Piękne i duże. Sofy, które zachwycają

13 listopada 2019, 8:00
Joanna Puchala

Sofa w strefie dziennej pełni rolę centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Jednym z designerskich trendów jest wybór dużych kanap, które pomieszczą kilka osób. Może okazać się to szczególnie przydatne jesienią i zimą, gdy dużo czasu spędzamy w domu, oglądając wspólnie filmy czy grając w planszówki.Największą popularnością cieszą się współcześnie obszerne narożniki. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami tkanin obiciowych, czy ekologicznej skóry, wygląd kanapy, na której spędzamy wiele godzin, powinien nas cieszyć.

- Design jest sprawą indywidualną, najgorętszym trendem są wzory retro, gdzie sofa jest dodatkiem "podkręcającym" całe wnętrze. Na uwagę zasługują także nowoczesne niskie sofy o dużych siedziskach, które w dużych salonach grają główną rolę i są miejscem spotkań towarzyskich bądź rodzinnych - podkreśla Magdalena Oleksiak z M-Projekty.

Nie tylko designZanim wybierzemy sofę, przetestujmy ją w salonie. Usiądźmy na niej, sprawdźmy, czy jest wygodna, wystarczająco miękka lub twarda, czy się nie odkształca i jest przyjemna w dotyku. To mebel, który może służyć nam latami, więc warto dobrze przemyśleć zakup.

- Przy wyborze narożnika lub dużej sofy należy kierować się jakością użytych do produkcji materiałów - zauważa Magdalena Oleksiak.

Wybrany model kanapy powinien mieć przede wszystkim mocne i stabilne nóżki. Ważne, by zawiasy, mocowania i elementy ruchome były solidne tak, by korzystanie z mebla było możliwe i bezpieczne nawet dla kilku osób, w tym często także dla dzieci czy zwierząt domowych.

- Wybierając materiał wykończeniowy, warto rozważyć możliwości łatwego i szybkiego czyszczenia. Aktualnie jest na rynku coraz więcej materiałów, które nie pochłaniają cieczy i są plamoodporne, co ułatwia eksploatację, przy zachowaniu ładnego wyglądu - dodaje Magdalena Oleksiak.

Dwie sofy zamiast narożnikaInnym, ale równie interesującym pomysłem, może okazać się dobranie dwóch sof z tej samej kolekcji, marki lub chociaż w podobnej kolorystyce lub jednej dużej nienarożnej kanapy, do której dobierzemy puf lub fotel. Co ciekawe, takie rozwiązanie zachwyca osoby, które nie są zwolennikami narożników.

- Nasi klienci coraz częściej wybierają kanapy wolnostojące, które nie są narożnikami. Do takich kanap najczęściej dobierają jedną mniejszą lub dwa fotele. Taki wybór gwarantuje większe zagospodarowanie przestrzeni oraz poczucie lekkości i przestronności wnętrza. W kanapach wolnostojących miejsce przeznaczone na narożnik można wypełnić eleganckim stolikiem z lampką - mówi Paweł Puszczyński z Modern Classic Home. - Najmodniejsze są teraz wykończenia pikowaniami, pionowymi pasami, tzw. wciągami oraz nitami podkreślającymi bryłę kanapy.
Wybierając sofę, zdecydujesz się na:
14%

jedną niewielką, ale funkcjonalną

9%

jedną, ale dobiorę do niej fotel lub pufy

11%

dwie - inaczej nie zmieści się cała rodzina lub znajomi

41%

najlepszym rozwiązaniem będzie wygodny narożnik

25%

nie wiem, to zależy od konkretnego wnętrza

zakończona

łącznie głosów: 322