stat

Nonszalancja we wnętrzach, czyli jak wprowadzić niepowtarzalny klimat

1 grudnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala

Oryginalnie wyposażona przestrzeń to marzenie wielu z nas. Kontrolowana nonszalancja we wnętrzach sprawia, że stają się niepowtarzalne, zachwycają pięknem oraz funkcjonalnością. Co zrobić, żeby stworzyć miejsce w artystycznym duchu?Nonszalancja to bardzo popularne ostatnimi czasy określenie. Mówimy o nonszalancji w ubiorze, stylu bycia, używamy tego sformułowania również w kontekście wnętrz.

- Nonszalancja to zabawa kolorem, wzorem, teksturą i formą. Dla niektórych będzie to wprowadzenie odważnej, żywej barwy do pomieszczenia, od obicia kanapy po sprzęt AGD. Dla innych designerski fotel czy bardzo nowoczesny, modernistyczny obraz w stylizowanym wnętrzu. Jakkolwiek tego nie zinterpretujemy, będzie to zawsze oryginalny i niewymuszony artystyczny przekaz - podkreśla Monika Bieszke z Simply Divine.

Myśli przestrzenne- Instagram i blogi dostarczają nam codziennie milionów kadrów z przestrzennych, jasnych wnętrz. Sala do jogi, pokój do pakowania prezentów czy pokój do pisania listów. W czasach rosnącego przeludnienia metropolii spokojnie możemy pozwolić sobie na nonszalancję bycia mieszkaniowym ekomiłośnikiem - mówi Aleksandra Kurc z MAKA Studio.

Jak wprowadzić nonszalancję do wnętrza?Unikając gotowych rozwiązań, coraz chętniej poszukujemy czegoś, co będzie idealne i skrojone na miarę naszych oczekiwań.

- Oczywistą receptą na stworzenie otoczenia w artystycznym duchu jest wprowadzenie do niego dzieł sztuki - rzeźb, obrazów, grafik czy fotografii. Tę rolę mogą pełnić także meble i akcesoria, których dwuznaczna forma przywodzi na myśl dzieło artysty, a jednocześnie pełni funkcję użytkową - mówi Anna Łukawska z Lumann.
Kluczem do sukcesu jest myślenie poza schematami i trendami, które umożliwia nam stworzenie czegoś, co wyłamuje się powtarzalności i przewidywalności. Ta zasada powinna towarzyszyć nam za każdym razem, gdy chcemy urządzić niebanalną przestrzeń.

- Wyjątkowości wnętrzu dodadzą również elementy niszowych lub mało znanych projektantów, których trudno wypatrywać w każdym mieszkaniu i magazynie wnętrzarskim. Kreując przestrzeń, która ma być wyjątkowa, należy zrezygnować z mebli i dodatków produkowanych masowo lub znacznie ograniczyć ich udział - dodaje Anna Łukawska.

Nie zapominajmy o funkcjiNajważniejsze jednak, by pomimo artystycznej nonszalancji, nie zatracić równowagi pomiędzy ozdobnikami a rozwiązaniami praktycznymi, które są nam niezbędne do dobrej jakości życia. Istotną rolę w takim przypadku odgrywa intuicja, która podpowie nam, które elementy podkreślą naszą osobowość.

Ciekawym pomysłem może się okazać półka wisząca Erosion projektu Cyryla Zakrzewskiego. Ten obiekt rzeźbiarski i użytkowy był inspirowany formami organicznymi i procesami erozji. Kolejną interesującą propozycją jest krzesło Dune autorstwa tego samego projektanta. Ręcznie rzeźbione krzesło stanowi przeniesienie ruchów piasku i kształtowanych wiatrem wydm. Dobrym rozwiązaniem może być także składane krzesło Lotos, które zostało zaprojektowane przez Romualda Ferensa w 1980 roku. Możliwość składania i układania w rzędach pozwala na bezpieczne przechowywanie wielu krzeseł naraz. Całkowitego efektu nonszalancji we wnętrzu dopełniają szklane dekoracje Sheep oraz My Dear autorstwa polskiej projektantki Agnieszki Bar, które nakłaniają do refleksji na temat relacji zwierząt i ludzi.DetaleBardzo często nawet niepozorny detal potrafi zadecydować o charakterze całego wnętrza. Dlatego tak istotne jest przywiązywanie uwagi do akcesoriów.

- W kulturze anglosaskiej bardzo popularne są przykładowo lustra w kształcie słońca. W Polsce niestety wciąż kojarzą się wielu osobom z aspektem kościelnym, nawiązującym do monstrancji. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju amforami, które potrafią niesamowicie zagrać w pomieszczeniu. Różnego rodzaju barwy i rysunki, bardzo często o tematyce orientalnej, z motywami florystycznymi czy geometrycznymi są oryginalną, zwracającą uwagę dekoracją. U nas niestety odbierane są nadal w kontekście funeralnym - dodaje Monika Bieszke.
Ważnym etapem w aranżacji nietuzinkowego wnętrza jest dobór materiałów. Dobrym pomysłem jest zamówienie elementów ze spersonalizowanym przekazem.

- Naklejka ze spersonalizowanym przekazem w wielkim formacie wygląda nietypowo i nadaje wnętrzu charakteru - dodaje Aleksandra Kurc.
Chcąc wprowadzić nonszalancję do wnętrza nie powinniśmy się bać łączenia stylów oraz różnych form mebli. Warto wprowadzać wyraźne, zdecydowane kolory oraz połączenia złota ze srebrem. Oryginalne, wyróżniające się połączenia mebli z dodatkami podkreślają piękno wnętrza.

- Nonszalancji zdecydowanie nie znajdziemy w typowych, sztampowych wnętrzach, lecz wszędzie tam, gdzie ludzie rozumieją i czują własny styl. Jest to styl, często tworzony latami, w który właściciele wkładają swoje serce i duszę - podsumowuje Monika Bieszke.
Co sądzisz o nonszalancji we wnętrzach?
24%

kolejny trend, który wkrótce przeminie

14%

to zupełnie niepotrzebna fanaberia

28%

jeśli jest wprowadzana zgodnie z gustem użytkowników wnętrza to czemu nie?

10%

niektóre pomysły mi się podobają, do innych nie jestem przekonany

14%

wnętrza w większości są zbyt nudne, nonszalancja powinna na dobre zagościć w naszych mieszkaniach i domach

10%

jestem zachwycony!

zakończona

łącznie głosów: 176