Ogród jak z bajki. W czym pomoże architekt krajobrazu?

25 lipca 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Aleksandra Wrona
Dobrze zaprojektowany ogród może łączyć w sobie wiele funkcji. Architekt krajobrazu pomoże umiejętnie zagospodarować przestrzeń. Więcej zdjęć (6)

Dobrze zaprojektowany ogród może łączyć w sobie wiele funkcji. Architekt krajobrazu pomoże umiejętnie zagospodarować przestrzeń.

fot.Daniel Vincek/ fotolia.pl

Dobrze zaprojektowany ogród może łączyć w sobie wiele funkcji. Architekt krajobrazu pomoże umiejętnie zagospodarować przestrzeń.

fot.Daniel Vincek/ fotolia.pl

Czasy, kiedy równo skoszona trawa, żywopłot i kilka kwiatów pod oknem były wyznacznikami eleganckiego ogrodu, dawno już minęły. Współczesne przydomowe ogrody to małe dzieła sztuki, stylistyką i kompozycją dopasowane do sąsiadującego z nimi budynku. Dobrze, jeśli jego zaprojektowaniem zajmie się specjalista, który oprócz względów estetycznych uwzględni też wszystkie praktyczne zastosowania tej specyficznej przestrzeni.- Ponieważ budynek i jego otoczenie są ściśle związane ze sobą, uważam, że dom, jego wnętrze i ogród powinny ze sobą ściśle współgrać. Ogród powinien być przedłużeniem domu, tworzymy go po to, aby powiększyć przestrzeń mieszkalną. Często staram się przenieść styl i charakter domu na zewnątrz i stworzyć kolejne "pokoje" podzielone na różne funkcje. Wymagania klientów mogą być różne: ogród może posiadać kuchnię, jadalnię, miejsce do rozrywki i zabawy oraz do odpoczynku - tłumaczy architekt Dagmara Berent, Aurea Garden.
Zanim zdecydujemy się na założenie ogrodu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań i określić nasze wymagania. Ogród, w którym chcemy uprawiać sport, będzie różnić się od tego, który ma służyć wyłącznie do relaksu. Kuszą nas warzywa z własnych grządek, a może wolimy przyglądać się kwiecistym skalniakom? Ile czasu i pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację naszych włości? Wszystkie te dylematy pomoże nam rozwiązać architekt krajobrazu. Dzięki niemu ogród będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

- Często wahamy się, czy podjąć współpracę z architektem krajobrazu. Niekiedy chcąc obniżyć koszty całej inwestycji rezygnujemy z projektu z zagospodarowania przestrzeni. Jednak dla osób bez doświadczenia podczas projektowania i wykonawstwa może pojawić się wiele niespodzianek i istnieje możliwość popełnienia wielu błędów - tłumaczy Dagmara Berent.
Architekci krajobrazu to też swego rodzaju agenci do zadań specjalnych. Zadania, które stawiają przed nimi klienci, wymagają nie lada kreatywności.

- Pamiętam jedną ze swoich realizacji, którą mogłabym nazwać udaną, ekstrawagancką i ciekawą. Zawsze najważniejsza jest dla mnie satysfakcja inwestora. Skarpa przed rezydencją była dla inwestora kłopotem, cała skarpa (obszar ok. 200 m kw.) zarastała chwastami, trudny teren, dojście do nasadzeń i pielęgnacji utrudnione, a do tego nowoczesna, nietypowa, minimalistyczna architektura budynku. Inwestor próbował się ratować przed tą sytuacją zakrywając skarpę matą, którą regularnie zrywały wiatry. Zaproponowaliśmy obsadzenie skarpy tylko dwoma gatunkami trawy - kostrzewą miotlastą Fastuga gauteri, potocznie nazywaną niedźwiedzim futrem, i zastawienie jej z krzewami derenia Sibirica - mówi Justyna Szóstek, Viridarium.

- Inspiracją, która zdeterminowała nasz wybór był widok kaszubskich pól obsadzonych zbożem, łąk otaczających rezydencję, surowy klimat, wystawa południowa skarpy oraz trudne warunki glebowe. Imponująca liczba 800 sztuk traw i 100 sztuk derenia dały niesamowity efekt, podniosły walory estetyczne nieruchomości. Widok falujących na wietrze 800 traw paradoksalnie dodaje tej dużej skarpie lekkości, z kolei czerwone pędy derenia Sibirica to niezwykła ozdoba skarpy zimą. Najważniejsze, że inwestor dał się przekonać, żeby nie zakrywać skarpy geowłókniną, w ten sposób, w krótkim czasie trawy potroiły swoją objętość i dziś cała skarpa przykryta jest ciepłym, niedźwiedzim futrem.
Szukając projektu domu, warto od razu pomyśleć o sąsiadującym z nim ogrodzie. Wspólna praca architekta budynku z projektantem ogrodów może pozwolić uniknąć wielu frustracji związanych z późniejszymi próbami aranżacji terenów zielonych. Współpraca architekta z projektantem pozwoli też stworzyć spójną, korespondującą ze sobą przestrzeń dom - ogród. Korzystanie z usług specjalisty nie musi też wiązać się z dużymi kosztami. Architekci krajobrazu mogą podjąć się zaprojektowania ogrodu i ustalenia harmonogramu prac, które wykonamy później sami.

- Zaletą wykonania projektu niewątpliwie jest możliwość dzielenia realizacji ogrodu na etapy lub jeśli lubimy sami pracować w ogrodzie, możemy posadzić rośliny według projektu, prosząc architekta krajobrazu tylko o nadzór. Współpraca z pracownią projektową jest gwarancją tego, że nasz przyszły ogród będzie wykonany z pasją, z trafionymi pomysłami, ciekawymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w tym zakresie. Dodatkowo nie zmarnujemy pieniędzy dzięki dobrze dobranym materiałom wykończeniowym w ogrodzie i roślinom na rabatach - mówi Dagmara Berent.
Koszty wykonania projektów uzależnione są od ich wielkości oraz od wymagań klientów. Trudno jest oszacować średnią cenę wykonania projektu ogrodu, ponieważ same ceny wybranych roślin mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Samodzielne zaprojektowanie ładnego, a zarazem funkcjonalnego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli urządzając dom dbamy o każdy detal, pomyślmy w podobny sposób o ogrodzie, który jest tego domu naturalnym przedłużeniem.

- Jeśli chcemy, żeby ogród spełniał wszystkie nasze oczekiwania, specjaliści zajmujący się projektowaniem i zakładaniem mogą się okazać skarbnicą praktycznej wiedzy i źródłem niebanalnych rozwiązań, dobranych indywidualnie do potrzeb klienta. Ich praca to efekt zdobywanego przez lata doświadczenia, wyrobionych standardów oraz doskonałej znajomości materiałów, nowinek, stylów pojawiających się na świecie - podsumowuje Dagmara Berent.
Czy skorzystał(a)byś z usług architekta krajobrazu?
9%

architekt krajobrazu zaprojektował mój ogród

30%

tak, projektując dom zadbam też o ogród

40%

nie, sam porafię zaprojektować swój ogród

21%

nie mam ogrodu

zakończona

łącznie głosów: 356

Opinie (22) 6 zablokowanych

 • (1)

  Architekt krajobrazu to się powinien pojawić "na już" na etacie w Gdańsku. Zagospodarowanie i "pielęgnacja" śródmiejskich terenów zielonych woła o pomstę do nieba.

  • 76 2

  • Jakie tereny zielone? Jeśli jeszcze jakieś zostały, to za chwilę postawią tam galerię, np. taką stodołę jak w centrum miasta.

   • 10 3

 • fontanna przy stole działa moczopędnie (1)

  każdy restaurator Wam to powie, więc jeśli chce się robić imprezy w ogrodzie lepiej wydać na lampę owadobójczą niż wodotryski

  • 28 4

  • A co robicie za stodołą że słabo tak przy towarzystwie sikać???

   • 2 1

 • (3)

  Architekt krajobrazu pomoże jedynie w wyczyszczeniu portfela do zera

  • 36 17

  • To taki sam zawód bzdura jak organizator wesel czy pomoc zakupowa (2)

   • 8 5

   • Fajne wytłumaczenie (1)

    Napisz po prostu, że jesteś biedny(a), hehe.

    • 7 7

    • diagnoza

     Wygrałeś w totka 10zł. bogaczu, tosobie poszalejesz.

     • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.