• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poradnik dżentelmena - jak dbać o garderobę

Patryk Gałązka
16 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Czyste buty to podstawa, dlatego pasta i wosk to obowiązkowe akcesoria do konserwacji obuwia. Czyste buty to podstawa, dlatego pasta i wosk to obowiązkowe akcesoria do konserwacji obuwia.

Elegancja przejawia się nie tylko w idealnym doborze stroju, ale również w schludności, czystości i dbałości o elementy garderoby. Nawet najdroższy garnitur, źle wyprasowany, wymięty bądź poplamiony będzie wyglądał gorzej od tańszego, ale zadbanego. Warto zatem dbać o ubrania - szczególnie te, które mają posłużyć nam dłużej.



Garnitury, marynarki, spodnie

Garnitur, niczym noszący go mężczyzna, po całym dniu wymaga odpoczynku. W praktyce oznacza to tyle, że po zdjęciu powinniśmy go wyczyścić i odwiesić do szafy. Wieszak, na którym wieszamy jakiekolwiek marynarki powinien być szeroki i odpowiednio wyprofilowany. Istotny jest właściwy rozmiar - jego szerokość powinna być na tyle duża, żeby wypełniała ramiona marynarki. Nie należy wieszać marynarek na cienkich wieszakach ze względu na to, iż delikatny szew ramienny może ulec rozciągnięciu i zdefasonowaniu. W sklepach, gdzie garnitury często wiszą na cienkich wieszakach, szwy są wzmacniane specjalną bawełnianą nicią - tak zwaną fastrygą, którą należy koniecznie usunąć po zakupie. Garniturowe spodnie także należy powiesić na wieszaku. Najlepiej jeśli ma on "żabki", do których możemy przyczepić mankiety nogawek. Powieszone nogawkami do góry powinny ułożyć się pod własnym ciężarem.

- Porządny garnitur to także zadbany garnitur, czyli taki, który właściwie traktujemy. Strój jest efektem wielogodzinnej i kunsztownej pracy, która powinna być uszanowana właściwą konserwacją, czyszczeniem oraz przechowywaniem. W przeciwnym wypadku trud włożony w przekształcenie dwóch kawałków materiału w strój doskonale leżący na właścicielu pójdzie na marne. Żaden niezadbany strój nie wygląda dobrze, garnitur tym bardziej - tłumaczy Natalia Guzina, doradca ds. wizerunku w firmie Peek&Cloppenburg.

Wygodnym narzędziem przy prasowaniu, nie tylko garniturów, jest żelazko parowe. Alternatywą może być domowa łaźnia parowa. Wygodnym narzędziem przy prasowaniu, nie tylko garniturów, jest żelazko parowe. Alternatywą może być domowa łaźnia parowa.
Przed odwieszeniem garnituru do szafy warto wyczyścić go szczotką do ubrań posiadającą naturalne włosie. Powinno unikać się popularnych wałków z lepką taśmą do zbierania kłaczków, ponieważ na naszym stroju mogą pozostać trudne do usunięcia ślady kleju. Po wyszczotkowaniu zalecane jest wywietrzenie garnituru przy otwartym oknie lub osłoniętym od padającego deszczu balkonie. Włókna wełny potrzebują wilgoci, żeby mogły zachować elastyczność, dlatego wskazana jest także kąpiel parowa, którą można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy odkręcić gorącą wodę, zamknąć drzwi i poczekać aż łazienka wypełni się parą. W takim pomieszczeniu wieszamy garnitur na min. pół godziny - dzięki temu pozbędziemy się zagnieceń i uwolnimy materiał od nieprzyjemnych zapachów. Prasowanie garnituru jest nie tylko czasochłonne, ale może być też problematyczne. Podczas prasowania należy umieścić pomiędzy żelazkiem a spodniami kawałek materiału, żeby zapobiec wyświeceniu materiału garnituru. W przypadku większych zagnieceń dużo wygodniejsze okaże się oddanie naszego garnituru do pralni chemicznej. Koszt takiego zabiegu w trójmiejskich pralniach zaczyna się od ok. 50 zł i może przekroczyć kilkaset złotych w zależności od wymagań klienta. Adresy pralni znajdziesz tutaj.

Krawat

Czy korzystasz z pralni chemicznych?


