Plastyka kobiecych narządów

7 września 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Natalia Lebiedź

Coraz więcej kobiet decyduje się na poprawę wyglądu narządów płciowych, korzystając z najnowszych zabiegów z zakresu ginekologii i chirurgii plastycznej. Zalecane są one kobietom po licznych porodach lub z wrodzonymi deformacjami anatomicznymi. Zabieg wpływa pozytywnie na poczucie własnej atrakcyjności i poprawia doznania podczas chwil intymnych.Kobiety, które nie są usatysfakcjonowane z wyglądu swoich zewnętrznych narządów płciowych coraz częściej decydują się na labioplastykę - zmniejszanie warg sromowych mniejszych i ich modelowanie lub waginoplastykę - chirurgiczne zwężanie pochwy przywracające intensywność doznań podczas współżycia. Zabiegi wymagają odpowiedniego przygotowania - wizyty u ginekologa, wykonania zestawu podstawowych badań oraz specjalistycznej wizyty u chirurga plastycznego.

Redukcja i objętość

Przerost warg sromowych to problem, który dotyczy kobiet w każdym wieku i jest częstszy niż nam się wydaje. Może wynikać z uwarunkowań genetycznych lub może mieć związek z procesem starzenia się tej okolicy ciała.

- Zdarza się, że mniejsze wargi sromowe są przerośnięte i większe oraz dłuższe od warg sromowych większych. Przerost ten może powodować obniżenie komfortu psychicznego oraz być faktycznym problemem zdrowotnym, np. podczas aktywności fizycznej - mówi dr Janusz Zdzitowiecki z Sopockiej Fabryki Urody.

Intymny problem jest również przeszkodą w życiu seksualnym. Nadmiernie przerośnięte wargi sromowe mogą powodować zakłopotanie podczas chwil intymnych. Zmniejszenie warg sromowych większych odbywa się metodą operacyjną, poprzez wycięcie nadmiaru tkanek.

- Zabieg korekcji warg sromowych mniejszych polega na wycięciu nadmiaru tkanek. Zwykle jest to klinowe wycięcie, w wyniku którego dochodzi do zmniejszenia obu warg sromowych mniejszych - mówi Zdzitowiecki. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu pacjentki wracają do domu. Po zabiegu redukcji warg sromowych mniejszych konieczne jest spędzenie w łóżku około 5 dni dla zapewnienia dobrego gojenia.

W przypadku warg sromowych większych istnieje możliwość wymodelowania ich wstrzyknięciem preparatu hialuronowego, który został specjalnie zsyntetyzowany do tego celu. Dzięki temu zyskują objętość oraz odpowiedni kształt. Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie. Do normalnej aktywności można wrócić po kilku dniach. Natomiast do aktywności seksualnej po 4-6 tygodniach.

Przyjemne z pożytecznym

Brak satysfakcji ze współżycia z partnerem to problem, który dotyka kobiety po licznych porodach. W większości przypadków jest to spowodowane rozciągnięciem waginy.

- Zwężenie pochwy następuje poprzez wycięcie nadmiaru zbędnej tkanki. Dzięki waginoplastyce uzyskuje się zwężenie pochwy. Zoperowane mięśnie mocniej się kurczą, a w efekcie końcowym potęgują doznania w sferze erotycznej - tłumaczy dr Zdzitowiecki.

Po waginoplastyce zaleca się, aby pacjentka została na jedną noc w szpitalu. Pierwsza wizyta powinna się odbyć po 7 dniach. Z kolei cały okres rekonwalescencji trwa przez 4-8 tygodni. Powrót do normalnego współżycia następuje zazwyczaj po kilku miesiącach.
Czy plastyka kobiecych narządów w Polsce uważana jest za temat tabu?
28%

tak, jest to drażliwy i nieprzyjemny temat

51%

tak i nie, wiele kobiet wstydzi się o tym mówić

21%

nie, coraz więcej kobiet podejmuje ten temat

zakończona

łącznie głosów: 223