Rękawiczki dla eleganckiego mężczyzny

29 stycznia 2020, 8:00
Alan Balewski

Pośród całej gamy męskich, eleganckich akcesoriów rękawiczki zdają się niknąć w tłumie. Niedocenione, a stanowią jeden z najciekawszych elementów garderoby, który nie tylko dba o nasz komfort zimą, ale również pozwala wyrazić poczucie stylu. Jakie zatem wybrać i jak je łączyć z innymi elementami? W tej części cyklu Strefa Gentlemana postaramy się przejrzeć możliwości i poszukać odpowiedzi.Spośród całej męskiej galanterii trudno znaleźć obiekt o ciekawszej historii niż rękawiczki. Według kilku mitów mają wręcz boskie pochodzenie. Początkowo bezkształtne, chroniące dłonie przed szkodliwymi czynnikami. Szybko jednak zaczęły przybierać coraz bardziej wymyślne funkcje, a zatem i warianty, aż do przełomu średniowiecza i renesansu, kiedy stały się synonimem piękna i rzemieślniczego kunsztu. Podkreślane nawet na obrazach (np. "Mężczyzna z rękawiczką" Tycjana).

- Zarówno w damskiej, jak i męskiej garderobie jednym z kluczowych elementów stylizacji są rękawiczki. Drobny dodatek, ale w dużej mierze definiujący nasz styl. Dobrze dobrane rękawiczki podkreślają rangę naszego stroju, dodają majestatu, elegancji, a nawet optycznie wysmuklają - zwraca uwagę Magdalena Właszynowicz, osobisty doradca wizerunkowy.
Współcześnie rękawiczki nie są już w takim centrum uwagi. W stosunku do innych elementów odzieży poświęcamy im mało czasu. Być może zbyt mało, biorąc pod uwagę, jakie dają możliwości.

Moda męska w Trójmieście


Zmieniać jak rękawiczkiJuż po popularnym frazeologizmie możemy się domyślać, że gama możliwości jest duża, a jedna para rękawiczek w szafie to zdecydowanie za mało. Zarówno z praktycznego, jak i wizualnego punktu widzenia najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić dopasowaniu do dłoni. Żeby sprawdzić wygodę i dopasowanie, warto zrobić prosty test, jeszcze w sklepie, gdy je mierzymy - na początek spróbujmy zapiąć w nich guziki płaszcza (lub marynarki), potem zaś sprawdźmy, czy jesteśmy w nich w stanie wyjąć z kieszeni klucze lub telefon. Jeśli w obu tych czynnościach rękawiczki nam nie przeszkadzają, to możemy mówić o tym, że dobrze przylegają nam do dłoni. Nieco gorzej w tym teście mogą wypaść rękawiczki ocieplane - w ich przypadku zazwyczaj musimy zrezygnować z odrobiny dopasowania na rzecz zapewnienia sobie ciepła. Drugim, równie istotnym elementem jest materiał, z którego wykonane są rękawiczki.

- W eleganckich stylizacjach dopuszczalne są wyłącznie rękawiczki skórzane. Obowiązuje w nich podobna zasada jak w przypadku butów: im mniej zdobień, tym rękawiczki są bardziej formalne. Najbardziej eleganckie są rękawiczki ze skóry jelenia lub daniela, niewiele im ustępują rękawiczki z owczej lub cielęcej skóry. Należy pamiętać, że rękawiczki nie tylko chronią przed chłodem, ale są bardzo ważnym uzupełnieniem stroju - podkreśla Zbigniew Famuła, właściciel sklepu Klasyczne Buty.

Galanteria w Trójmieście


Warto wziąć również pod uwagę to, z czym zestawiamy rękawiczki. Do formalnych i biznesowych stylizacji najlepiej sprawdzą się te z licowej skóry szyte do wewnątrz, a do bardziej codziennych zestawów może to być zamsz albo wełna. W razie wątpliwości co do koloru i rodzaju skóry można zasugerować się regułą, aby rękawiczki pasowały do obuwia lub pozostałej galanterii, a więc jeśli zakładamy czarne obuwie, zestawiamy je z czarnymi rękawiczkami. Do stroju w stylu country świetnie pasują za to rękawiczki podszyte tweedem.

- Wciąż najchętniej wybierane są rękawiczki ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Są bardzo eleganckie i doskonale komponują się z płaszczem i garniturem. Obecnie marki oferują mnóstwo kolorów, wzorów czy dodatkowych aplikacji, np. ćwieków, co sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. To świetna sprawa, bo można przełamać ich elegancki charakter np. wspomnianymi ćwiekami czy dżetami lub haftami. Nadal chętnie wybierane są także rękawiczki wełniane, które pasują do codziennych stylizacji - wyjaśnia Agnieszka Świst-Kamińska, założycielka Szkoły Damskiego i Męskiego Stylu.
Aby zapewnić sobie perfekcyjne dopasowanie, warto zlecić uszycie rękawiczek na miarę u rękawicznika. Jest to mało popularne już rzemiosło i, o ile nam wiadomo, w Trójmieście nie ostała się ani jedna pracownia rękawicznicza. W Warszawie warto odwiedzić pracownię Kuc oraz zakład Czesława Jamrozińskiego przy Marszałkowskiej. Za granicą szczególnym uznaniem cieszą się włoskie pracownie np. Merola i Mazzoleni, a także legendarny, brytyjski zakład Dents, których rękawiczki używa słynny Agent 007. Można tam również dostać rękawiczki z bardziej egzotycznych skór, np. kapibary czy pekari. Rękawiczki z takich skór mają wyraźną fakturę, a także cechuje je nieco większa trwałość i przyjemniejszy chwyt.

Rękawiczki do zadań specjalnychChociaż kojarzą nam się z zimą i ochroną przed chłodem, to mężczyzna z klasą ma szansę po nie sięgać znacznie częściej. Choćby wtedy, kiedy tylko siada za kółkiem. Rękawiczki samochodowe, chociaż kojarzą się przede wszystkim ze sportową jazdą, równie dobrze sprawdzą się na co dzień. Krótsze, uszyte często z cieńszej skóry, z charakterystycznymi perforacjami, a w bardziej sportowym wariancie z kontrastowym przeszyciem.

- Ciekawym rozwiązaniem są rękawiczki samochodowe, które coraz chętniej wybierane są nie tylko przez panów, ale i panie. To bardzo fajny i niebanalny dodatek, który dodaje pazura stylizacji - zauważa Agnieszka Świst-Kamińska.
- To dobry wybór na jesień i wiosnę, kiedy potrzebujemy ochrony bardziej przed wiatrem niż chłodem. Są odpowiednie, gdy temperatura waha się w przedziale 10-12 stopni. Zimą proponuję używać, nawet do samochodu, pełnych rękawiczek skórzanych, bez ocieplenia - dodaje Zbigniew Famuła.
Nie mniej eleganckie potrafią być rękawiczki dla jeźdźców i graczy w polo. Wykonane z przeróżnych materiałów, czasami wzmocnione elementami skórzanymi, z charakterystycznym zapięciem po wierzchniej stronie dłoni. Te drugie zazwyczaj z jasnej skóry uzupełnionej elastycznymi wstawkami w wyrazistych barwach. Nie tylko spełniają praktyczne funkcje, ale i podkreślają sportowość.

Współczesny elegant ma naprawdę duże pole do popisu, jeśli chodzi o to akcesorium. Począwszy od minimalistycznych rękawiczek z cielęcego lica, przez nieco bardziej zadziorny zamsz, aż po bardziej fantazyjne modele sportowe lub wykonane z egzotycznych skór. Uzupełniając garderobę o dobrej jakości klasyczne rękawiczki jest w stanie nie tylko zapewnić komfort swoim dłoniom, ale również podkreślić starannie wypracowany styl, spójny z wizerunkiem.

Wydarzenia w tym tygodniu w Trójmieście

Który aspekt rękawiczek wydaje ci się najistotniejszy?
26%

idealne dopasowanie do dłoni

21%

wysokiej jakości materiał i staranne wykonanie

39%

zapewnienie ochrony przed zimnem

11%

stylistyczna spójność z pozostałą garderobą

3%

fantazyjny, rzucający się w oczy wygląd

zakończona

łącznie głosów: 192