Prywatne zakupy, czyli kto może kupować po godzinach

1 września 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
Usługa prywatnych zakupów jest coraz popularniejsza. Klient ceni sobie spokój, komfort zakupów, ekspedienta na wyłączność, możliwość zakupów poza normalnymi godzinami pracy i jest w stanie za to zapłacić. Więcej zdjęć (5)

Usługa prywatnych zakupów jest coraz popularniejsza. Klient ceni sobie spokój, komfort zakupów, ekspedienta na wyłączność, możliwość zakupów poza normalnymi godzinami pracy i jest w stanie za to zapłacić.

123rf.com

Usługa prywatnych zakupów jest coraz popularniejsza. Klient ceni sobie spokój, komfort zakupów, ekspedienta na wyłączność, możliwość zakupów poza normalnymi godzinami pracy i jest w stanie za to zapłacić.

123rf.com

Jesteś zabiegany, nie lubisz tłumów albo po prostu cenisz sobie indywidualne podejście do klienta? Dla takich osób powstała usługa prywatnych zakupów. Coraz więcej sklepów daje nam możliwość zakupów poza godzinami otwarcia. Jak to wygląda, ile kosztuje i czy w Trójmieście są jakieś miejsca, gdzie zrobimy takie zakupy? Odpowiadamy w poniższym artykule.Prywatne zakupy, nazywane powszechnie angielskim odpowiednikiem "private shopping", to usługa, dzięki której mamy sklep, butik czy salon na wyłączność. Nikt nam nie przeszkadza, mamy czas, spokój i ekspedienta tylko do swojej dyspozycji. Średnio za usługę prywatnych zakupów musimy zapłacić ok. 100 zł za godzinę. Czasami oprócz komfortu zakupów otrzymujemy również w pakiecie poradę stylisty.

W Trójmieście jest kilka miejsc, w których możemy skorzystać z takiej usługi. Należą do nich przede wszystkim butiki, głównie z damską odzieżą i bielizną, takie jak: Liu Jo, Patiti, Papillon Lingerie, butik Eter w Sopocie oferuje indywidualną konsultację ze stylistą. Usługi takiej raczej nie znajdziemy w sklepach znajdujących się w galeriach handlowych, które ograniczone są godzinami otwarcia i zamknięcia całego obiektu. Wyjątkiem jest Forum Gdańsk, gdzie we wrześniu można umówić się ze stylistką na konsultacje i wspólne zakupy (w każdą środę i piątek w godz. 14-20 oraz w sobotę w godz. 12-18, osoby zainteresowane ofertą proszone są o kontakt mailowy style@forumgdansk.pl).

Przeczytaj również: Moda światowych projektantów w trójmiejskich butikach.

- Nasza oferta skierowana jest do pań, które cenią sobie prywatność lub nie mają czasu przyjść do naszego butiku w godzinach jego pracy. To rewelacyjne rozwiązanie dla osób chcących zachować anonimowość oraz swobodę podczas doboru najwyższej jakości odzieży. Prywatne zakupy odbywają się po zamknięciu sklepu oraz w dni wolne od pracy. Z naszych usług chętnie korzystają klientki, dla których głównym kryterium zakupów jest jakość oraz nieprzeciętność. Oferujemy najnowsze trendy odzieżowe polskich oraz włoskich projektantów, których kolekcje tworzone są z myślą o kobietach pewnych siebie, inteligentnych, świadomych swoich wad i zalet. To zarówno nietuzinkowe propozycje, które fascynują kolorem, jak i klasyczne kroje w nowoczesnym wydaniu - mówi Iwona Sochacka z butiku Patiti.
Rezerwując czas na indywidualne zakupy warto pomyśleć o tym, by dokonać ich w towarzystwie stylisty. Zakupy ze stylistą będą bardziej owocne, ponieważ oprócz tego, że wybierzemy sobie nowe ubrania czy dodatki, dowiemy się również wiele na temat dobierania kolorów, dopasowywania modeli ubrań do naszej figury czy sztuki robienia przemyślanych zakupów.

- Przed wybraniem się z klientką czy klientem na zakupy rozmawiamy na temat tego, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć: czy zależy nam na generalnym, rozłożonym w czasie odświeżeniu wizerunku czy jednorazowych zakupach. Z doświadczenia widzę, że klientom zależy na całościowej podpowiedzi, jak kompletować garderobę, aby wszystko do siebie pasowało. Najczęściej rozpoczyna się od szybkiego przeglądu szafy i wybrania modeli ubrań "aktualnych" i prawie zawsze znajduję sentymentalne "perełki" z czasów studenckich. Następnie pozostawiamy ubrania wyłącznie odpowiednie do aktualnej sylwetki i stylu życia. Określamy braki w garderobie i sukcesywnie wspólnie lub samodzielnie klientka uzupełnia całość. Na wspólne zakupy selektywnie wybieram sklepy dopasowane pod potrzeby danego klienta - mówi Magdalena Właszynowicz, stylistka i doradczyni wizerunku.
Zobacz także: Zakupy z ekspertem. W czym pomoże stylista?

Prywatne zakupy często połączone są również z sesją fotograficzną czy wykonaniem makijażu, fryzury, a nawet metamorfozą całego wizerunku. Właściciele butików dbają tym samym, żeby ich klienci mogli cieszyć się przemianą. Jest to również odpowiedź na nowy trend w podejściu do klienta: zakupy przestają być tylko technicznym zadaniem, a stają się formą spędzania wolnego czasu.

- Oferta prywatnych zakupów w Patiti to możliwość skorzystania z usług stylistki oraz fotografa, z którymi nasz butik ściśle współpracuje - usługa wyceniana jest każdorazowo w zależności od jej zakresu. Do dyspozycji udostępniamy wnętrze naszego salonu, możemy też zaaranżować sesję w studiu fotograficznym - dodaje Iwona Sochacka.
Zachęcenie klienta do zakupu to dzisiaj nie taka prosta sprawa. Sprawdzamy produkty, porównujemy ceny w internecie, więc ciężko nas czymś zaskoczyć. Dlatego tak istotna jest obsługa klienta i pokazanie, że jego potrzeby są istotne. Zakupy robimy w czasie wolnym, więc powinny być przyjemnością, a nie przymusem. Możliwość prywatnych zakupów na pewno docenią osoby, które szukają stylizacji na ważne wydarzenie lub dodatku, który ma nam posłużyć na długo.

O tym, jak bardzo zmienia się rynek mody i jak będą wyglądały sklepy przyszłości przeczytacie tutaj: Technologia w służbie mody. Sklepy, które wiedzą o kliencie niemal wszystko.

Czy skorzystał(a)byś z usługi prywatnych zakupów?
6%

tak, kilkukrotnie korzystał(a)em i na pewno to powtórzę

5%

chętnie sprawdzę tę usługę

6%

chciał(a)bym, ale sklepy, do których chodzę nie mają takiej usługi

9%

marzą mi się takie zakupy połączone z sesją zdjęciową i metamorfozą

25%

nie skorzystam, ponieważ jest to za drogie

49%

nie interesuje mnie taka usługa, wolę robić zakupy w standardowych warunkach

zakończona

łącznie głosów: 665