Jak poprawić kształt nosa bez operacji?

18 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Justyna Michalkiewicz-Waloszek

Zgrabny, mały i kształty nos to marzenie wielu kobiet. Matka natura nie wszystkie z nas obdarzyła jednak sprawiedliwie. Każdy nos, nawet ten nieidealny może być piękny, ale jeżeli ciężko jest nam pogodzić się z jego wyglądem, a jednocześnie boimy się operacji, można rozważyć zabiegi nie wymagające interwencji chirurgicznej. Jednym z nich jest korekta nosa kwasem hialuronowym. Na czym polega i kto może z niej skorzystać?Nos to jeden z najczęstszych powodów, dla których odwiedzamy gabinety chirurgii plastycznej. Próba jego akceptacji zawsze będzie najlepszą opcją, ale jeżeli to się nie uda, ostatecznie możemy spróbować go zmienić.

Operacja nosa obarczona jest jednak pewnym ryzykiem oraz rekonwalescencją, dlatego coraz chętniej sięgamy po metody bez użycia skalpela.

- Wykonujemy zabiegi korekty nosa kwasem hialuronowym. Oczywiście tylko w wybranych przypadkach. Zabieg polega na wprowadzeniu kaniuli do tkanki podskórnej nosa i podaniu żelu w odpowiednim miejscu. Trwa kilka minut, efekt jest widoczny natychmiast i utrzymuje się około roku. Koszt zabiegu to 1000 zł - mówi dr Mikołaj Pernak z gabinetu chirurgii kosmetycznej i laserowej Dr Pernak.

Żel o którym mowa to kwas hialuronowy, który naturalnie występuje we wszystkich organizmach. Potrafi wiązać duże ilości wody, więc jest idealnym środkiem nawilżającym. W medycynie stosuje się go w dwóch formach: nawilżającej oraz pomagającej w wypełnianiu ubytków. Użycie kwasu hialuronowego w tej drugiej formie można porównać do "żelowego implantu", który utrzymuje się w naszych tkankach przez rok. Kwas schodzi powoli i stopniowo, więc nie musimy się martwić, że ubytek nagle stanie się widoczny.

Jak przebiega zabieg?Korekta nosa kwasem hialuronowym nie wymaga specjalnych przygotowań, trwa od kilkunastu do maksymalnie 30 minut i jest niemal bezbolesna. Wykonuje się ją za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Jeżeli jesteśmy wrażliwi na ból, miejsce zabiegu można znieczulić. Po wstrzyknięciu kwasu, lekarz modeluje substancję, aby nabrała pożądanego kształtu.

- Zabieg przeprowadzamy kaniulą, czyli tępą igłą, która ogranicza uszkodzenia naczyń krwionośnych, a tym samym pojawianie się krwiaków. Znieczulamy miejsce wejścia kaniuli. Następnie podajemy kwas hialuronowy, który wypełnia nierówności grzbietu nosa. Zabieg najlepiej jest zrobić w ciągu dwóch wizyt - mówi Magdalena Czwartek, manager Derm-Estetyka.

Pielęgnacja skóry dla 30-latki. Jak skutecznie dbać o cerę?


Jakich efektów możemy się spodziewać?Efekty są widoczne niemal od razu, jednak czasami, aby uzyskać najlepszy możliwy rezultat, zabieg należy powtórzyć po około 14 dniach. Po zabiegu możemy cieszyć się nowym, wymodelowanym nosem. Bez garbka, bocznych skrzywień czy ostro opadającego wierzchołka. Nasz nowy nos będzie więc zgodnie z oczekiwaniami - prosty, symetryczny lub delikatnie zadarty. Należy jednak liczyć się z niewielkimi dolegliwościami, które mogą wystąpić tuż po zabiegu, ale które powinny zniknąć po kilku dniach.

- Po zabiegu najczęściej występuje nieznaczny obrzęk nosa, bolesność przy dotyku, a czasami niewielkie siniaki. Przez 2 tygodnie należy wstrzymać się z: opalaniem, sauną, basenem, spaniem na brzuchu i koniecznie trzeba chronić nos przed urazami. Warto dodać, że zabieg wymaga gruntownej znajomości anatomii twarzy i dużego doświadczenia. Modelowanie nosa wymaga od lekarza również zmysłu estetycznego - mówi dr Hanna Olszewska z Centrum Zdrowia i Piękna H&B MED.

Kto może skorzystać z hialuronowej korekty nosa?Do zabiegu kwalifikują się osoby z niesymetrycznymi nosami oraz takie, które chcą zniwelować niewielki garbek czy uzupełnić nierówności lub ubytek. Zabieg doskonale radzi sobie również ze zbyt dużym lub zbyt małym zadarciem nosa. Niestety, nie wszystkie defekty można zniwelować za pomocą tej metody. Kwalifikacja do zabiegu zależy zawsze od oceny lekarza.

- Zabieg koryguje drobne niedoskonałości. Jest przeznaczony dla osób z niewielkim defektem estetycznym. Odradzamy wykonanie zabiegu w przypadku poważnych wad anatomicznych budowy nosa, uczulenia na podawane preparaty czy nadmiernych oczekiwań pacjenta. Trzeba pamiętać, że to nie chirurgia plastyczna, tylko drobna korekta estetyczna - mówi dr Jacek Toboła z Centrum Dermatologii, Medycyny Estetycznej i Chirurgii Skóry.
Wśród przeciwwskazań znajdują się m.in: ciąża, infekcje, poważne choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory. Ceny zabiegu wahają się od 500 zł do 3000 zł, jednak w większości trójmiejskich klinik kosztuje około 1000 zł. Ostatecznej kalkulacji dokonuje się zazwyczaj na podstawie ilości zużytego preparatu.
Jesteś zadowolona(y) z kształtu swojego nosa?
19%

tak, bardzo mi się podoba

38%

akceptuję go, chociaż nie jest idealny

19%

nie, ale boję się operacji/zabiegu

21%

nie, ale nie stać mnie na operację

3%

nie, ale nie mogę skorzystać z ingerencji lekarza

zakończona

łącznie głosów: 334