jest kolorem dobrego materiału, ale zainteresowanie sprzed kilku lat to już przeszłość. Nie zapominamy oczywiście o natarciu stylu hamptons lub modern classic, które nadal trwa. W związku z tym trendem popularne jest także szkło, chrom, a rzadziej mosiądz. Wszystko to musi być jak najwyższej jakości - dodaje Piotr Żydowski.

Złoto we wnętrzach? Tak, ale z umiarem


Najbardziej podobają mi się lampy:
22%

industrialne, metalowe i z charakterem

7%

art deco lub ażurowe

20%

eleganckie, ale z charakterem

7%

czarne - to klasyka sama w sobie

1%

złote

8%

inne

35%

wszystko zależy od konkretnego modelu

łącznie głosów: 172