Sprzęty AGD, które ułatwiają codzienne obowiązki

2 czerwca 2020, 11:20
Joanna Puchala

Rozwijające się technologie sprawiają, że producenci sprzętów AGD co roku proponują nowe, ułatwiające codzienne życie rozwiązania. Automatyzacja, funkcje pary czy gotowanie przy użyciu termosondy to jedne z wielu aktualnie dostępnych możliwości. Jakie jeszcze udogodnienia oferują producenci?

- Producenci sprzętów AGD zmierzają w stronę ułatwienia nam życia i automatyzacji sprzętu tak, abyśmy nie musieli się zastanawiać, w jaki sposób ustawić parametry urządzenia. Dodatkowo coraz częściej można spotkać urządzenia sterowanie za pomocą smartfona, nawet z gotowymi przepisami. Później, przy pieczeniu, możemy zrobić zdjęcie kamerą wbudowaną w piekarnik i dzielić się swoimi sukcesami kulinarnymi, z kim tylko chcemy - wyjaśnia projektant Dariusz Makowski z Fama Design.

Piekarniki parowePiekarniki możemy podzielić na tradycyjne oraz parowe - z parą do pieczenia lub z parą do gotowania.

- Stale wysoką popularnością i rosnącym zainteresowaniem klientów cieszą się piekarniki parowe szwedzkiej marki Electrolux. Ten producent oferuje całą gamę piekarników z zastosowaniem pary - od najprostszych, w których jest stosowana do pieczenia chleba i ciast, po zaawansowane z pełną możliwością gotowania na parze, pieczenia z dodatkiem pary oraz również gotowania metodą SousVide - ocenia Krzysztof Pęczek z Agma Kuchnie.
Dzięki użyciu pary w trakcie pieczenia zachowujemy najlepsze wartości odżywcze i walory smakowe potraw, ale także... udoskonalamy ich wygląd.

- W lepszych modelach możemy znaleźć programy automatyczne, tzw. gotowanie wspomagane, gdzie wybieramy sobie rodzaj potrawy oraz sposób, w jaki ma być przyrządzona, a urządzenie za nas wszystko ustawi. Oczywiście automatycznie określone ustawienia mogą zostać zmodyfikowane adekwatnie do potrzeb - dodaje Dariusz Makowski.
W ostatnich miesiącach pieczenie, zwłaszcza chleba, stało się bardzo popularne. Piekarniki z funkcją pary Steam Bake poprawiają nasze starania o najlepsze domowe wypieki.

- Nowością w 2020 roku w tej kategorii jest funkcja Steamify, która wymaga od użytkownika tylko określenia temperatury, a piekarnik sam dobiera ilość pary i pozostałe parametry pieczenia lub gotowania. To przełom - do tej pory użytkownik musiał być bardziej zaangażowany w obsługę piekarnika - dodaje Krzysztof Pęczek.
Czytaj także: Ładne i pomysłowe gadżety na upalne dni

Płyty indukcyjneW zakresie płyt indukcyjnych największym udogodnieniem stały się modele z termosondą bezprzewodową oraz automatycznymi programami, dzięki którym nawet osoby, które nie przepadają za gotowaniem, będą mogły stworzyć idealne potrawy.

- W tej kategorii nowością jest pierwsza na świecie płyta indukcyjna SensePro z zastosowaniem termosondy również marki Electrolux. Dzięki programom automatycznym oraz termosondzie jesteśmy w stanie kontrolować procesy smażenia, otrzymując efekt restauracyjny w domu. Płyta po wyborze programu nagrzewa się do określonej temperatury (np. wieprzowina 68 stopni Celsjusza), wskazuje moment umieszczenia produktu na patelnię, zaś w momencie osiągnięcia temperatury termosonda wysyła sygnał o zakończeniu procesu smażenia. Oznacza to, że nie mamy możliwości przypalenia potrawy, a temperatura w ramach programu waha się tylko w granicach jednego stopnia Celsjusza - mówi Krzysztof Pęczek.

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawyCo istotne, możemy w ten sposób kontrolować zarówno proces gotowania, zawsze tak samo idealny w przypadku jaj na miękko, smażenia naleśników czy też przygotowywania steków.

- Dzięki temu nie ma już problemów np. z gotowaniem ziemniaków, ustawimy, jak długo mają się gotować w zależności od wielkości cząstek, a urządzenie dopilnuje tego za nas. Nie musimy pilnować, by woda z naczynia się nie wylała. Podobnie w przypadku smażenia np. steków - wybieramy, jak ma być usmażony, i uzyskujemy za każdym razem idealny rezultat - dodaje Dariusz Makowski.

ZmywarkiInnowacyjnym rozwiązaniem wśród zmywarek są modele, w których zamiast określonego programu ustawia się czas mycia naczyń. Sprzęt samodzielnie dobiera parametry, takie jak: temperatura czy zużycie wody.  

- W trosce o środowisko zmywarki posiadają wskaźnik Ecometer, pokazujący użytkownikowi, czy parametry przez niego wybrane są z punktu widzenia zużycia wody i energii optymalne dla środowiska i portfela klienta - dodaje Krzysztof Pęczek.

Najdroższe apartamenty w Trójmieście

The sky is the limit
16 000 000 zł
Gdynia Śródmieście
The sky is the limit
Mieszkanie - Gdynia Śródmieście
16 000 000 zł
Gdynia Śródmieście
ZAMIESZKAJ W SĄSIEDZTWIE PLAŻY!
10 109 052 zł
Gdańsk Brzeźno

W aktualnie proponowanych modelach zmywarek bardzo często dolny kosz można wysunąć na wysokość wyższego, co pozwala na ergonomiczne wkładanie lub wyciąganie naczyń.

- Możemy wybrać czas zmywania, co wiąże się oczywiście z oszczędnościami, i wybrać funkcję ochrony szkła czy wyparzania. Jakiś czas temu pojawiły się szuflady na sztućce w górnej części zmywarki, zamiast tradycyjnych koszyków, a czas pozostały do zakończenia programu zmywania wyświetlany jest na podłodze - wylicza Dariusz Makowski.

OkapyOkapy coraz częściej łączą się bezprzewodowo z płytami indukcyjnymi.

- Przy uruchomieniu płyty okap włącza się wraz ze światłem, a przy wzroście mocy podgrzewania przełączy się na wyższy bieg i po zakończeniu gotowania wyłączy się sam. Inny trend to opcje jonizacji powietrza, w których okap działa dodatkowo jako filtr powietrza. Producenci w dalszym ciągu zmierzają do redukcji hałasu emitowanego przez urządzenie, co jednak wymaga specjalistycznej instalacji - dodaje Dariusz Makowski.  

Matowe szkłoW czasach, kiedy matowe wykończenie mebli kuchennych stało się standardem, trendy urządzeń AGD również zaczęły zmierzać w kierunku matowych elementów. W tej kwestii na uwagę zasługuje na pewno kolekcja Matt Black marki Electrolux. Połączenie matowego szkła ze stalą oznacza przełom wizualny w zakresie aranżacji kuchni. Dodatkowo tego rodzaju rozwiązanie świetnie komponuje się z modnymi kolorami frontów: granatem, grafitem czy zielenią.
Czy wybierając AGD, zwracasz uwagę na nowoczesne funkcje?
15%

tak, jest to bardzo ważne według mnie

28%

tak, o ile oszczędza to mój czas i zużycie prądu lub wody

45%

tak, ale w granicach rozsądku - nie zmieniam sprzętów co chwilę

6%

raczej nie

4%

nie

2%

nie dotyczy mnie ta kwestia

zakończona

łącznie głosów: 324