Salony samochodowe w dobie kryzysu

18 maja 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Jelionek
Najnowszy artukuł na ten temat Nowy salon Land Rover i Jaguara otwarty
Jazdy testowe spod domu, wideoprezentacja samochodu czy zakup auta online - tak aktualnie wygląda praca salonów samochodowych. Ku uciesze dealerów i klientów - funkcjonowanie obiektów powoli wraca do normy. Więcej zdjęć (8)

Jazdy testowe spod domu, wideoprezentacja samochodu czy zakup auta online - tak aktualnie wygląda praca salonów samochodowych. Ku uciesze dealerów i klientów - funkcjonowanie obiektów powoli wraca do normy.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Jazdy testowe spod domu, wideoprezentacja samochodu czy zakup auta online - tak aktualnie wygląda praca salonów samochodowych. Ku uciesze dealerów i klientów - funkcjonowanie obiektów powoli wraca do normy.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Ostatnie miesiące to niezwykle trudny czas dla prawie wszystkich branż, w tym także motoryzacyjnej. Dealerzy samochodowi wyraźnie odczuli spadek zainteresowania zakupem nowych aut, ale zdaje się, że przetrwali najtrudniejszy czas, bo życie powoli wraca do normalności. Zajrzeliśmy do czterech trójmiejskich salonów.Branża mocno odczuła kryzysPandemia koronawirusa zdewastowała światowe gospodarki. Mocno w kość dostała - i niestety wciąż dostaje - branża motoryzacyjna, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy gwałtownie wyhamowała. Zamknięcie fabryk spowodowało drastyczny spadek liczby sprzedawanych aut. Oczywiście nie tylko wstrzymana produkcja ma wpływ na liczbę sprzedawanych aut, ale - co zrozumiałe - także brak zainteresowania ze strony klientów.

- To prawda, za nami trudne dwa miesiące i nie mam tu na myśli jedynie znikomego ruchu w naszych salonach, ale przede wszystkim szybkie wprowadzenie nowych rozwiązań mających na celu ułatwienie klientom kontaktu z BMG, zarówno w obszarze sprzedaży, jak i serwisu. Sytuacja epidemiczna wymusiła na nas wdrożenie nowych form komunikacji z klientami. To chociażby wirtualny salon BMG czy wideoprezentacje - wyjaśnia Adam Braumberger z salonu Mercedes-Benz BMG Goworowski.
- Trudny czas postanowiliśmy potraktować nie tylko jako kolejne wyzwanie, ale wręcz szanse na wzmocnienie pozycji na rynku. Podjęliśmy szereg działań, które przyczynią się do umocnienia wizerunku Lexusa jako niezawodnej marki, która wyprzedza oczekiwania klientów nawet w tak wyjątkowym czasie - mówi Aneta Janczewska z Lexus Trójmiasto.

Salony samochodowe w Trójmieście


Popularną usługą oferowaną przez dealerów jest wideoprezentacja modelu. Klient bez wychodzenia z domu może zobaczyć model, który go interesuje. Doradca handlowy podczas nagrywania filmu opowie o danym samochodzie. Więcej zdjęć (8)

Popularną usługą oferowaną przez dealerów jest wideoprezentacja modelu. Klient bez wychodzenia z domu może zobaczyć model, który go interesuje. Doradca handlowy podczas nagrywania filmu opowie o danym samochodzie.

fot. BMW Zdunek

Popularną usługą oferowaną przez dealerów jest wideoprezentacja modelu. Klient bez wychodzenia z domu może zobaczyć model, który go interesuje. Doradca handlowy podczas nagrywania filmu opowie o danym samochodzie.

fot. BMW Zdunek

Szybka reakcja: sprzedaż onlineWiększość trójmiejskich dealerów dynamicznie zareagowała na rozwój sytuacji i wdrażane obostrzenia. W celu dostosowania się do nowych standardów, ale przede wszystkim utrzymania ciągłości pracy salonów i serwisów, wprowadzono wiele udogodnień dla klientów, w tym m.in. wirtualne formy komunikacji. Klient nie musi teraz wychodzić z domu, aby obejrzeć model, który go interesuje. Tak naprawdę nie musi wychodzić z domu, żeby kupić nowy samochód. Niewykluczone, że właśnie tak będzie wyglądała salonowa przyszłość.

