stat

Pierścionek zaręczynowy na walentynki

13 lutego 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Dzień zakochanych właśnie nadchodzi. Czy jest bardziej romantyczna okazja do zaręczyn niż walentynki? Dla wszystkich odważnych, którzy zdecydowali się na ten ważny krok, mamy kilka podpowiedzi, gdzie znaleźć idealny pierścionek zaręczynowy, także w wersji luksusowej.Idealne Walentynki w Trójmieście

Nie wiesz jak zaplanować ten wyjątkowy dzień?
Mamy mnóstwo ciekawych propozycji: kolacje walentynkowe, kino, teatr lub wypad za miasto.
więcej pomysłów w naszym serwisie Walentynki >>


Zwyczaj zaręczyn istnieje od bardzo dawna. Już w starożytnej Grecji mężczyzna, zanim wziął ślub z wybranką swojego serca, prosił o jej rękę rodziców. Natomiast w starożytnym Rzymie kobieta otrzymywała od mężczyzny pierścionek wykonany ze złota lub metalu. Mogła to być także moneta. Tradycja dawania pierścionka na zaręczyny ugruntowała się w kulturze dopiero w XV wieku. W roku 1477 książę Maksymilian podarował pierścionek z diamentem wybrance swojego serca - Marii Burgundzkiej. To właśnie od tego czasu uważa się, że najlepsze na zaręczyny są pierścionki z diamentami.

Od tego wydarzenia wiele się zmieniło, ale pierścionki z diamentami nadal są najpopularniejszym przypieczętowaniem związku. Wybór pierścionka zaręczynowego nigdy nie należał do najłatwiejszych. Zaczynając od rozmiaru palca partnerki, a kończąc na odpowiednim wzorze i wielkości kamienia szlachetnego. W rodzinach królewskich ten problem nie istnieje, bo tam dany pierścionek przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, a na jego wartość składa się nie tylko cena, ale również historia z nim związana, np. pierścionek, który nosi Kate Middleton, należał wcześniej do Księżnej Diany. Jego cenę szacuje się na 500 tys. dolarów.

Świat celebrytów co jakiś czas informuje nas o nowym najdroższym pierścionku zaręczynowym. Obecnie na pierwszym miejscu jest 70-karatowe cudo, które znalazło się na palcu Kseni Tsaritsinie - narzeczonej rosyjskiego oligarchy, Alekseya Shapovalova. Pierścionek kosztował 8 milionów dolarów, a ogromnych gabarytów kamień zasłania pół dłoni dziewczyny. Na taką samą kwotę wyceniono pierścionek Kim Kardashian. Na podium znajduje się również Paris Hilton ze swoim złotym gadżetem wartym 2,5 miliona dolarów.

Trudny wybór - klasyka czy nowoczesność?Niekoniecznie musimy decydować się na pierścionek wart miliony, ale warto trochę poszukać odpowiedniego projektu. Od paru lat funkcjonuje kilka fasonów pierścionków, które uważa się za typowo zaręczynowe - złote lub srebrne z wyeksponowanym kamieniem szlachetnym, najczęściej jest to diament lub brylant. Diamenty są powszechniej stosowane ze względu na to, że są tańsze. Brylant to oszlifowany diament, który zachwyca wyjątkowym blaskiem - mieni się w słońcu, odbijając światło.

- W naszej ofercie posiadamy pierścionki zaręczynowe od klasycznych po współczesne, ceny sięgają nawet 100 tys. złotych. Pierścionek zaręczynowy jest obietnicą prawdziwej miłości i partnerstwa, dlatego nasi klienci poszukują czegoś bardzo wyjątkowego, pozwalającego wyrazić swoją indywidualność. Dla nas bardzo ważna jest jakość naszych wyrobów, a cenę możemy dopasować do budżetu klienta, oferując niepowtarzalny wzór z mniejszym kamieniem - mówi Monika Gołębiewska z salonu jubilerskiego Wielocha.
Zarówno klasyczne, jak i fantazyjne nowoczesne pierścionki zaręczynowe znajdziemy w salonie jubilerskim Monika w Trójmieście. Do wyboru są złote pierścionki od 14 do 8 ct. Ceny wahają się od 600 do 15000 zł w zależności od kamienia i jego wielkości oraz surowca, z którego został wykonany.

Oprócz zawsze modnej klasyki, warto przyjrzeć się modelom z kolorowymi kamieniami: ametyst, kiedyś popularny rubin czy szafir są coraz chętniej wybierane jako oczko w pierścionku zaręczynowym.