Ten element męskiej garderoby ulega znacznym odkształceniom podczas noszenia, głównie ze względu na wiązanie. Krawat powinnyśmy wiązać i rozwiązywać delikatnie. Nie należy go mocno zaciągać i ściskać nim szyi, bowiem nie jest to szalik, którym należy się szczelnie owinąć. Przy zdejmowaniu warto zadać sobie trud i unieść kołnierzyk w celu zdjęcia go przez głowę i delikatnie rozwiązać węzeł - jest to szczególnie istotne przy jedwabnych krawatach podatnych na zagniecenia. Jeżeli krawat jest pognieciony zaleca się zwinięcie go na dłoni, trzymając za cieńszy koniec. Tak zwinięty krawat należy pozostawić na noc, aby zagniecenia zniknęły. Kiedy nie jest to konieczne rozwiązany krawat można przewiesić np. na szczebelku wewnętrznej strony drzwi w szafie lub przez wieszak. Krawatów nigdy nie należy prać. Plamy usuwamy jedynie za pomocą odplamiacza.

- Krawaty są wrażliwe na pranie chemiczne tak samo jak garnitury i łatwo je zniszczyć. Przed użyciem odplamiacza należy wypróbować go na niewidocznej części materiału. Odradzam jednak czyszczenie we własnym zakresie. Najbezpieczniej jest posiadać więcej krawatów, tak aby częste czyszczenie nie było konieczne - mówi Natalia Guzina.

Koszula

Eleganckiemu mężczyźnie nie przystoi mieć ubrudzonego kołnierzyka koszuli. Białą bawełnianą koszulę zaleca się prać w 40 stopniach. W celu usunięcia zabrudzeń przed praniem kołnierzyk można spryskać delikatnym odplamiaczem lub odpowiednim preparatem. Zabronione jest czyszczenie szczotką - szorowanie niszczy materiał. Niezastąpione stają się koszule szyte na miarę, w których mankiety i kołnierzyk można wymienić. Prasowanie koszuli jest jedną ze znienawidzonych czynności wśród mężczyzn, bowiem wydaje się być trudne.

Aby uniknąć zbędnych nerwów należy trzymać się kilku zasad podczas prasowania. Należy zacząć od kołnierzyka. Następnie wygładzamy jedne z najtrudniejszych miejsc - karczek i ramiona naciągając je delikatnie na brzegu deski do prasowania. Rękawy można zaprasować na dwa sposoby: na płasko (z kantem) lub gładko. W drugim przypadku niezastąpiony okaże się rękawnik. Na samym końcu prasujemy tył i przód koszuli - zaleca się robienie tego na lewej stronie. Prasowanie jest o wiele łatwiejsze, gdy tkanina jest wilgotna, dlatego warto ją zwilżyć. Dla wygodnych pralnie oferują pranie koszul wraz z prasowaniem w cenie. Koszt takiej wygody w trójmiejskich pralniach waha się od kilku do kilkunastu złotych.

  • Odpowiednio zwinięty i pozostawiony na noc krawat powróci do swej formy
  • Cedrowe prawidła do butów
  • Zestaw do pielęgnacji obuwia, cena od 350,-
  • Ekskluzywny pokrowiec na garnitur sprawdza się również w podróży


Buty

Podobnie jak w przypadku garnituru buty wymagają odpoczynku po eksploatacji. Idealnym rozwiązaniem są prawidła, które zapobiegają deformacji buta. Letnie mokasyny powinny być naciągane bardziej niż skórzane sznurowane buty, bo ulegają zginaniu w większym stopniu. Czyste buty to podstawa, dlatego pasta i wosk to obowiązkowe akcesoria do konserwacji obuwia. Bez problemu zakupisz je w trójmiejskich salonach obuwniczych, których adresy znajdziesz tutaj.

- Pamiętajmy, że buty należy regularnie czyścić. Nie chodzi tu jedynie o efekt wizualny. Brudne obuwie szybciej ulega zniszczeniu. Dobierając strój dbajmy o to, aby nasze starania nie zostały zniszczone przez zaniedbane obuwie. Połyskujące i zadbane męskie buty są podkreśleniem ubioru i świadczą również o elegancji, schludności i klasie - radzi Kamila Okulska, kiedyś doradca klienta w salonie Gortz 17 w Gdańsku, obecnie studentka marketingu mody francuskiej szkoły Sup de mod.