- W kwietniu zauważyliśmy mocny spadek liczby klientów, zarówno tych osobiście odwiedzających salony, jak i kontaktujących się telefonicznie. Cały czas jednak utrzymujemy z klientami kontakt online poprzez czat na stronie oraz wideorozmowy. Aktualnie wiele osób wstrzymuje się z decyzją o zakupie auta, czekają na dalszy rozwój sytuacji - mówi Agnieszka Moczyńska z BMW Zdunek.
- Ruch w salonie zdecydowanie się zmniejszył. Wzrosła jednak liczba osób kontaktujących się z nami drogą e-mailową, telefonicznie, przez media społecznościowe czy czat na stronie. Aktualnie dominuje online, ale powoli wracamy do normy - wyjaśnia Agata Marszał z Volvo Drywa.

W salonach mniej pracownikówZ racji na dużo mniejszy ruch w salonach dealerzy ograniczyli liczbę pracowników przebywających w obiektach do absolutnego minimum. Wiele firm podzieliło swoich pracowników na zespoły. To zabieg mający na celu uniknięcie paraliżu firmy w postaci ewentualnej kwarantanny wszystkich pracujących osób.

- Te osoby, które mogą, pracują zdalnie, a reszta zespołu pracuje w systemie zmianowym. Główną siłą napędową firmy są teraz serwisy. Liczymy, że wszystko niedługo wróci do normy - dodaje Marszał.
Właściciel firmy BMG Goworowski - Bogdan Goworowski, reklamujący akcję #niezwalniamy. Więcej zdjęć (8)

Właściciel firmy BMG Goworowski - Bogdan Goworowski, reklamujący akcję #niezwalniamy.

fot. BMG Goworowski

Właściciel firmy BMG Goworowski - Bogdan Goworowski, reklamujący akcję #niezwalniamy.

fot. BMG Goworowski

Niektórzy dealerzy nie zwalniająNiestety w branży motoryzacyjnej nie udało się uniknąć fali zwolnień. Nieoficjalnie mówi się, że pracę w trójmiejskich salonach straciło kilkaset osób. W wielu firmach skończyło się jedynie na redukcji wynagrodzeń.

- Spółka BMG Goworowski nie podjęła żadnych działań mających wpływ na wielkość zatrudnienia. Od początku pandemii zagwarantowaliśmy stabilność zatrudnienia, co wymagało kompromisu w postaci zgody na redukcję części wynagrodzenia. Jesteśmy inicjatorem społecznej akcji #niezwalniamy, która została objęta patronatem Pracodawców Pomorza, a informacja o tym projekcie pojawiała się w rozgłośniach radiowych w bloku poświęconym motoryzacji. Mam nadzieję, że tym razem znajdziemy również godnych naśladowców, cieszę się, że z podobną inicjatywą wyszła firma Intervapo - dodaje Braumberger.
Firm, które poszły w ślady BMG, jest więcej, to chociażby Volvo Drywa.

- Na początku pandemii właściciel zapowiedział, że zrobi wszystko, aby nie musieć dokonywać zwolnień. I ta sztuka się udała - dodaje Marszał.
W salonach BMW Zdunek zalecany dystans wynosi 2 m. Więcej zdjęć (8)

W salonach BMW Zdunek zalecany dystans wynosi 2 m.

fot. BMW Zdunek

W salonach BMW Zdunek zalecany dystans wynosi 2 m.

fot. BMW Zdunek

Środki bezpieczeństwa to podstawaWe wszystkich salonach obowiązują zasady bezpieczeństwa. Podczas obsługi klientów zachowywany jest stosowny dystans, a doradcy odziani są w maseczki ochronne i rękawiczki. Ponadto po każdym użyczeniu auta do jazd testowych samochód jest dezynfekowany, a w wielu przypadkach także ozonowany. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prac serwisowych.

- Byliśmy jedną z pierwszych firm dealerskich, która wprowadziła nowe usługi serwisowe gwarantujące bezpieczną obsługę. Należy tu wspomnieć o usłudze door-door, która cieszy się niesłabnącą popularnością, usługę Express Check-in, jak również wyposażyliśmy nasze serwisy w ozonatory, które wykorzystywane są do bezpłatnego odkażania samochodu po usłudze serwisowej - wylicza Braumberger.
- W każdym miejscu w salonie można znaleźć środki do dezynfekcji rąk oraz rękawiczki ochronne. Regularnie dezynfekcji poddawane są wszystkie samochody zarówno ekspozycyjne, jak i testowe oraz zastępcze. Pojazdy przyjmowane na serwis poddawane są ozonowaniu. Otworzyliśmy internetowy salon Lexusa oraz możliwość komunikowania się z działem handlowym za pomocą wideoczatu - mówi Janczewska.
We wszystkich salonach obowiązują zasady bezpieczeństwa. Więcej zdjęć (8)

We wszystkich salonach obowiązują zasady bezpieczeństwa.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

We wszystkich salonach obowiązują zasady bezpieczeństwa.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Powrót do normalnościŻycie salonów samochodowych powoli wraca do normalności? Wszystko na to wskazuje.

