Śródziemnomorskie inspiracje we wnętrzach

30 czerwca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michalina Domoń

Kto nie lubi spędzać urlopu nad Morzem Śródziemnym? Jeśli równie mocno jak pogodę cenimy sobie tamtejsze tradycje wnętrzarskie, można zaczerpnąć trochę inspiracji dla swojego domu. Co więcej, styl śródziemnomorski łatwo stworzyć choćby przy pomocy dodatków. Warto zatem w sezonie letnim wpuścić w swoje zacisze trochę wakacyjnego klimatu.Udając się w podróż w kierunku południowym wyraźnie widzimy, że cechą charakterystyczną wnętrz w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym jest pewna lekkość. Co o niej stanowi? Zapewne nadmiar słońca, który skłania mieszkańców do wybierania jasnych barw i naturalnych materiałów. Ta tendencja w projektowaniu wnętrz, którą określa się mianem stylu śródziemnomorskiego, czerpie inspiracje z natury.

Styl śródziemnomorski jest eklektyczny, łączy takie tendencje jak: rustykalna, prowansalska czy shabby chic, zawierający w sobie nutę romantyzmu. O ile każda z osobna, zdaje się być już nieco przebrzmiała, styl śródziemnomorski powraca wraz z każdym sezonem letnim. Producenci mebli i dodatków do wnętrz oraz projektanci poszukują inspiracji w słonecznych barwach Hiszpanii, Włoch czy Maroko i wzorniczej tradycji tych rejonów. Co szczególnie przyciąga ich uwagę?

- We wnętrzach śródziemnomorskich kładziemy nacisk na naturalność, którą wyznaczają między innymi barwy - morza, ziemi i zielonego otoczenia: szmaragdy, błękity - kojarzone z widokiem Morza Śródziemnego oraz brązy, pomarańcze, ecru i czerwienie, przywołujące na myśl Toskanię. Terakoty, kamień, piaskowiec, drewno, rattan, wiklina i len są jednymi z elementów charakteryzujących ten styl. Wnętrza są raczej ciepłe i przytulne, pełne słońca. Elementem delikatnie oziębiającym całość może być np. kamienista podłoga. Kolory ścian to najczęściej beże, ecru i biel. Pojawiają się meble z różnego rodzaju drewna, począwszy od ciężkich, rzeźbionych rustykalnych komód, po lekkie i ażurowe, wykonane np. z wikliny. Całości aranżacji mogą dopełnić zasłony z lnu i bawełny, drewniane rolety i okiennice. Z elementów ostatecznie określających styl możemy wybrać rośliny naturalnie występujące w otoczeniu, np. palmy i figowce. Z dodatków mamy do dyspozycji duże poduchy w jasnych kolorach, bądź w zależności od wnętrza, w kolorach turkusu, czerwieni, brązu, pomarańczy - mówi Magdalena Pawlak z pracowni M- Projekty.

Nie chodzi jednak o to, żeby stworzyć we wnętrzu zbyt dosłowne przeniesienie tego, co dla krajów śródziemnomorskich jest częścią tradycji. Jeśli z tęsknoty za wakacyjnym klimatem lub z zamiłowania do estetyki i kultury południowej chcemy stworzyć w domu podobny klimat, warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek.

Jak zauważa projektantka, Magdalena Pawlak, żeby uniknąć kiczu w aranżacji śródziemnomorskiej, należy zrezygnować z aktualnie obowiązujących trendów - nowoczesności w rozumieniu okładzin betonowych w połączeniu z metalami i szkłem, wszelkiego rodzaju wzorów geometrycznych, błyszczących plastikowych mebli i dodatków, charakterystycznych dla stylu glamour. Nie ma tu miejsca na minimalizm i puste przestrzenie.

- Warto postawić na ekspozycję konkretnego elementu wystroju, kontrast między dekoracjami i jasnymi ścianami - dodaje Helena Raczyńska-Pachut z Mesmetric.
Wnętrza inspirowane południowymi klimatami zdają się być ponadczasowe.

- Styl śródziemnomorski z biegiem lat przechodzi drobne przemiany, jednak kluczowe jego elementy w zasadzie się nie zmieniają. Neutralne, jasne barwy, przełamane schludnym granatem i intensywną czerwienią, naturalne materiały, jak drewno, kamień czy wiklina są ponadczasowe i dają duże możliwości w aranżacji - podkreśla Joanna Pietrak z House&More.
Z latem kojarzy mi się styl:
53%

śródziemnomorski

28%

prowansalski

6%

rustykalny

5%

shabby chic

8%

inny

zakończona

łącznie głosów: 96