stat

Podróżuj po swojemu: trendy podróżnicze

12 lutego 2020, 10:00
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Podróże kształcą - tak mawiały poprzednie pokolenia. Obecnie podróżuje każdy, nawet kilka razy w roku przybijając kolejne pieczątki w paszporcie, jednak prawdziwą przyjemność z podróżowania będziemy czerpać wtedy, kiedy będziemy to robić na własnych zasadach. Przedstawiamy trendy, które zapanują w tym roku.W tym roku podróżuj po swojemu, czyli jak? Przede wszystkim bardziej świadomie. Przykładamy wagę nie tylko do tego, gdzie jeździmy, ale również czym. Szanujemy środowisko lokalne, regionalność danego miejsca i staramy się nie zakłócać życia odwiedzanej społeczności tylko dlatego, bo jesteśmy na wakacjach. Wybieramy nietypowe kierunki, a bardziej od zatłoczonych miast wolimy spokój na łonie natury.

Glamping, czyli luksusowy biwakJeśli namiot kojarzy wam się tylko ze spaniem w lesie albo na plaży, z zimnym śpiworem i brakiem bieżącej wody, to pora dowiedzieć się, co to jest glamping. Glamping to nocowanie pod namiotem, ale w luksusowym wydaniu. Drewniane łóżka i podłoga, poduchy boho, hamaki i spa na łonie natury, to tylko jedne z wielu udogodnień, które oferują wielogwiazdkowe hotele. Tak, hotele, które specjalizują się w glampingu, uzyskują również gwiazdki. Zadbają o was wzorowo, wnętrze również nie zawiedzie, a wy będziecie mogli spróbować czegoś nowego i być bliżej natury - glampingi znajdują się w pięknych okolicznościach przyrody: blisko plaży, w lesie czy w górach.

Wszystkie wydarzenia w Trójmieście


Urlop z pupilemPodróżowanie ze zwierzętami domowymi stało się popularne i pozostaje wierzyć, że nie tylko dlatego, że fajnie zrobić sobie zdjęcie ze swoim psem na górskim szklaku, ale przede wszystkim jest to forma wspólnego spędzania czasu. Nie dochodzi do rozłąki, podczas której wzajemnie za sobą tęsknicie i nie potrzebujecie dodatkowej opieki nad zwierzakiem, kiedy wy wyjeżdżacie na wakacje. Podróże samolotem ze zwierzakiem są kłopotliwe, ale nie niemożliwe (droższe linie pozwalają na przewóz zwierząt), ale już podróż po Europie samochodem, pociągiem czy promem jest do zrobienia.

Przed wyjazdem sprawdźcie, jakie są wymagania danego kraju, jeśli chodzi o przewóz zwierzaków (zazwyczaj jest to paszport, posiadanie aktualnych szczepień i odrobaczenie). Hoteli, które akceptują zwierzaki, zarówno w Polsce, jak i za granicą, jest coraz więcej. Czasami trzeba za zwierzaka dopłacić, a czasem jego pobyt jest darmowy.

Designerskie hotele i restauracjeNie tylko w swoim domu czy biurze chcemy otaczać się stylowymi wnętrzami. Również wyjeżdżając na wakacje lub wybierając hotel na weekend, szukamy pięknie urządzonych miejsc, w których będzie miło pomieszkać i które będą dobrze wyglądać na zdjęciach. Baseny z widokiem na ocean albo góry, ściany wypełnione nowoczesnymi grafikami i pokoje, którym pod względem estetycznym nie możemy nic zarzucić. Takie same kryteria dotyczą restauracji, w których nie tylko możemy zjeść zgodnie z panującymi trendami, ale też nacieszyć oko.

Restauracje z ciekawym wystrojem wnętrz


Zamiast samolotem podróżuj pociągiemNikt już nie ma złudzeń, że częste podróże mają wpływ na środowisko naturalne. Ilość zanieczyszczeń, które trafiają do powietrza wraz z kolejnym startem samolotu jest ogromna. Powstają więc takie sformułowania, jak "flygska" (ang. flight shaming), czyli wstyd przed lataniem motywowany względami ekologicznymi. Z tego powodu mają się rozwijać alternatywne środki transportu, np.kolej czy przeprawy promowe. Wybierając samochód, zabierzmy ze sobą znajomych albo inne osoby, które podróżują w tym samym kierunku. Trend ten dotyczy przede wszystkim przemieszczania się w niewielkich odległościach, np. w wycieczkach wewnątrz danego kraju.

