Obraz za milion złotych sprzedano w Trójmieście

26 listopada 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Za równo 1 mln zł wylicytowano obraz zatytułowany "Rekwizycja" autorstwa Alfreda Wierusza Kowalskiego. To pierwsza tak wysoka kwota, która padła za obraz w Trójmieście. Sprzedaż odbyła się podczas sobotniej aukcji zorganizowanej w Sopockim Domu Aukcyjnym.Obraz zatytułowany "Rekwizycja" namalowany został w 1875 roku przez Alfreda Wierusza Kowalskiego - artystę pochodzącego z Suwałk. Jest to obraz olejny, średniej wielkości, o wymiarach 58,5×79,5 cm. To jedno z początkowych dzieł artysty, inspirowane utworami literackimi, nawiązujące do kultury sarmackiej, na co wskazują kostiumy ukazanych postaci.

"Rekwizycję" licytowało kilku chętnych, a cena wywoławcza wynosiła 450 tys. złotych. Końcowy pojedynek, powyżej kwoty 850 tys. złotych rozgrywał się telefonicznie pomiędzy dwoma kolekcjonerami. Ostateczna kwota, za którą wylicytowano obraz to dokładnie 1 mln zł. Tak duża suma za dzieło sztuki pojawiła się po raz pierwszy w historii trójmiejskich licytacji.

Zobacz także: Luksus we wnętrzach. Co o nim decyduje?

Sobotniej licytacji poddano 106 znakomitych prac, wybitnych polskich artystów XIX i XX wieku. Wśród oferowanych dzieł było kilka prawdziwych pereł, a jak się okazało największą z nich była "Rekwizycja". Na aukcji licytowano również dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, Alfons Karpiński czy Wojciech Weiss.

Zobacz także: 92 tys. zł za dzieło Witkiewicza. Interesująca aukcja w Sopocie

O aukcji dzieł sztuki informowaliśmy w naszym kalendarzu wydarzeń.

Czy uczestniczysz w aukcjach dzieł sztuki?
11%

tak, regularnie - inwestuję w dzieła sztuki

4%

tylko wtedy, gdy pojawia się interesujące mnie dzieło sztuki

3%

zdarzyło mi się tylko raz

16%

nie, ale posiadam kilka dzieł sztuki

66%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 450