Sprzęty AGD, które ułatwiają codzienne obowiązki

2 czerwca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala
Automatyzacja, funkcje pary czy gotowanie przy użyciu termosondy to jedne z aktualnie dostępnych możliwości w zakresie sprzętów AGD. Więcej zdjęć (12)

Automatyzacja, funkcje pary czy gotowanie przy użyciu termosondy to jedne z aktualnie dostępnych możliwości w zakresie sprzętów AGD.

mat. prasowe Agma Kuchnie

Automatyzacja, funkcje pary czy gotowanie przy użyciu termosondy to jedne z aktualnie dostępnych możliwości w zakresie sprzętów AGD.

mat. prasowe Agma Kuchnie

Rozwijające się technologie sprawiają, że producenci sprzętów AGD co roku proponują nowe, ułatwiające codzienne życie rozwiązania. Automatyzacja, funkcje pary czy gotowanie przy użyciu termosondy to jedne z wielu aktualnie dostępnych możliwości. Jakie jeszcze udogodnienia oferują producenci?

- Producenci sprzętów AGD zmierzają w stronę ułatwienia nam życia i automatyzacji sprzętu tak, abyśmy nie musieli się zastanawiać, w jaki sposób ustawić parametry urządzenia. Dodatkowo coraz częściej można spotkać urządzenia sterowanie za pomocą smartfona, nawet z gotowymi przepisami. Później, przy pieczeniu, możemy zrobić zdjęcie kamerą wbudowaną w piekarnik i dzielić się swoimi sukcesami kulinarnymi, z kim tylko chcemy - wyjaśnia projektant Dariusz Makowski z Fama Design.

Piekarniki parowePiekarniki możemy podzielić na tradycyjne oraz parowe - z parą do pieczenia lub z parą do gotowania.

- Stale wysoką popularnością i rosnącym zainteresowaniem klientów cieszą się piekarniki parowe szwedzkiej marki Electrolux. Ten producent oferuje całą gamę piekarników z zastosowaniem pary - od najprostszych, w których jest stosowana do pieczenia chleba i ciast, po zaawansowane z pełną możliwością gotowania na parze, pieczenia z dodatkiem pary oraz również gotowania metodą SousVide - ocenia Krzysztof Pęczek z Agma Kuchnie.
Dzięki użyciu pary w trakcie pieczenia zachowujemy najlepsze wartości odżywcze i walory smakowe potraw, ale także... udoskonalamy ich wygląd.

- W lepszych modelach możemy znaleźć programy automatyczne, tzw. gotowanie wspomagane, gdzie wybieramy sobie rodzaj potrawy oraz sposób, w jaki ma być przyrządzona, a urządzenie za nas wszystko ustawi. Oczywiście automatycznie określone ustawienia mogą zostać zmodyfikowane adekwatnie do potrzeb - dodaje Dariusz Makowski.
W ostatnich miesiącach pieczenie, zwłaszcza chleba, stało się bardzo popularne. Piekarniki z funkcją pary Steam Bake poprawiają nasze starania o najlepsze domowe wypieki.

- Nowością w 2020 roku w tej kategorii jest funkcja Steamify, która wymaga od użytkownika tylko określenia temperatury, a piekarnik sam dobiera ilość pary i pozostałe parametry pieczenia lub gotowania. To przełom - do tej pory użytkownik musiał być bardziej zaangażowany w obsługę piekarnika - dodaje Krzysztof Pęczek.
Czytaj także: Ładne i pomysłowe gadżety na upalne dni

Płyty indukcyjneW zakresie płyt indukcyjnych największym udogodnieniem stały się modele z termosondą bezprzewodową oraz automatycznymi programami, dzięki którym nawet osoby, które nie przepadają za gotowaniem, będą mogły stworzyć idealne potrawy.