Przed pastowaniem buty powinny być suche. Jeśli nie są, można je wypchać gazetami i odstawić do wyschnięcia. Nie należy suszyć butów blisko kaloryfera bądź w nasłonecznionym miejscu - uszkadza to skórę. Po wypastowaniu butów warto przetrzeć je suchą szmatką, aby nie zabrudziły mankietów spodni. Równie istotna jest konserwacja podeszwy poprzez pastowanie - w przeciwnym wypadku może stać się łamliwa. Nadmiernemu wyginaniu skóry i zaginaniu tyłów butów unikniemy dzięki zastosowaniu łyżki, która jest nie tylko praktyczna, ale również wygodna.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (38) ponad 10 zablokowanych

  • Emanuel Berg (5)

    Polecam tym, którzy ubierają garnitur na co dzień.
    Albo choćby na swój ślub:)

    Zadowolony klient.

    • 7 12

    • Ubierać garnitur? Co to za twór słowny?

      • 13 4

    • abc (2)

      eleganccy panowie powinni wiedziec, ze garnitur sie zaklada, a ubiera sie czlowiek,

      • 20 4

      • Zakłada to się odświętnie

        Ubiera na co dzień...

        • 1 5

      • Eleganckiemu panu hajs musi się zgadzać

        nie ważne czy się zakłada czy ubiera

        • 11 3

    • Są lepsze firmy za takie pieniądze.

      • 4 1

  • Dlaczego prasowanie koszuli należy zaczynać od kołnierzyka? (3)

    Jakie jest wytłumaczenie tej kolejności?

    • 30 1

    • no właśnie, ja mam kontrargument

      ostatnio ubrudziła mi się koszula od żelazka przed samym wyjściem. gdyby to było na samym dole, w części, która chowa się w spodniach, nie byłoby problemu.

      • 10 1

    • Tak jest łatwiej

      Zwykle jest tak że jak wyprasujesz całą koszulę i na końcu chcesz kołnierzyk to układając koszulę gnieciesz sobie to co wyprasowałeś i trzeba zaczynać od początku. Auto nie wiem dlaczego tak się robi...tylko powiela ogólnie znane prawdy.

      • 7 6

    • Oczywiście błąd.

      Koszule zaczynamy prasować, od karczku i wysokiego tyłu, później plecy i boki , później rękawy (tu można również mankiety) i następnie przody i na końcu kołnierzyk (i ew podwijane mankiety jeśli tego wymagają). Niekiedy prasując wysoki tył koszuli, można przeprasować wstępnie i lekko tył kołnierzyka nadając mu odpowiedni fason i układając często marszczący się materiał tak aby marszczył się bliżej szyi, a nie bliżej krawędzi.
      Do jeszcze ciepłych kołnierzy wsuwamy fiszbiny.
      Kołnierzyk jest naszą wizytówką i zwieńczeniem pracy.
      W porządnych koszulach , nie zaprasowujemy zgięcia. Natomiast w koszulach niższego sortu precyzyjnie zaprasowujemy krawędź zgięcia kołnierzyka.
      Nie ma też żadnego niebezpieczeństwa że prasując kołnierzyk, który z reguły nie wymaga wywracania koszuli 10 razy, pognieciemy wyprasowane uprzednio inne partie ubioru - absurd.
      Od kołnierzyka - prasowanie koszul zazwyczaj zaczyna zupełny laik.

      • 0 0

  • oczywiście nie ubieramy skarpetek ( bo to wieśniackie) ewentualnie do garnituru zakładamy trampki (bo to eleganckie i trendy) (2)

    • 18 5

    • Coś ci sie kolego pomyliło

      trampki do marynarki (bo dlaczego nie?), a nie do garnituru

      • 3 3

    • A jeszcze bardziej wsiowe jest określenie 'ubierać skarpetki'.

      Jak tak będziesz mówić, to nie pomoże żadna elegancja w ubiorze. I tak wszyscy będą wiedzieć żeś trep i burak.

      • 0 1

  • Poprawnie ! (4)

    Wprawdzie artykuł nie odkrywa niczego (jak sądzę) czego byśmy nie wiedzieli ale za to nie ma w nim błędów merytorycznych jakimi zwykle zaszczyca nas autor Gałązka :)
    Zatem gratuluje poprawności.

