stat

Orzeźwiająca zieleń kolorem roku 2017

21 stycznia 2017, 10:00
Joanna Puchala

Jak co roku Pantone ogłosił kolor, który będzie wiodącą barwą przez najbliższe dwanaście miesięcy w modzie, designie, architekturze oraz urbanistyce. Tegorocznym wyborem okazała się odświeżająca zieleń, nazwana na tę okazję "Greenery". Sprawdziliśmy, jak ogłoszony wybór przekłada się na pojawiające się aktualnie we wnętrzach trendy.Warto przypomnieć, że Instytut Pantone jest amerykańską korporacją, znaną z doradztwa kolorystycznego i stworzenia najsłynniejszego na świecie systemu identyfikacji kolorystycznej. Ogłaszane przez Pantone kolory wyznaczają trendy w wielu dziedzinach na całym świecie zaczynając od poligrafii, na urbanistyce skończywszy. Wybierane kolory są także inspiracją przy tworzeniu kampanii reklamowych.

W 2016 roku kolorami zasługującymi na szczególne uznanie okrzyknięto dwa łagodne kolory: wymowny i subtelny odcień różu "Rose Quartz" oraz zwiewny, beztroski błękit, czyli "Serenity".

Czytaj także: Subtelny róż i spokojny błękit - poznajemy kolory roku 2016

Tegorocznym wyborem Pantone okazał się ożywczy odcień zieleni, który ma być według ekspertów symbolem nowego początku. Co ciekawe, oprócz kwestii estetycznych, podstawą do takiego wyboru okazały się... względy polityczne. Skojarzenie zieleni z nadzieją, która w świetle zachodzących zmian społecznych i politycznych może okazać się niezbędna, powinno się przydać, niezależnie od wyznawanych ideałów.

- Ogłoszenie przez Pantone Color Institute zieleni jako koloru roku 2017 roku spotkało się z dość sceptycznym przyjęciem. Intensywność i wyrazistość barwy powoduje, że ciężko wyobrazić sobie ją jako motyw dominujący wnętrza - mówi Anna Łukawska z Lumann.
O ile trudno wyobrazić sobie przeważającą część wnętrza zachowaną w takiej kolorystyce, o tyle zieleń stanie się na pewno modnym akcentem. Soczysta z pewnością zagości w naszych domach wraz z nadejściem wiosny, kiedy będziemy chcieli wprowadzić do wnętrza powiew świeżości.

- W ostatnim czasie trendy w kolorystyce wnętrz zmierzają ku bezpiecznym barwom: szarości i bieli. Doskonałym pomysłem wydaje się stworzenie dodatków w zielonej kolorystyce. Musimy jednak zwrócić uwagę, aby nie przeładować wnętrza danym kolorem. Dodatki powinny pozostać akcentem, czyli nie mogą zdominować całości - zaznacza Wiktor Sapożnik z Ladeco.
Harmonia i nadzieja

Kolor "Greenery", pojawiający się we wnętrzach jako akcent, będzie miał działanie odprężające oraz motywujące do działania. Ożywcza zieleń znajdzie świetne zastosowanie w pomieszczeniu, w którym kończymy i rozpoczynamy swój dzień, czyli w sypialni. Z jednej strony będzie nas relaksować po intensywnym dniu, z drugiej pobudzać do działania o świcie. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie tego koloru w pomieszczeniach biurowych, gdzie pozytywnie wpłynie na koncentrację, pobudzi kreatywność oraz chęć do działania.

- Osiągnięcie harmonii przez włączenie soczystej zieleni do palety barw we wnętrzu nie wydaje się łatwym zadaniem. Pantone Color Institute wziął to pod uwagę i opublikował bogatą propozycję barw, które w opinii specjalistów będą dobrze komponować się z zielenią - podkreśla Anna Łukawska.
Wśród zamieszczonych zestawień znajdziemy także modne w 2016 roku pastele czy szarości. Dzięki temu wprowadzenie zieleni nie będzie wymagało rewolucji.

Czytaj także: Będzie przytulnie. Kolorystyczne trendy sezonu jesień-zima

Ciekawym rozwiązaniem będzie łączenie różnych materiałów w danej barwie. Możemy zestawić połyskujące elementy wraz z grubo plecioną tkaniną. W ogłoszoną w tym roku kolorystykę świetnie wpisują się także zielone ściany wykonane z naturalnego mchu.
Jak oceniasz kolor 2017 roku?
52%

nie podążam za zmieniającymi się trendami - nie interesuje mnie to

8%

zazwyczaj staram się przenosić trendy do wnętrza, ale ten kolor do mnie nie przemawia

9%

mam mieszane odczucia

11%

zastosuję wyłącznie delikatne akcenty

1%

mimo lekkich obaw, zamierzam urządzić wnętrze zgodnie z tą kolorystyką

19%

jestem zachwycony(a) - w moim moim mieszkaniu pojawi się dużo zielonych elementów

łącznie głosów: 267