- Od maja zauważamy, że życie salonów wraca do normy. Klientów jest coraz więcej i coraz odważniej zaglądają do salonów, oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa - dodaje Moczyńska.
- Na szczęście etap spadku wizyt w salonie mamy już za sobą, a od dwóch tygodni obserwujemy znaczący wzrost wizyt w naszych salonach - mówi Braumberger.
Wybierając się do salonów, warto sprawdzić godziny i dni pracy danego obiektu. W związku z koronawirusem wiele firm zmieniło godziny funkcjonowania. Niektórzy dealerzy zrezygnowali z pracy w soboty.

Nowoczesna stacja Lexusa została otwarta niedawno, bo pod koniec grudnia 2019 roku. Więcej zdjęć (8)

Nowoczesna stacja Lexusa została otwarta niedawno, bo pod koniec grudnia 2019 roku.

fot. Ryszard Suprun / Lexus Trójmiasto

Nowoczesna stacja Lexusa została otwarta niedawno, bo pod koniec grudnia 2019 roku.

fot. Ryszard Suprun / Lexus Trójmiasto

- Wierzymy, że stopniowo wszyscy przyzwyczajamy się do życia w nowej rzeczywistości, która stanie się dla nas normalnością. Pewne zasady i procedury opracowane na czas epidemii zostaną z nami już na zawsze. Obserwujemy coraz większy ruch w salonie i serwisie. Sprzedajemy coraz więcej samochodów. Wskazuje to na to, że powoli wracamy do normalności - dodaje Janczewska.
- Powoli zaczynamy pracować w pełnym wymiarze, jednak staramy się wprowadzać zmiany stopniowo i zawsze z głową. Jak już wspomniałam, w chwili obecnej napędem naszej firmy są serwisy. Gdy już wszyscy przywykliśmy do pandemii, klienci zaczęli do nas wracać. Jeżeli wcześniej zdarzyło się odwołać wizytę w związku z obostrzeniami i sytuacją w kraju - teraz umawiają się ponownie. Warto dodać, że kolejka w naszych serwisach jest bardzo długa. Na swoją kolej trzeba czekać dwa-trzy tygodnie - zakończyła Marszał.  
Niedawno ukończony został nowy salon Mercedes-Benz BMG Goworowski, zlokalizowany w Gdyni przy ul. Łużyckiej. Z racji na aktualną sytuację huczne otwarcie nowoczesnego obiektu trzeba odroczyć w czasie. Więcej zdjęć (8)

Niedawno ukończony został nowy salon Mercedes-Benz BMG Goworowski, zlokalizowany w Gdyni przy ul. Łużyckiej. Z racji na aktualną sytuację huczne otwarcie nowoczesnego obiektu trzeba odroczyć w czasie.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Niedawno ukończony został nowy salon Mercedes-Benz BMG Goworowski, zlokalizowany w Gdyni przy ul. Łużyckiej. Z racji na aktualną sytuację huczne otwarcie nowoczesnego obiektu trzeba odroczyć w czasie.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Czy kupił(a)byś nowy samochód z salonu online, bez wychodzenia z domu?
73%

nie, auto trzeba zobaczyć na żywo i przede wszystkim odbyć jazdę testową

14%

raczej nie, to zbyt duże ryzyko

13%

tak, to świetne rozwiązanie, jestem na tak

zakończona

łącznie głosów: 961

Opinie (116) ponad 10 zablokowanych

 • (12)

  Czekamy na obniżki)W Niemczech zarobki 2000E,nowe auto 20000E.U nas zarobki 2500zł,nowe auto 90000zł.I stąd nowe kupują w 90% floty a szary Kowalski sprowadza 1 mln używek z zachodu...

  • 156 18

  • (4)

   Czekaj, to w Polsce te same auta beda tansze niz w Niemczech bo mniej zarabiamy? A moze obnizyc podatki i akcyze?

   • 9 20

   • Janusz byznesu przytuli różnicę która zostanie po obniżce podatków. Pracownik zas dostanie tyle samo i jeszcze usłyszy, że na jego miejsce jest 10 ciu bezrobotnych.

    • 40 5

   • nie dlatego że mniej zarabiamy tylko dlatego że tam sam auta są tańsze ...

    więc u nas chyba też mogą być jak u nich

    • 13 3

   • No jasne, przecież producenci powinni dokładać aby tylko biednym Polakom zrobić dobrze ;) (1)

    • 9 15

    • No to chyba logiczne. Szczególnie Niemcy którzy rujnowali nasz kraj od wieków.