    • 13 2

    • (3)

      pastowanie podeszwy - nowość jak dla mnie

      • 3 0

      • a tak (2)

        Pastuje się podeszwy ze skóry (droższe buty). Autor też tego nie napisał...pewnie liczył że wszyscy takie mają :)

        • 1 0

        • (1)

          pastujecie zewnętrzną część podeszwy?

          • 1 0

          • mozna pastowac ale ja polecam smarowanie jej wazelina...

            • 1 0

  • Heh (4)

    Odkręcanie gorącej wody w łazience by garnitur się "napił"? Nie dziękuję za takie rady. Koszule i garnitury oddaję do zaprzyjaźnionej pralni, buty do szewca. Plus rada, której tu brakuje- każde obuwie musi odpocząć co najmniej 2-3 dni, zanim je ponownie ubierzesz. Także 20 par butów to niezbędne minimum.

    • 5 7

    • heh heh :) (3)

      Parę w łazience poleci Tobie nawet krawiec....
      Wełna posiada wysokie właściwości higroskopijne i właśnie to "picie" wody powoduje że jej włókna się prostują. polecam poczytać o właściwościach materiałów :)
      co do butów to faktycznie dwa dni powinny odpoczywać jak są przepocone lub przemoczone bo skóra w temp. pokojowej nie wyschnie w dobę.

      • 8 1

      • Fajnie masz kolego, ale za mądry to ty nie jesteś (2)

        gdzie tu ekologia? Mam troche keszu czasami jak wpadnie, ale żeby tak wodę od razu puszczać do wanny gorącą żeby garnitur się "napił" kiedy dzieci w afryce umierają z pragnienia, a w sopocie na ten przykład opłatę za śmieci liczą od m3 wody? może lepiej czajnik pod garniturem nastawić? Ja raczej zostawiam takie rzeczy profesjonalistom, a nie cygańskim krawcom (pozdrów swojego)

        • 4 7

        • jeżeli kąpiesz się od święta, to oczywiście masz rację

          • 2 1

        • to artykuł o dbaniu o garderobę a nie o ekologii. piszesz nie na temat

          • 3 2

  • (1)

    tylko chilfinger sie liczy

    • 5 15

    • taa szczególnie ten przez CH...kupowany na giełdzie w Pruszczu.

      • 7 1

  • Ubrany w garnitur, pod krawatem, w pełnych butach w 30-stopniowym upale. (4)

    I nie daj Boże, aby się czasem spocił. Nie przystoi dżentelmenowi.
    Naprzeciwko kobieta w zwiewnej, ale stonowanej sukni i w sandałach.
    Też w pracy, na przykład.
    Może zaczniecie promować równouprawnienie, zaczynając od tej kwestii?

    • 30 2

    • Zalecam garnitury lniane lub bawełniane. Buty letnie, lecz eleganckie i odpowiednie do takiego stroju również istnieją.

      • 11 2

    • ... (2)

      kobieta w sandałach w pracy? raczej nie tam gdzie obowiązuje dress code lub protokół. odkrywanie pięt i palców u stopy jest niedozwolone w pracy bo odciąga uwagę od twarzy i nie pozwala skupić się nad merytoryczną częścią spotkania.

      • 6 7

      • (1)

        blablablaa wy durne korporacyjne maszyny

        • 21 3

        • Pracuje w korpo, w ktorej nie ma dress code'u. To chyba juz tylko banki i ubezpieczalnie stosuja

          Generalnie tam gdzie najbardziej za morde trzymaja i najmniej placa.

          • 1 0

  • Myślę, że prawdziwy dżentelmen nie potrzebuje porad z trojmiasto.pl (1)

    • 41 1

    • zgadzam się w 100 %

      i to jest najlepszy komentarz.
      dżentelmen się nie radzi.

      • 3 0

  • Kąpielowe klapki Kubota, należy regularnie przecierać suchą sciereczką

    Aby wilgotność wkładki nie przesączyła skarpetki frotte de lux

    • 41 1

  • "Brudne obuwie szybciej ulega zniszczeniu." - to bardzo interesująca teroria .... (1)

    • 11 1

    • pasta konserwuje skórę

      • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja