stat

Inteligentne okno na świat

1 sierpnia 2017, 10:00
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Nowoczesne rozwiązania pojawiają się we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Oprócz inteligentnych telefonów, zegarków, luster, przyszedł czas na okno przyszłości. Poza podstawową funkcją, jaką pełni, może także łączyć z Internetem - przekazywać prognozę pogody, umożliwiać czytanie wiadomości, wstawianie zdjęć czy oglądanie telewizji.Co i rusz pojawiają się prototypy inteligentnych urządzeń. Pojawiają się też inteligentne sprzęty AGD - "smart" lodówki i pralki, więc może czas na wielofunkcyjne okno.

- Inteligentne rozwiązania od kilku lat testowane są na wielu polach naszego funkcjonowania w domu. Niektóre bardzo ułatwiają nam życie, inne mniej. To oczywiste. Okna otaczają nas w większości pomieszczeń, z których korzystamy na co dzień, dlatego wzbogacenie ich o dodatkowe, "inteligentne" możliwości uważam za świetny pomysł. Klienci chętnie wybierają zaprogramowane udogodnienia w obrębie przysłaniania okien. Podobnie chętnie stosowane są czujniki związane z klimatyzacją i wentylacją. W naszym studiu najważniejszym punktem odniesienia w projektowaniu jest pomoc w sprecyzowaniu oczekiwań konkretnego klienta, zaprojektowanie rozwiązania i wprowadzenie go w życie - przekonuje Magdalena Kozieł-Krzyżanowska, właścicielka Manufaktury Wnętrz-INNA.
Swego czasu temat przywołała firma Samsung, pokazując swój wstępny projekt. Przeźroczysty ekran LCD śmiało mógłby być zamontowany na oknie i pełnić zarówno podstawowe funkcje, jak i te znane nam z najnowszych telewizorów czy tabletów. Dotykowy ekran pozwalałby na włączanie i wyłączanie m.in. elektronicznych żaluzji.

Okno przyszłości, jak nazywają je specjaliści, zawierać ma masę aplikacji i widgetów. Dzięki temu będziemy mogli wyszukiwać przepisy podczas gotowania w kuchni, sprawdzać pogodę lub oglądać ulubiony serial... na szybie. W czasie, kiedy nie chcemy korzystać z nowoczesnych funkcji okna, spełnia ono po prostu swoje klasyczne zadanie.

- Niestety, nie ma oficjalnej odpowiedzi na pytanie, czy prowadzone są prace nad tą technologią. Jednak na targach pokazywane są tego typu rozwiązania oraz inne, np. inteligentnego lustra, które będzie nam pomagać w treningu czy ekranu na tyłach samochodu z obrazem tego, co dzieje się przed nim, zapewniając bezpieczeństwo podczas wyprzedzania - opowiada nam Józef Poniatowski, kierownik Samsung Brand Store Gdynia.
Producent na razie milczy na temat wprowadzenia okien do sprzedaży i ich ewentualnej ceny, choć, jak można przypuszczać, system będzie początkowo dobrem luksusowym.

Prawdziwym trzęsieniem ziemi będzie moment, w którym inteligentne okno trafi do pierwszego domu. Może to nastąpić już niedługo, ponieważ jeden z producentów, Drutex, pochwalił się niedawno innowacyjnym projektem. Smart okno łączy w sobie wszystkie funkcje opisane w powyższych systemach, a oprócz tego wprowadza swoje dodatkowe możliwości. Interaktywne okno pozwalające na prezentację treści multimedialnych zastępuje zarówno telewizor, tablet, jak i smartfon. Tym projektem wpisują się w ogólnoświatowy trend rozwiązań zwanych Internetem Rzeczy.

Oprócz zastosowania w domach, inteligentne okna mają spełniać ważną rolę w handlu i biznesie. Zapewne zastąpią zwykłe witryny sklepowe i wyprą rzutniki z biur. Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele możliwości przyniesie to przede wszystkim reklamodawcom, którzy będą mogli pokazywać interaktywne reklamy zamiast statycznych manekinów.

Codzienność ułatwiają nam również dostępne systemy usprawniające funkcje okna i związane z nimi poczucie bezpieczeństwa. Jednym z nich jest Capital Smart. Za funkcjonalność odpowiadają dodatki - kontraktony, dzięki którym okno jest włączone w system alarmowy domu i ma możliwość automatycznego zamknięcia w przypadku deszczu, zaciemnienia szyb przy zwiększającym się nasłonecznieniu oraz utrzymania prawidłowej wentylacji łącznie z wykrywaniem nadmiernego stężenia tlenku węgla. Najświeższych informacji o pogodzie dostarcza wbudowana stacja meteo. Sterowanie oknem odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych z systemami iOS i Android lub tradycyjnie pilotem.

Podobne udogodnienia proponuje firma Internorm. Nowoczesny system I-tec pozwala na zdalne sterowanie wywietrznikami, zewnętrznymi roletami oraz żaluzjami fasadowymi - wszystko dzięki odpowiedniej aplikacji dostępnej na telefon. Do obsługiwanych za jej pomocą urządzeń należy również żaluzja mieszcząca się między szybami, zasilana przez panel fotowoltaiczny. Nie wymaga dodatkowego ładowania, ani nie wpływa na funkcjonowanie okna. W tej samej firmie powstało okno, które dba o nasze zdrowie. Dzieje się tak dzięki wbudowanemu systemowi wentylacyjnemu. Czujnik wilgoci oraz filtr chroniący przed przenikaniem do pomieszczenia m.in. pyłków i roztoczy jest alternatywą dla alergików.

Jeśli chcemy mieć nasz dom pod stałą kontrolą, zwłaszcza gdy jesteśmy daleko, to możemy zamontować system zdalnego zarządzania. Wykorzystywany jest głównie w inteligentnych domach, ale specjaliści zapewniają, że można go podłączyć w każdym mieszkaniu, gwarantując sobie poczucie bezpieczeństwa.

- System Fibaro informuje o pozostawionym otwartym oknie lub drzwiach, gdy wyjeżdżasz z domu. Jeżeli go włączysz, każde otwarcie drzwi lub okien wywoła alarm i prześle do ciebie powiadomienie i zdjęcia z kamer. System reaguje również w przypadku pożaru czy zalania - otwiera rolety, drzwi i włącza światła. Mechanizm, wykorzystując dane meteorologiczne, może w przypadku bardzo niskich temperatur zamknąć rolety zewnętrzne, aby uchronić budynek przed utratą ciepła, a w przypadku obfitych opadów zapobiec uszkodzeniu okien - opowiada Roman Bone, przedstawiciel firmy Fibaro - inteligentne domy.
- Oczywistością są możliwości, jakie dają inteligentne systemy alarmowe, na przykład imitowanie obecności domowników. Uważam, że nie należy zaniedbywać żadnej szansy zapewnienia bezpieczeństwa swojej rodzinie i domowi, dlatego - obok czujnego sąsiada - system monitoringu uwzględniający zwyczaje domowników to ważna sprawa - dodaje Magdalena Kozieł-Krzyżanowska.
Czy uważasz, że inteligentne okno, to rewolucja jeśli chodzi o nowe technologie?
37%

Tak, myślę, że to bardzo zmieni nasze codzienne życie!

29%

Chyba nie, bo podobne funkcje ma już tablet i smartfon

6%

Nie mam zdania

28%

Nie wydaje mi się, żeby to była duża zmiana

łącznie głosów: 210