     • 12 0

  • Zarobki w Polsce 2500 zł..!? To co ty chłopcze, węgiel rozładowujesz w porcie czy świnie rozbierasz w rzeźni..? (4)

   • 10 31

   • (2)

    Dobrze napisał w polandi minimalna 12 ,5 zł netto x 180 godzin w miesiącu daje 2250 zł za miesiąc ciężkiej uczciwej pracy.W Niemczech minimalna 11 euro netto x 180 godzin daje 1980 euro zarobku.Jesteśmy w Uni dlaczego zarabiamy cztery razy mniej mając wszystko droższe.Nie każdy kradnie jak ty albo dy........a te polandię na vatach itp.

    • 31 5

    • w Niemczech minimalna 11 euro netto? czemu takie bzdury piszesz?? (1)

     • 5 3

     • Pomyłka......11 to za mało byle jaki Polak wyjeżdża po zawodówce i na start 15 -20 euro plus koryto.

      • 0 2

   • takie prace to za 1600

    za 2500 to już nie jest łatwo coś znaleźć, sam szukam tak dobrze płatnej roboty od 3 lat.

    • 9 0

  • Bzdura, nowego Citroena kupisz za 45000

   • 2 16

  • Naiwni ludzie

   Nowe DOBRE auto za 90tys???!!! Biorę od razu, mów gdzie

   • 0 2

 • Petarda !! kryzys. obniżki pensji, utraty posad....i drożyzna!!! (4)

  a ludzie walą do salonów po nowe auta, obudżcie się !!

  • 112 10

  • dla tych bogdanow goworowskich (1)

   plicht i innych wlascicieli to co ma zrobic kryzys? ze nagle nie dostana miesiecznie na czysto 70 tyz sł tylko 50 ? Spoleczenstwo i ciemny lud i tak potulnie pozwoli obciac swoja jałomużne za ciezka prace bo pod strachem

   plicht i innych wlascicieli to co ma zrobic kryzys? ze nagle nie dostana miesiecznie na czysto 70 tyz sł tylko 50 ? Spoleczenstwo i ciemny lud i tak potulnie pozwoli obciac swoja jałomużne za ciezka prace bo pod strachem ze straca prace beda znow najtansza sila jaka mozna kupic i tak dla bogatych nic to nie zmieni wrecz poprawa bo kazdy im bedzie buty calowal ze ma prace o tym nikt nie mowi a w kryzysie wazne jest to by ludzie nie poczuli sie za dobrze , a kazdy normlany umie liczyc w tym kraju tylko emigracja i rewolucja bo to co tu sie dzieje to jest bardzo smutne

   • 24 3

   • 50 tys to zarabia dobry dealer samochodowy

    Za 50 tys to taki właściciel nawet by nie wstawał z łóżka,dołóż jedno zero to tyle zarabia a bywa i więcej.

    • 19 7

  • (1)

   no ale jak ja chce kupic? to nie moge? mam przelac na radio co ma ryja?

   • 0 9

   • Tak, w imię solidarności powinieneś kupić jakiegoś 8 latka

    a pieniądze przekazać trollom z tego forum ;)

    • 6 1

 • (8)

  Bmw 8 ze zdjecia do starej osemki to nawet nie ma porownania. Nowoczesny gadzet. Przed laty jezdzila taka bordowa po Gdansku. To bylo cos. Ten Mercedes cabrio ci stoi tylem niezly,ale to juz nie sa linie "starych dovrych kreslarzy".

  • 41 12

  • I tak cię nie stać (2)

   Więc kogo to obchodzi

   • 6 12

   • No nie stać to fakt. Nie zmienia to faktu,ze mam swoje zdanie. A Ty?

    • 18 0

   • Ciebie też Homer. To, że weźmiesz w ratach na firme taty to nikomu nie imponuje.

    • 13 0

  • (2)

   Masz racje, a te stare bmw nijak sie ma do bmw 8 w trakcie wojny swiatowej, czyli czołgu. A ten czołg nijak sie ma do konia sprzed wojny. Postęp,mówi Ci to coś? Za 100 lat może bmw 8 to będzie latający samochód, ale taki jak ty przyjdzie i oooo w 2020 BMW 8 to było coś nie to co teraz

   • 1 14

   • (1)

    Czołg? Koń? Ale porownania. Jak jusz przy tym temacie to "daj se siana".

    • 7 0

    • Nie jusz, bo mnie rozjuszysz!!!!!

     • 1 0

  • taka jedna 850 bordowa

   ostatnie lata na kwietnej pod murem stala z zatartym silnikiem i popadala w ruine

   • 2 0

  • Teraz jeździ zielona 850i

   .

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać