Plastyka powiek górnych i dolnych

27 lipca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Natalia Lebiedź

Opadające powieki to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny, który dotyczy osób w każdym wieku. Trójmiejscy eksperci polecają plastykę powiek.Blepharoplastyca - bo tak profesjonalnie nazywa się plastyka powiek - to zabieg operacyjny polegający na usunięciu nadmiaru skóry z powieki dolnej i górnej, a w niektórych przypadkach przepukliny tłuszczowej, nazwanej potocznie workami.

Jak tłumaczy dr Marek Muraszko-Kuźma z Perfect Medica w Gdańsku w przypadku opadających powiek wiek nie ma znaczenia: - Najczęściej operacji poddają się osoby od 40-60 roku życia, ale również w przedziale 25-30 lat. Decyduje tu czynnik dziedziczenia, który powoduje, że skóra powiek wiotczeje i wygląda znacznie starzej. Zaniedbanie tego problemu może spowodować znaczne ograniczenie pola widzenia.

Przed zabiegiem na skórze pacjenta zaznaczane są linie cięć. Jeśli wybierzemy plastykę powieki górnej i dolnej jednocześnie zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Jeśli zdecydujemy się na operację tylko górnych lub dolnych powiek, podawane jest znieczulenie miejscowe.

- Zabieg rozpoczynamy od nacięcia skalpelem powierzchownej warstwy skóry. Głębsze warstwy tkanek przecinamy używając lasera CO2, który hamuje krwawienie. Po usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej skóra zaszywana jest delikatnymi szwami. Wszystko trwa około godziny - tłumaczy lek. med. Mikołaj Pernak z gabinetu Dr Pernak w Sopocie.

Przez kilka dni po zabiegu tkanki są obrzęknięte. Specjaliści zalecają chłodne okłady na zmniejszenie początkowych dolegliwości. Po tygodniu od wykonania zabiegu usuwane są szwy, a blizna z czasem staje się prawie niewidoczna. Pełen okres rekonwalescencji powinien trwać do 3 miesięcy. W tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego oraz opalania się.

Decydując się na plastykę powiek wybierajmy tylko doświadczonych specjalistów, ponieważ źle wykonana operacja może mieć poważne konsekwencje. Zbyt duże wycięcie może spowodować wywinięcie powieki. Do zabiegu nie kwalifikują się osoby z bardzo nisko położonymi brwiami, ponieważ może wystąpić zaburzenie czynności powiek. Zabieg nie jest wskazany również dla pacjentów z nieregularnym ciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca oraz cukrzycą.

Koszt zabiegu w trójmiejskich gabinetach wynosi od 3000 zł do 6000 zł.
Myślisz o zabiegu z dziedziny chirurgi i plastycznej lub kosmetycznej? Zobacz ofertę trójmiejskich klinik i salonów.
Czy zastanawiałeś(łaś) się nad plastyką powiek?
30%

tak, myślę poważnie o zabiegu

36%

tak, z przyczyn zdrowotnych i estetycznych

12%

nie, nie akceptuję sztucznego upiększania

22%

nie, w pełni akceptuję proces starzenia mojej skóry

zakończona

łącznie głosów: 181