Przeszklenia we wnętrzach coraz bardziej modne

26 listopada 2020, 7:00
Joanna Puchala

Przeszklenia we wnętrzach są popularnym rozwiązaniem, które ma zastosowanie w różnych stylistykach wnętrzarskich, chociaż najlepiej odnajduje się we wnętrzach industrialnych i soft loftowych. Postanowiliśmy sprawdzić, na co możemy się zdecydować, jeśli rozważamy tego typu udogodnienie.Aranżacja wnętrz w Trójmieście


Szkło we wnętrzach ma ponadczasowy charakter. Wszystko dlatego, że jest materiałem uniwersalnym i relatywnie prostym w aranżacji. Niezależnie od stylistyki i preferencji użytkowników może znaleźć zastosowanie we wnętrzu.

- Ogromny potencjał przeszkleń został wypromowany w epoce modernizmu. Potężne, szklane ściany mogą kojarzyć się nam z takimi ikonami architektury i designu jak Le Corbusier czy Mies van der Rohe, ale niestety wiele osób ma bardzo ograniczone, a czasem wręcz niekorzystne wyobrażenie na temat szkła we wnętrzach. Większość z nas wpisuje termin szkła tylko i wyłącznie w kontekście relacji wnętrze - zewnętrze. Trudno się temu dziwić, bo przecież pierwotną i podstawową funkcją szkła było wpuszczanie światła słonecznego do budynku. Już wspomniani wcześniej pionierzy modernizmu przedstawiali ten materiał w kontekście ogromnych okien, które doświetlają wnętrze - mówi architekt Adrianna Dębowska z pracowni Sikora Wnętrza Architektura.
Szkło ma jednak także ważne zastosowanie w kontekście samej przestrzeni.

- Skoro udało nam się zastąpić ściany zewnętrzne szkłem, to równie dobrze możemy taki sam zabieg wprowadzić w ścianach wewnętrznych. Skoro wiemy, jakie korzyści daje nam szklenie zewnętrzne, musimy też być świadomi korzyści ze szkleń wewnętrznych. Przede wszystkim we wnętrzach stawiamy na funkcjonalność. Każda przestrzeń musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta, ale tak jak wcześniej wspominaliśmy, szkło jest materiałem uniwersalnym i doskonale wpisuje się w ideę funkcjonalności - dodaje Adrianna Dębowska.
Dzięki zastąpieniu ściany działowej szklaną można uzyskać optyczne powiększenie wnętrza. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich przestrzeni, podziału strefy dziennej na kuchnię, jadalnię i pokój dzienny, a także oddzieleniu we wnętrzu innych stref.

- Przeszklenia w formie ścianek, parawanów, przesuwnych drzwi to obecnie bardzo gorący trend. Sprawdzają się jako element dzielący przestrzeń na strefy lub osobne pomieszczenia. Łatwo za pomocą przeszklonej ściany wydzielić sypialnię w strefie dziennej, podzielić pokój dorastającym dzieciom, nie przytłaczając i nie zamykając wnętrza litą ścianą. Taki zabieg wygląda lekko i bardzo stylowo. Rozwiązanie to ma jeszcze jeden plus - szkło czy transparentne tworzywo nie zamyka drogi światłu, czyli nawet w pokoju dziennym z jednym oknem możemy sobie pozwolić na mały kącik sypialniany czy biurowy z dostępem do światła dziennego - mówi Katarzyna Jędruszczak, właścicielka pracowni Conceptownia.

Jeden materiał, wiele możliwościNajwiększą zaletą szkła są zróżnicowane możliwości jego zastosowania we wnętrzu. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się przeszklenia w metalowych ramach w stylu industrialnym lub soft loftowym. Duże pole manewru pozostawia także samo szkło, możemy zdecydować się na gładką, przezroczystą szybę, szkło zbrojone, mleczne lub kolorowe.

- Bardzo popularne są obecnie przeszklenia w żeliwnej ramie w stylu loftowym, ale rozwiązaniem może być również rama drewniana. We wnętrzach w stylu vintage białe szkło można zastąpić kolorowymi szybkami, a w nowoczesnych pokusić się o całe ściany jak wielkie okna - dodaje Katarzyna Jędruszczak.
Estetyka zastosowanego rozwiązania może zależeć nie tylko od stylistyki wnętrza, ale i od indywidualnych preferencji użytkowników wnętrza.

- Ważne w tego typu projektach jest niepowielanie nudnych i typowych podziałów, chodzi o szukanie nowych, nieoczywistych rozwiązań wpisujących się w dany styl. Trzeba zaznaczyć również, że wyraźny podział i czarna rama to nie są wyłącznie elementy stylu industrialnego. Równie dobrze taki motyw można zastosować we wnętrzach o zupełnie innym charakterze. Delikatny styl skandynawski czy eklektyczne wnętrze może prezentować się równie zjawiskowo w połączeniu z wydawałoby się "ciężkim" akcentem szklanym - dodaje Adrianna Dębowska.

Przeszklenia mile widziane w stylu tzw. organic minimal- Bardzo silnym trendem wnętrzarskim jest aktualnie styl organic minimal. Jest to ewolucja najpopularniejszych elementów minimalistycznego designu, które zostały spersonalizowane i nadano im indywidualnego charakteru - mówi Magdalena Wieczorek, architekt z Besign.
Charakterystyczne dla tego stylu są otwarte przestrzenie, a także meble i akcesoria wykonane z naturalnych, ale zróżnicowanych materiałów.

- Styl organic minimal można zastosować w każdym mieszkaniu. Ważne, aby pozostać autentycznym i podkreślać naturalne atuty danego lokum. Podążając tą myślą we wnętrzach loftowych i przemysłowych, warto jest wyeksponować charakterystyczne elementy architektoniczne, jak surowe nieotynkowane żelbetowe stropy, luksfery, stalowe elementy konstrukcyjne. To wszystko można ocieplić meblami z naturalnego drewna, wełnianymi, dywanami o miękkiej teksturze i roślinnością. W tego typu wnętrzach do wyznaczenia stref świetnie sprawdzi się industrialna szyba ze szprosami. Prezentuje się ona bardzo dobrze w wysokich wnętrzach, dodając im wyrazistości - podkreśla Magdalena Wieczorek.
Czy zdecydował(a)byś się na przeszklenia w swoim mieszkaniu?
12%

tak, nawet je mam w aktualnym mieszkaniu

39%

tak, marzy mi się aranżacja wnętrza z przeszkleniami

26%

nie wiem, to zależy od aranżacji wnętrza

23%

raczej to nie pasuje do mojego gustu

zakończona

łącznie głosów: 223