- Najdroższy znany mi kamień, który występuje w biżuterii, to czerwony diament. Kolorowe diamenty występują w naturze rzadko. Najbardziej wartościowe są niebieskie, różowe i czerwone - zdradza Agnieszka Szews prowadząca pracownię Szews.
Szeroki wybór pierścionków, zarówno jeśli chodzi o kruszec, jak i przedział cenowy, znajdziemy w salonie Jubitom. Doświadczeni doradcy pomogą znaleźć coś odpowiedniego w przedziale cenowym, który nas interesuje. Warto zaznaczyć, że ten jubiler posiada dużo modeli pierścionków z kolorowymi oczkami, które wyróżniają się na tle klasycznych wersji.

Zobacz także: Otwarcie salonu Jubitom w Gdańsku


Pierścionek zaręczynowy na zamówienieJeśli żaden z gotowych modeli nam nie odpowiada, warto zastanowić się nad wykonaniem pierścionka na zamówienie. Zaręczynowy podarunek powinien być dopasowany do kobiety, która będzie go nosić, a indywidualny projekt pomoże nam to osiągnąć.

- Wszystkie zamówienia, czasem historie związane z kamykiem, są ciekawe, co za tym idzie, każdy projekt jest dla mnie wyjątkowy. Przez lata widziałam wiele wyrobów, ale od zawsze pozostaję wierna swojemu stylowi, który jest minimalistyczny, cenię sobie prostotę i klasykę. Takie też są moje projekty pierścionków zaręczynowych. Przy okazji zapraszam do obserwowania naszej strony oraz mediów społecznościowych, ponieważ w tym roku wypuszczam pięć kolekcji pierścionków zaręczynowych - są to już gotowe projekty, ale klient będzie miał możliwość wyboru kamienia oraz koloru złota - zapowiada Agnieszka Szews.
W spersonalizowanych projektach dla klienta ważna jest próba i kolor złota, rodzaj kamienia, jego szlif, wielkość i kolor. Jubilerzy wykonujący prace na zamówienie zachęcają klientów do przedstawiania swoich pomysłów, przynoszenia zdjęć, rysunków, inspiracji, które przybliżą styl osoby, dla której przeznaczony będzie prezent.

- Zdarzają się klienci z niestandardowym pomysłem - takich lubię najbardziej. Jakiś czas temu robiliśmy jeden z ciekawszych projektów - pierścionek zaręczynowy inspirowany ulubionym tatuażem wybranki. Klient był bardzo zadowolony z efektu i jak sam stwierdził, to była dobra decyzja, żeby zlecić to zadanie projektantowi. Niestety, nie możemy jeszcze pokazać zdjęcia tego pierścionka, ponieważ zaręczyny dopiero się odbędą. Jesteśmy właśnie w trakcie realizacji równie ciekawego projektu - pierścionka zaręczynowego zwieńczonego harfami, które są oprawą dla naturalnego szafiru. Bardzo lubię spełniać nietypowe projekty klientów. Im bardziej wymyślny, tym większa frajda - przekonuje Jacek Ostrowski z pracowni Ostrowski design.
Ceny pierścionków zależą od próby i wagi użytego złota, liczby i wielkości kamieni oraz stopnia skomplikowania projektu. W pracowni Jacka Ostrowskiego zaczynają się od 1,5 tys. zł. a górnej granicy nie ma - wszystko zależy od pomysłu klienta i jego budżetu.

Pierścionki na zamówienie wykonuje także salon Wielocha. Tu ceny również są kwestią wyboru osoby zamawiającej, może to być model za 3-4 tys. zł lub kilkadziesiąt tys. za duży, czysty brylant.

- Przygotowując pierścionki na zamówienie zaczynamy od określenia stylu i estetyki przyszłej narzeczonej, posługujemy się katalogami i zdjęciami biżuterii, aby pomóc klientom znaleźć drogę do idealnego pierścionka zaręczynowego. Najciekawszym zamówieniem był pierścionek zaręczynowy z dużym pojedynczym, czarnym brylantem - Monika Gołębiewska z salonu jubilerskiego Wielocha.
Zobacz także: Kolacja walentynkowa w wersji deluxe

Co sądzisz o oświadczynach w walentynki?
7%

to idelany termin na zaręczyny

9%

to dobry pomysł, o ile wybierzemy klimatyczne miejsce

2%

chciałabym dostać pierścionek zaręczynowy właśnie tego dnia

23%

związany z walentynkami zgiełk nie sprzyja romantycznej atmosferze

59%

wydaje mi się, że jest wiele ciekawszych dat w ciągu roku

zakończona

łącznie głosów: 669