Pochwała prostoty: biurko idealne

13 kwietnia 2020, 10:00
Joanna Puchala

Ergonomiczne biurko i krzesło to najważniejsze elementy wyposażenia domowego miejsca pracy. Podczas wykonywania zawodowych obowiązków zdalnie, warto zadbać o komfort. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie biurka proponują trójmiejskie salony z wyposażeniem.Salony meblowe w Trójmieście - są czynne online


Przestrzeń do pracy w domu nie musi zajmować wiele miejsca. Powinno znaleźć się tam jednak wyposażenie, które zapewni komfortową, ale i efektywną pracę. Trudno wyobrazić sobie bowiem wygodne miejsce, w którym spędzamy co najmniej 40 godzin tygodniowo, bez odpowiednio dopasowanego biurka czy krzesła.

Ergonomia przede wszystkimWybierając biurko do pracy z domu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak: ergonomia, jakość oraz stylistyka dopasowana do wnętrza.

- Po pierwsze musimy zastanowić się jakiej wielkości biurko jest nam potrzebne i na jaką wielkość możemy sobie pozwolić. Przy wyborze miejsca na domowe biuro warto pamiętać, że minimalne wymiary na stanowisko pracy to około 2 m kw. Do szerokości biurka dodajemy metr podłogi przeznaczonej na krzesło. Przykładowa powierzchnia na aranżację domowego biura to prostokąt o wymiarach 180x120 cm. W naszych projektach bardzo często projektujemy biurko na wymiar u stolarza, dzięki czemu możemy w pełni wykorzystać dostępna nam przestrzeń oraz dopasować materiał idealnie do reszty wyposażenia pokoju - wyjaśnia architekt Magdalena Wieczorek z Besign.

Blat biurka powinien znajdować się na wysokości 72-75 cm w przypadku osób o przeciętnym wzroście oraz na wysokości 80-85 cm w przypadku osób wysokich. Odległość monitora od naszych oczu nie może być mniejsza niż 55 cm, ale jednocześnie nie powinna przekraczać 75 cm. Minimalna zalecana głębokość biurka to 80 cm, a jeśli metraż mieszkania nam pozwala, to dobrze pokusić się o biurko szerokości 90 cm. Nie powinno się wybierać przesadnie dużych lub zbyt głębokich blatów, aby z łatwością móc sięgać po przedmioty, które się na nim znajdują. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mebli biurowych z możliwością regulacji wysokości blatu.

- Kupno biurka z regulowaną wysokością pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała. Przy biurku indywidualne dopasowanym do użytkownika lub tym z możliwością regulacji, ustawiamy wysokość blatu na wysokości zgiętego łokcia, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa postawa. Regulowane biurka dają nam również możliwość pracy na stojąco, co korzystnie wpływa na komfort i zarazem efektywność pracy. Najczęściej wybierane przez naszych klientów biurka to te o drewnianym blacie. Drewno to ciepły i szlachetny materiał, cechuje go również trwałość. Biurka o takim wykończeniu wspaniale odnajdują się w domowych biurach tworząc harmonijna całość z resztą wnętrza - dodaje Magdalena Wieczorek.

Komfort, który idzie w parze z designemRynek wyposażenia przestrzeni biurowych tych komercyjnych, jak i tych domowych jest bardzo duży, a zatem na brak wyboru nie musimy narzekać.

- Obecnie meble biurowe muszą być na tyle inteligentne, aby ich użytkownik w pełni realizował się w tym, co robi najlepiej. Najlepiej sprawdzi się funkcjonalizm połączony z dobrym wrażeniem wizualnym. Interesującą propozycją z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów jest biurko ST CALIPERS marki Swallow's Tail. Formą nawiązuje do cyrkla, narzędzi nawigacyjnych stosowanych do mierzenia odległości na mapach. Wykonane jest z wysokiej jakości drewna klejonego warstwowo, wykończone odporną na uszkodzenia okładziną HPL lub eleganckim fornirem dębowym. I co, w obecnej sytuacji jest istotne, jest to marka polska, której cała produkcja znajduje się na terenie naszego kraju i jest dostępna praktycznie w kilka dni - mówi Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl.
Ciekawe propozycje znajdziemy także w Designzoo, gdzie skandynawskie marki Hay i &Tradition proponują nie tylko biurka, ale całe zestawy biurowe.

- W zależności od tego, ile mamy miejsca, może to być duże i estetyczne biurko, jak CPH 90 marki Hay albo eleganckie i designerskie Palette od &Tradition. Ciekawym rozwiązaniem są też zestawy biurowe marki String - minimalistyczne i funkcjonalne połączenia biurek i słynnych regałów świetnie nadadzą się zwłaszcza do niewielkich pomieszczeń. Do tego warto dobrać krzesło lub fotel - koniecznie wygodne i takie, które nie obciąża naszego kręgosłupa - zaznacza Magdalena Wałdoch z Designzoo.
Wszystkie biurka można zamówić bez wychodzenia z domu. Chociaż salony z wyposażeniem wnętrz nadal pozostają zamknięte, to zamówienia można składać za pośrednictwem e-mail lub strony internetowej. Pracownicy pełnią dyżury także telefoniczne.


Na co zwracasz uwagę przy wyborze biurka?
19%

na ergonomię

5%

na desgin

7%

na cenę

19%

na ergonomię i design, nawet jeśli oznacza to wykonanie takiego biurka na specjalne zamówienie

5%

na możliwość regulowania blatu

38%

biorę pod uwagę różne czynniki

7%

na inne czynniki

zakończona

łącznie głosów: 108