Piękne oczy: zabiegi, które odmłodzą spojrzenie

3 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Inez Szwedowska

Kiedy myślimy o pielęgnacji, często zapominamy o tym, jak istotne jest dbanie o skórę wokół oczu. Ta dziedzina kosmetologii wciąż prężnie się rozwija, oferując coraz to bardziej zaawansowane zabiegi i preparaty. Należy jednak pamiętać, że skóra w tym obszarze jest delikatniejsza oraz bardziej wrażliwa niż w innych partiach twarzy i wymaga szczególnej uwagi. Jakie zabiegi wybrać, aby nie tylko prawidłowo zadać o okolicę oczu, ale także rozjaśnić i odmłodzić spojrzenie?Jędrna i zadbana skóra wokół oczuSkóra w okolicach oczu narażona jest na ciągłe rozciąganie spowodowane codzienną mimiką (uśmiech, mrużenie oczu). Z tego powodu zmarszczki w tym miejscu pojawiają się jako pierwsze, dodatkowo towarzyszy im często opuchlizna, cienie, sińce i zaczerwienienia, które sprawiają, że twarz wygląda na bardziej zmęczoną i szarą.

Decydując się na zabiegi czy też kosmetyki, które zadbają o obszar wokół oczu, warto odbyć wstępną konsultację ze specjalistą, która pozwoli rozpoznać najbardziej istotne problemy.

- Warto pamiętać, że skóra w okolicach oczu jest o 4-5 razy cieńsza niż w innych miejscach na twarzy. Znajduje się w niej niewiele gruczołów łojowych, przez co nie ma zapewnionej odpowiedniej bariery hydrolipidowej i łatwo się przesusza. Brakuje jej również mocnego podparcia, gdyż nie posiada podściółki składającej się z komórek tłuszczowych. Liczne mięśnie w okolicy oczu należą do najbardziej aktywnych mięśni w ciele człowieka, odpowiadają za powstawanie zmarszczek mimicznych. W skórze wokół oczu słabiej krążą krew i limfa. Limfa tworzy zastoje, powodując powstawanie opuchnięć - mówi Magdalena Czwartek, manager Derm-Estetyka.
Oczy są zwierciadłem duszy oraz naszego samopoczucia. Stres, zmęczenie i niewyspanie wpływają negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również na stan skóry pod oczami oraz powiek. Obecnie gabinety kosmetologiczne mają do zaoferowania różne zabiegi na okolice wokół oczu, które są nie tylko delikatne dla wrażliwej i cienkiej skóry, ale także nawilżają ją i zmniejszają widoczność zmarszczek mimicznych, czyli tzw. kurzych łapek.


- Pierwszym etapem w zabiegach anti-age okolicy oczu jest mezoterapia. Zabieg polega na śródskórnym wprowadzeniu koktajlu z kwasu hialuronowego, witamin, minerałów, peptydów biomimetycznch, koenzymów za pomocą niewielkich nakłuć na powierzchni poddawanej biorewitalizacji. Wykorzystanie kwasu hialuronowego gwarantuje właściwy poziom nawodnienia skóry, elastyczności i napięcia skóry. Zabieg przeprowadza się po wstępnym znieczuleniu np. kremem Emla. Polecany jest w przypadku wiotczejącej oraz przesuszonej po nadmiernej ekspozycji słonecznej skóry okolicy oka, twarzy, szyi oraz dłoni. Efektem jest błyskawiczna poprawa nawilżenia skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, dodanie skórze blasku i odmłodzenie - tłumaczy Magdalena Czwartek.
W zależności od pożądanych efektów specjaliści oferują także bardziej inwazyjne zabiegi na eliminacje utrwalonych zmarszczek wokół oczu, np. z użyciem botoksu, który daje natychmiastowe rezultaty utrzymujące się przez kilka miesięcy.


- Toksyna botulinowa może skutecznie zapobiegać lub wygładzić zmarszczki w okolicy kątów zewnętrznych oczu (tzw. kurze łapki). Jej działanie polega na blokowaniu przewodzenia bodźców z nerwów do drobnych mięśni. Zapobiega to skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry w tej okolicy. Sam zabieg trwa kilka minut, odczuwa się jedynie niewielki ból związany z ukłuciem. Efekty działania toksyny botulinowej pojawiają się już po 2-3 dniach i utrzymują się około 4-6 miesięcy - mówi dr n. med. Anna Jurska-Jaśko z Blikpol Eye Clinic.

Piękne i wyraziste spojrzenieTzw. worki pod oczami mogą być spowodowane zastojem limfy w tkankach podskórnych. Wówczas mamy do czynienia z tzw. opuchlizną-obrzękami pod oczami. Limfa to płyn tkankowy odpowiedzialny głównie za funkcje transportowe, m.in. odpowiada za odbiór chorobotwórczych bakterii z krwi, a następnie przekazuje węzłom chłonnym. W skład chłonki wchodzi w 90 proc. woda, białka, związki organiczne i nieorganiczne. Z jakiego powodu następuje zastój limfy?

- Przyczyny mogą być bardzo różne. Najczęściej są to czynniki genetyczne, jeśli ktoś w rodzinie posiada worki pod oczami, często możemy je dziedziczyć. Do rozwiązania tego typu problemu świetnie nadaje się specjalna mezoterapia Eye Bag Solution. Po znieczuleniu okolicy poddawanej mezoterapii za pomocą bardzo cienkiej igły wprowadza się preparat dedykowany obrzękom. Unikalne połączenie peptydów biomimetycznych poprawia mikrokrążenie i stymuluje drenaż, redukując worki i opuchnięcia wokół oczu oraz zapobiegając zastojom limfatycznym - tłumaczy Magdalena Czwartek.

Nowoczesne zabiegi pielęgnujące okolice oczuSkóra wokół oczu jest niezwykle wrażliwa i skłonna do podrażnień, dlatego należy obchodzić się z nią delikatnie, a decydując się na specjalistyczne zabiegi, warto odbyć indywidualną konsultację. Dzięki temu dopasujemy kurację do potrzeb, osiągając jak najbardziej zadowalające rezultaty.

- Efekty zabiegów pojawiają się stopniowo, zabiegi na okolice oczu wykonuje się zazwyczaj w seriach. Najszybsze rezultaty uzyskamy, wykonując zabieg HIFU - wystarczy jeden zabieg, by uzyskać satysfakcjonujący wygląd skóry. Kolejny zabieg to Venus Legacy, także prowadzi do redukcji zmarszczek i ujędrnienia skóry. Zalecamy zwykle serię od 6 do 10 zabiegów. Mezoterapia igłowa powoduje wygładzenie skóry w okolicach oczu, rozjaśnienie cieni i worków pod oczami. Mezoterapię wykonuje się w serii, od 2 do 8 zabiegów, średnio co 2-3 tygodnie. Zmarszczki wokół oczu zniwelujemy także za pomocą botoksu. W tym przypadku jeden zabieg wystarczy prawie na cały rok, jednak warto zaznaczyć, że taki zabieg wykonuje lekarz - mówi Marta Włodarczyk, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.
Czy dbasz o skórę wokół oczu?
13%

tak, chodzę na specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne

18%

tak, ale wybieram domową pielęgnację

46%

używam jedynie kremu pod oczy

23%

nie, raczej nie zwracam uwagi na tę partię twarzy

zakończona

łącznie głosów: 303