- Bez wątpienia zrównoważona turystyka będzie jednym z największych trendów 2020 roku. W klubie Podróżników Apetyt na Świat jest to istotny aspekt działalności. Zamiast używać jednorazowych plastikowych butelek na wodę proponujemy uczestnikom naszych wypraw butelki samofiltrujące, które można wykorzystywać wielokrotnie. Jest to nie tylko ekologiczne, ale również korzystne finansowo - na jednym wyjeździe do Azji na samej wodzie można zaoszczędzić kilkaset złotych - podpowiada Piotr Kaźnica, założyciel klubu Podróżników Apetyt na Świat.

Citybreak, czyli krótkie wycieczkiWeekend za miastem to pomysł na wyrwanie się od obowiązków i dwudniowy odpoczynek. Co jakiś czas podpowiadamy, gdzie się wybrać w niewielkiej odległości od Trójmiasta. Według prognoz w 2020 będziemy podróżować częściej, ale na krótsze pobyty. Na taki odpoczynek sprawdzą się stolice europejskich miast albo małe wyspy, które jesteśmy w stanie zwiedzić w dwa, trzy dni.

W poszukiwaniu najlepszych restauracjiTurystyka kulinarna od kilku sezonów ma się świetnie. Będąc w nowym miejscu, chętnie próbujemy nowych potraw i szukamy polecanych restauracji. W wyborze odpowiedniej restauracji pomagają aplikacje. Najbardziej znana to Tripadvisor, ale jest też Foodspotting służący do wyszukiwania potraw oraz lokali gastronomicznych, w których można je zjeść. Są jednak osoby, które miejsce pobytu wybierają ze względu na możliwość zjedzenia w popularnej restauracji albo odwiedzenia lokalnego bazaru, który zobaczyli w jednym z programów. Jedno jest pewne: szukanie ciekawego jedzenia stało się nieodłączną częścią każdej podróży.

Biura podróży w Trójmieście


Mniej znane kierunkiSkończył się czas wyjazdów zatytułowanych "tam, gdzie zawsze" lub "tam, gdzie wszyscy". Oczywiście nadal jest kilka kierunków, do których najchętniej podróżujemy, jednak modne staje się podróżowanie tam poza sezonem. Tym samym unikamy tłumów turystów, możemy zarezerwować najlepsze luksusowe hotele w niższej cenie, a na plaży czy przy hotelowym basenie nie walczymy o wolny leżak.

- Najpopularniejszy kierunek wybierany na lato 2020 to wciąż Grecja, a zaraz po niej Turcja (a często są na równi). Turcja oferuje świetne pięciogwiazdkowe hotele all inclusive - idealne dla rodzin z dziećmi ze względu na liczne atrakcje. Natomiast Grecję wybierają również nie tylko rodziny, ale przede wszystkim pary lub grupy przyjaciół i głównie w miesiącach przed sezonem - maj, czerwiec - i po sezonie, we wrześniu. Pary przed sezonem i po często również wybierają Wyspy Kanaryjskie. Na pierwszym miejscu wybierana jest Teneryfa. Coraz częściej wakacje to nie tylko chęć wypoczynku, ale coraz chętniej celebrujemy na wakacjach swoje najważniejsze chwile życia, jak podróż poślubna, rocznica ślubu, zaręczyny i urodziny - mówi Jennifer Bantulan-Warda z Biura Podróży Bliss.
Coraz częściej szukamy także kierunków nietypowych, takich, do których nie jeździ każdy, a są równie ciekawe. Wyróżnić tu można np. Azory, Gruzję, Maroko lub Jordanię.

- Znane kierunki (jak np. Bali, Tajlandia czy Islandia) nadal będą bardzo popularne w 2020 roku. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się takie kraje, jak Sri Lanka, Indonezja (inspirująca Sumatra) czy kraje Bliskiego Wschodu (na przykład Liban). W związku ze zniesieniem wiz do USA obserwujemy także coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem - szczególnie popularne są wyjazdy na Zachodnie Wybrzeże do fenomenalnych parków narodowych. Bardzo chętnie wyjeżdżamy też w miejsca, gdzie nie ma wygód, ale i nie ma tłumów turystów. Jest za to czyste powietrze, nieskalana przyroda i cisza. Takimi kierunkami w naszej ofercie są Lofoty (norweski archipelag za Kołem Podbiegunowym), szwedzka i fińska Laponia oraz góry Szkocji - dodaje Piotr Kaźnica.
Z trendów podróżniczych najbardziej podoba mi się:
7%

podróżowanie z pupilem

8%

turystyka kulinarna

6%

glamping

6%

designerskie hotele

22%

citybreak, czyli krótkie wyjazdy

12%

podróże pociągiem lub samochodem

39%

mniej znane kierunki

zakończona

łącznie głosów: 376