- W tej kategorii nowością jest pierwsza na świecie płyta indukcyjna SensePro z zastosowaniem termosondy również marki Electrolux. Dzięki programom automatycznym oraz termosondzie jesteśmy w stanie kontrolować procesy smażenia, otrzymując efekt restauracyjny w domu. Płyta po wyborze programu nagrzewa się do określonej temperatury (np. wieprzowina 68 stopni Celsjusza), wskazuje moment umieszczenia produktu na patelnię, zaś w momencie osiągnięcia temperatury termosonda wysyła sygnał o zakończeniu procesu smażenia. Oznacza to, że nie mamy możliwości przypalenia potrawy, a temperatura w ramach programu waha się tylko w granicach jednego stopnia Celsjusza - mówi Krzysztof Pęczek.

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawyCo istotne, możemy w ten sposób kontrolować zarówno proces gotowania, zawsze tak samo idealny w przypadku jaj na miękko, smażenia naleśników czy też przygotowywania steków.

- Dzięki temu nie ma już problemów np. z gotowaniem ziemniaków, ustawimy, jak długo mają się gotować w zależności od wielkości cząstek, a urządzenie dopilnuje tego za nas. Nie musimy pilnować, by woda z naczynia się nie wylała. Podobnie w przypadku smażenia np. steków - wybieramy, jak ma być usmażony, i uzyskujemy za każdym razem idealny rezultat - dodaje Dariusz Makowski.

ZmywarkiInnowacyjnym rozwiązaniem wśród zmywarek są modele, w których zamiast określonego programu ustawia się czas mycia naczyń. Sprzęt samodzielnie dobiera parametry, takie jak: temperatura czy zużycie wody.  

- W trosce o środowisko zmywarki posiadają wskaźnik Ecometer, pokazujący użytkownikowi, czy parametry przez niego wybrane są z punktu widzenia zużycia wody i energii optymalne dla środowiska i portfela klienta - dodaje Krzysztof Pęczek.

Najdroższe apartamenty w Trójmieście

Młyny Gdańskie - Gdańsk, ul. Malczewskiego - 65.12 m2
82 759 700 zł
Gdańsk Siedlce
Sky is the limit
16 000 000 zł
Gdynia Śródmieście
Sky is the limit
tarasy bałtysku/ wydanie : lipiec 2021
10 559 561 zł
Gdańsk Przymorze

W aktualnie proponowanych modelach zmywarek bardzo często dolny kosz można wysunąć na wysokość wyższego, co pozwala na ergonomiczne wkładanie lub wyciąganie naczyń.

- Możemy wybrać czas zmywania, co wiąże się oczywiście z oszczędnościami, i wybrać funkcję ochrony szkła czy wyparzania. Jakiś czas temu pojawiły się szuflady na sztućce w górnej części zmywarki, zamiast tradycyjnych koszyków, a czas pozostały do zakończenia programu zmywania wyświetlany jest na podłodze - wylicza Dariusz Makowski.

OkapyOkapy coraz częściej łączą się bezprzewodowo z płytami indukcyjnymi.

- Przy uruchomieniu płyty okap włącza się wraz ze światłem, a przy wzroście mocy podgrzewania przełączy się na wyższy bieg i po zakończeniu gotowania wyłączy się sam. Inny trend to opcje jonizacji powietrza, w których okap działa dodatkowo jako filtr powietrza. Producenci w dalszym ciągu zmierzają do redukcji hałasu emitowanego przez urządzenie, co jednak wymaga specjalistycznej instalacji - dodaje Dariusz Makowski.  

Matowe szkłoW czasach, kiedy matowe wykończenie mebli kuchennych stało się standardem, trendy urządzeń AGD również zaczęły zmierzać w kierunku matowych elementów. W tej kwestii na uwagę zasługuje na pewno kolekcja Matt Black marki Electrolux. Połączenie matowego szkła ze stalą oznacza przełom wizualny w zakresie aranżacji kuchni. Dodatkowo tego rodzaju rozwiązanie świetnie komponuje się z modnymi kolorami frontów: granatem, grafitem czy zielenią.
Czy wybierając AGD, zwracasz uwagę na nowoczesne funkcje?
15%

tak, jest to bardzo ważne według mnie

28%

tak, o ile oszczędza to mój czas i zużycie prądu lub wody

45%

tak, ale w granicach rozsądku - nie zmieniam sprzętów co chwilę

6%

raczej nie

4%

nie

2%

nie dotyczy mnie ta kwestia

zakończona

łącznie głosów: 324