Solidne i piękne: wybieramy idealne drzwi

21 kwietnia 2020, 9:30
Joanna Puchala

Drzwi są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkań i domów. Decydując się na konkretny model, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość, ponieważ wybór ten pozostanie z nami na lata. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co powinno być naszym priorytetem podczas poszukiwań idealnych drzwi.Salony z drzwiami w Trójmieście - czynne online


- Dzisiaj możemy pozwolić sobie na wiele oryginalnych rozwiązań podczas aranżacji domu, mieszkania czy biura. Drzwi to element każdego wnętrza, który robi pierwsze wrażenie i kreuje wyobrażenie, co może czekać nas w środku. Jeśli nie chcemy zepsuć pierwszego wrażenia, znajdźmy zatem dobrego producenta, który umożliwi nam realizację naszych oryginalnych pomysłów - podkreśla Tomasz Komolibio, właściciel salonu firmowego Dewro w Gdańsku.
Wybierając drzwi, warto kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem i jakością wykonania, a następnie wyglądem.

- Inne drzwi zastosujemy do łazienki czy pokoju, a inne w łączniku między garażem a resztą domu. Oczywiście wszystkie powinny tworzyć spójną wizualnie całość wnętrza, co umożliwia bardzo duża gama różnych modeli oferowanych przez wiodących producentów. Przemyślana decyzja zagwarantuje bezproblemowe i długotrwałe użytkowanie przez wiele lat - mówi Marcin Miszker z salonu Decolan.
Podczas wyboru drzwi trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najistotniejszy jest ten, z którego wykonane jest skrzydło drzwi, a konkretnie ich wypełnienie.

- Na tym warto skupić się przede wszystkim. Standardowo tańsi producenci oferują drzwi wypełnione tzw. plastrem miodu, czyli mówiąc dosłownie tekturową kratką. Jest to tania, mało trwała konstrukcja i nie nadaje się zwłaszcza do intensywnego użytkowania, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nieograniczoną kreatywność najmłodszych użytkowników - wyjaśnia Marcin Miszker.
Skrzydła drzwi wykonane z pełnej płyty mdf gwarantują znacznie wyższą jakość. Nie tylko będzie trudno uszkodzić takie skrzydło, ale będzie miało znacznie lepsze właściwości akustyczne. Solidne drzwi po zamknięciu muszą tworzyć bowiem barierę dźwiękową tak, by zachować prywatność osób znajdujących się w danym pomieszczeniu czy mieszkaniu.

- Producenci dobrych drzwi nie zaproponują wypełnienia w postaci "plastra miodu" - to tzw. drzwi marketowe. Drzwi, oprócz funkcji estetycznej, muszą również spełniać funkcję akustyczną. Kolejnym elementem, który jest bardzo ważny przy wyborze drzwi, to okucia. Solidne drzwi mają solidne zawiasy, zamki, klamki. O ile wypełnienie drzwi możemy sprawdzić tylko poprzez wagę, to okucia widać gołym okiem. Kupując drzwi, zdajmy się na własną ocenę i sprawdźmy, czy zawiasy, na których montowane jest skrzydło, po prostu wyglądają na solidne. Zapytajmy o wszystko sprzedawcę i sprawdźmy, czy marki okuć są znane na rynku, czy może nikt o nich nie słyszał - dodaje Tomasz Komolibio.

Funkcjonalność, która idzie w parze z estetykąWażnym kryterium wyboru solidnych drzwi jest także funkcjonalność i estetyka.

- W większości przypadków skrzydło, które wybraliśmy, może być zastosowane w standardowej ościeżnicy jako drzwi rozwierane - przylgowe lub bezprzylgowe, na szynie naściennej lub w kasecie wewnątrzściennej jako drzwi przesuwne czy w ukrytej ościeżnicy, czyli licowane ze ścianą. Kiedyś standardowo wszystkie drzwi rozwierane montowano na metalowej ościeżnicy z widocznymi zawiasami. Dzisiaj zostały zastąpione bezprzylgowymi, czyli takimi, w których zawiasy nie są już widoczne, a zamek jest już magnetyczny na ościeżnicy mdf. Dzięki temu w momencie wymiany drzwi na nowe operacja nie jest tak skomplikowana jak w przypadku metalowej ościeżnicy kotwionej - wyjaśnia Marcin Miszker.
Zastosowanie drzwi bezprzylgowych tworzy jednolitą powierzchnię i sprawia, że wnętrze stanowi spójną, przemyślaną przestrzeń. Chociaż drzwi przylgowe nadal są dostępne na rynku, to trendy coraz bardziej podążają w kierunku estetycznych rozwiązań.

- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi bezprzylgowe, w których skrzydło jest zlicowane z opaskami, a zawiasy są ukryte w ościeżnicy. Wybierając takie drzwi musimy zdecydować się właśnie na dobrej jakości zawiasy z możliwością regulacji 3D. W takich drzwiach nie montuje się już zamków z tzw. "języczkiem", ich miejsce zajęły zamki magnetyczne - wyjaśnia Tomasz Komolibio.

Drzwi z ukrytą ościeżnicąInnym, równie popularnym rozwiązaniem, są drzwi z ukrytą ościeżnicą, które ze względu na różnorodne możliwości wykończenia ścian również zyskują na popularności.

- Ościeżnicę montuje się na etapie prac remontowych, po czym zakrywa się ją tynkiem lub płytą g-k. Rozwiązanie to umożliwia montaż drzwi w linii ściany, bez żadnych ościeżnic czy listew maskujących - mówi Marcin Miszker.
Skrzydła wstawiane w taką ościeżnicę mogą być zarówno dekoracyjne, pomalowane na taki sam kolor jak ściana, a nawet pokryte tapetą, fornirem czy lustrem. Możliwości jest wiele, a wybrana opcja z reguły jest podyktowana aranżacją wnętrza.

- Coraz częściej zainteresowanie budzą także drzwi metalowe wkomponowane w całą zabudowę. Najmodniejsza jest metalowa rama z czarnymi przeszkleniami. Pomimo wysokiej ceny to rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze - ocenia ekspert z firmy Decolan.

Rozwiązanie dla wymagającychO tym, że aranżacja wnętrz jest dla wielu z nas bardzo ważna, wiadomo nie od dziś. Są także osoby, którym zależy, by ich wnętrze było niepowtarzalne i miało jak najwięcej spersonalizowanych produktów. Jedną z możliwości są drzwi o niestandardowej wysokości lub z nadbudowanym panelem nad drzwiami.

- Obecnie zauważamy trend drzwi wyższych niż standardowe dwumetrowe. Dużą popularnością cieszą się też panele nad drzwiami oraz szersze opaski ościeżnicy. Wszystko po to, aby drzwi nie były takie jak wszystkie. Od jakiegoś czasu zauważamy, że klienci odchodzą od białych drzwi, na rzecz żywych kolorów. Zawsze modny i piękny jest także naturalny dąb - ocenia Tomasz Komolibio.
Istnieje także możliwość zaprojektowania własnego modelu drzwi. Takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w salonie Decolan, który współpracuje z manufakturą specjalizującą się w produkcji drzwi. Drzwi na specjalne zamówienie mają także w ofercie niektórzy stolarze.- Ważne jest, aby klient dokonał świadomego wyboru. Drzwi różnią się od siebie wypełnieniem, grubością przeszklenia, sugerowaną akustyką. Warto zatem zapłacić więcej, by mieć pewność, że hałasujące w pokoju obok dzieci nie zakłócą naszej ciszy. Niezmiernie istotny jest również moment decyzji o rodzaju kupowanych drzwi. Ma to znaczenie w przypadku zastosowania ościeżnic ukrytych, których montaż dokonywany jest jeszcze przed malowaniem. Drzwi ukryte optycznie powiększają przestrzeń, dzięki czemu stają się coraz bardziej popularne. Ciekawostką jest fakt, że ościeżnice ukryte Asilo obejmują ścianę z dwóch stron, chroniąc tym samym narożniki, a dodatkowo taka konstrukcja wpływa znacznie na stabilność ościeżnicy w trakcie użytkowania. Więcej o ościeżnicach ukrytych można znaleźć na naszej stronie www.asilo.pl - podsumowuje Małgorzata Modzelewska, dyrektor sprzedaży z Entra, producenta drzwi Asilo, dostępnych m.in. w salonie Decolan.
Czym kierujesz się przy wyborze drzwi?
3%

tylko pomieszczeniem, w którym będzie zastosowane

26%

pomieszczeniem i funkcjonalnością - liczą się dla mnie trwałość i właściwości akustyczne

44%

biorę pod uwagę powyższe czynniki, ale estetyka też jest dla mnie ważna

12%

tylko estetyką

15%

kieruję się czym innym

zakończona

łącznie głosów: 150