Riesling Weeks rusza w Trójmieście

5 maja 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
Riesling Weeks odbywa się w całej Polsce. W Trójmieście weźmie w nim udział 20 obiektów. Więcej zdjęć (7)

Riesling Weeks odbywa się w całej Polsce. W Trójmieście weźmie w nim udział 20 obiektów.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Riesling Weeks odbywa się w całej Polsce. W Trójmieście weźmie w nim udział 20 obiektów.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

W dniach od 6 do 26 maja odbędzie się ogólnopolska akcja Riesling Weeks, która ma rozpowszechnić wiedzę o niemieckich winach, głównie o rieslingu. W tym roku udział w wydarzeniu weźmie 20 obiektów z Trójmiasta, które przygotowały degustacje, specjalne menu i imprezy towarzyszące.Degustacje w Trójmieście


To już piąta edycja Riesling Weeks, która w tym roku ponownie obejmie również Trójmiasto. Inicjatorem i organizatorem akcji jest Niemiecki Instytut Wina.

Od 6 do 26 maja będzie można spróbować niemieckich rieslingów w specjalnych cenach, podczas ciekawych spotkań w wyjątkowych miejscach. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyć będzie blisko 300 obiektów zlokalizowanych w ponad 60 miastach. Udział w akcji weźmie również 20 obiektów z Trójmiasta: restauracje, winebary i sklepy specjalistyczne.

Riesling to jedna z najpopularniejszych odmian białych winorośli. Pasuje do wielu potraw, w szczególności dań z ryb, drobiu, dań kuchni azjatyckiej i deserów. Restauracja Pieterwas Krew i Woda proponuje set degustacyjny pięciu rieslingów z różnych regionów Niemiec w specjalnej cenie wraz z dobranymi do nich przekąskami, wśród których nie zabraknie szparagów.

W ramach festiwalu, w restauracji Fedde, która bierze udział w wydarzeniu, odbędzie się specjalna kolacja: Szparagi i Riesling.

Swoją propozycję przygotowała także restauracja Espléndidos.

- Nie od dziś wiadomo, że nasza restauracja już dawno postanowiła poszerzyć horyzonty i sięga dalej niż tylko po hiszpańskie produkty i smaki. Tak też stało się i tym razem, kiedy dołączamy do akcji Riesling Weeks. Przygotowaliśmy wyjątkowe menu oparte na szparagach: krem ze szparagów - wersja wegańska, szparagi z szynką serrano i kozim serem, tagliatelle ze szparagami w cytrynowym sosie z serem manchego - zapewnia Joanna Glinka z restauracji Espléndidos.
Nie tylko hiszpańska restauracja otwiera się na nowe smaki. Petit Paris, czyli namiastka Francji w Sopocie, również dołączyła do akcji.

- Podobnie jak w minionych latach, w trakcie trwania akcji Riesling Weeks oferujemy gościom restauracji Petit Paris riesling w tzw. opcji na kieliszki. Podczas tegorocznej edycji wybraliśmy wino z Palatynatu od Weingut Heinrich Vollmer - Riesling Trocken. Ten wytrawny riesling sprawdzi się świetnie jako aperitif, ale również jako towarzysz świeżych ostryg czy też perliczki, które dostępne są w naszej ofercie. Oprócz wspomnianego wina w karcie win mamy także riesling od Weingut Dr. H. Thanisch - Berncasteler Doctor Riesling Spätlese, przy zakupie którego w maju proponujemy 10-procentowy rabat - opowiada Marcin Święty, odpowiedzialny za selekcję win w restauracji Petit Paris.
Restauracja Rada Miasta, w której obok smacznej kuchni, znajdziemy szeroki wybór win, również przygotowała festiwalowe promocje.

- Bierzemy udział w Riesling Weeks przez cały okres trwania festiwalu. W naszej karcie, w tym czasie, będą dostępne dwa rodzaje rieslinga na kieliszki: Hochheimer Daubhaus Riesling Kabinett Trocken 2017 oraz Riesling Vin de Cepage J Meyer 2017 - półwytrawny. Obydwa są w cenie festiwalowej 19 zł za kieliszek 125 ml. Oprócz tego na wszystkie niemieckie rieslingi na butelki mamy rabat 10% od ceny w karcie win na czas trwania festiwalu - opowiada Damian Godek, manager i sommelier.

Specjalne menu oparte na wspomnianym sezonowym warzywie przygotowała restauracja Majolika.

- Riesling, nazywany inaczej królem białych win, to bohater tegorocznego festiwalu, w którym dumnie bierzemy udział. Cel kampanii jest bardzo prosty: chcemy poszerzyć wiedzę naszych gości o niemieckim rieslingu oraz pokazać, w jaki sposób możemy go łączyć z różnymi daniami - mówi Karolina Okroj, manager restauracji Majolika.
W restauracji Winestone znajdującej się w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto przygotowano szereg wydarzeń związanych ze świętem niemieckiego wina.

- W ofercie restauracji, w centrum Gdańska, znajdą się niemieckie rieslingi z różnych regionów, od wytrawnych, takich jak Klaus Meyer Riesling Trocken Palatynat, poprzez półwytrawny Weingut Karl Erbes Feinherb z Mozeli, aż do większej słodyczy Spindler Lindenhof Riesling Spätlese, także z Palatynatu. Te i inne propozycje dostępne będą w ofercie restauracji 6 maja. Każdego z win będzie można spróbować na miejscu na kieliszki, bądź zakupić butelkę na wynos. Rieslingi niemieckie będzie obejmowała specjalna promocja cenowa. Od 14 maja dostępne będzie również menu szparagowe, połączone z rieslingiem. Mogę już zdradzić, że znajdzie się w nim m.in. T-bone z masłem szparagowym oraz zielone szparagi z jajkiem poche i ikrą z troci wędrownej. 29 maja w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto podczas uroczystej kolacji, wspólnie z Trójmiejskimi Sommelierami i Niemieckim Instytutem Wina, uroczyście zakończymy majową akcję. Zachęcam do rezerwacji - mówi manager restauracji, Adam Uradziński.
Promocja rieslinga będzie też dostępna w Winestone Gdynia Centrum i Winestone Gdańsk Posejdon.

Nie bez powodu akurat riesling od naszych zachodnich sąsiadów doczekał się swojego święta. Niemcy są jego największym producentem na świecie. Powierzchnia upraw wynosi ponad 23,7 tys. ha, co stanowi ok. 60 proc. uprawy tej winorośli na ziemi. Najwięcej rieslinga uprawia się w regionach Palatynatu, Mozeli i Hesji Nadreńskiej.

Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na oficjalnej stronie internetowej: www.rieslingweeks.pl oraz bezpośrednio w poszczególnych obiektach biorących udział w Riesling Weeks.

Czy bierzesz udział w degustacjach win?
15%

tak, regularnie

6%

tylko w tych, które mnie zaciekawią

19%

rzadko, zazwyczaj tylko wtedy, kiedy otrzymam na nie zaproszenie

6%

często, głównie ze względów biznesowych

54%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 98

Opinie (16) 1 zablokowana

 • Riesling to bardzo smaczne wina ale nazwa własna imprezy...

  • 9 3

 • Kwasior

  Wino to tylko do bigosu!!!

  • 8 11

 • Wrestling Weeks (2)

  Myślałem że Hulk Hogan przyjedzie, a tu się okazuje że chodzi o zepsuty sok z niemieckich winogron...
  Szkoda :(

  • 15 6

  • Polska akcja o angielskiej nazwie z niemieckimi winami (1)

   xD

   • 10 1

   • :D

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.