• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świat to za mało - technologia poszerza rzeczywistość

Marek Nowak
17 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Sztuczna inteligencja pomoże niewidomym
Obraz rzeczywistości rozszerzonej z Google Glass zasadą działania może kojarzyć się z serią filmów o Terminatorze. Obraz rzeczywistości rozszerzonej z Google Glass zasadą działania może kojarzyć się z serią filmów o Terminatorze.

O ile rzeczywistość wirtualna służyć ma przede wszystkim rozrywce, zastosowanie nowych technologii w marketingu i promocji coraz częściej wykorzystuje możliwości rzeczywistości rozszerzonej, czyli Augmented Reality (AR). Skorzysta z niej także Europejskie Centrum Solidarności.



Dotychczasowe wykorzystanie AR to według ciebie:

Rzeczywistość rozszerzona, najprościej rzecz ujmując, łączy ze sobą obraz świata rzeczywistego z tym generowanym komputerowo. Aby osiągnąć ten efekt, wykorzystuje się obraz z kamery tabletu lub smartfona, na który nakładana jest w czasie rzeczywistym odpowiednia grafika 3D lub dźwięk. Na wyświetlaczu widzimy więc ostatecznie coś więcej niż obraz rzeczywisty. W pojęciu tym mieści się także Google Glass. W tym ostatnim przypadku za pomocą półprzeźroczystych okularów obserwować możemy życie toczące się na ulicach miasta, jak również elementy wytworzone przez komputer i nałożone na rzeczywisty świat.

Już pół roku temu prezentowaliśmy gdańską firmę CTAdventure, której prezes, Mateusz Marmołowski, podkreślał prekursorski charakter działań swojego zespołu właśnie w dziedzinie Augmented Reality. Dziś ofertę w tym zakresie przedstawia kilka trójmiejskich przedsiębiorstw określających się jako software house'y lub agencje interaktywne. Często są one podwykonawcami projektów zlecanych przez agencje reklamowe i domy mediowe.

Najbardziej jednak zaskakuje, jak szybko technologia rzeczywistości rozszerzonej trafiła do muzeów.

- Chcemy wykorzystać nowoczesne technologie jako swego rodzaju pomost pomiędzy historią i teraźniejszością, a poszerzona rzeczywistość bardzo dobrze się do tego nadaje - mówi Andrzej Trzeciak, kustosz Europejskiego Centrum Solidarności.

- Wykorzystamy ją w dwóch salach. W jednej na stojący stoczniowy wózek akumulatorowy nałożona zostanie warstwa zanimowanych zdjęć, co pozwoli zobaczyć ten obiekt w kontekście historycznym. Będą to materiały z przemawiającym Lechem Wałęsą w otoczeniu robotników. W drugim przypadku historyczne zdjęcia miast europejskich skontrastowane zostaną z fotografiami ukazującymi ich dzisiejszy wygląd, co zobrazuje dokonane w nich przemiany - dodaje.

Trzeciak podkreśla przy tym, że zachowana zostanie odpowiednia proporcja pomiędzy klasycznymi obiektami muzealnymi, fotografiami i archiwaliami a wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Otwarcie ECS planowane jest na 31. sierpnia bieżącego roku.

Choć wiele mówi się o zastosowaniu AR w takich dziedzinach, jak medycyna, lotnictwo i szkolnictwo, w pierwszej kolejności sięgnęli po nią specjaliści od marketingu i reklamy.

- Przez cały czas trwania szkolenia produktowego dla pracowników firmy SEAT jego uczestnikom towarzyszyło wykonane przez nas oprogramowanie, obejmujące aplikację AR
- mówi Radosław Zdunek z firmy Toucan Systems. - Aplikacja wykrywała i rozpoznawała poszczególne elementy samochodu, a następnie wyświetlała o nich informacje. Odpowiednie ankiety tematyczne pozwalały także na bieżąco monitorować postępy nauki i przypominać najistotniejsze wiadomości.

Rozszerzona rzeczywistość przeniosła w wirtualny świat także użytkowników aplikacji stworzonej na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum w ramach przedsięwzięcia artystycznego Water Memory. W ramach tego przedsięwzięcia otoczenie uczestników zostało na ekranach ich smartfonów i tabletów przeniesione pod wodę. W Gdańsku odbyły się już także terenowe gry miejskie wykorzystujące tę technologię. Najwidoczniej nie tylko dla Jamesa Bonda świat to za mało.

Rozszerzona rzeczywistość.

Miejsca

Opinie (17)

  • Błagam! (2)

    Nie technologia a technika. Odsyłam do sjp.

    • 20 1

    • (1)

      Droga redakcjo, litości. Technologia jest nauką o wytwarzaniu, i kalką z angielskiego, w którym znaczy coś innego. To technika poszerza rzeczywostość, a technolodzy kombinują jak to wykonać.

      • 14 0

      • Pan Redaktor Nowak częściej łączy się z deluxe-lodówką i deluxe-pralką, niż zagląda do słownika..

        • 13 0

  • a ja błagam nie wspominajcie o ECSie

    • 15 1

  • znowu

    I znów reklama... ale właściwie co można kupić?

    • 6 0

  • Google Glass to w Polsce bedzie za 5 lat najwczesniej i po cenie 5 ray wyzszej niz w USA (1)

    • 1 0

    • po cenie 30% wyższej

      bo o tyle większe podatki mamy u nas niż w stanach. Taki jest trend, nie mówię o sytuacji, gdy coś jest nowością i sklepy wtedy naliczają większe marże bo to trwa krótko i rynek szybko ustala cene.

      • 0 0

  • Kretynizm

    W życiu przede wszystkim trzeba dobrze patrzeć pod nogi.

    • 6 0

  • Powinni tego zabronic albo obłożyc bardzo wysokimi podatkami i akcyzą

    • 4 3

  • sterowałem quadrocopter z okularkami 3D

    nie ma bata żeby dało się na nogach utrzymać. Nikomu się nie udało ustać dłużej niż minutę. Lepiej siedzieć przy tego typu zabawkach. Po za tym od dawna są już dostępne w sprzedaży, pierwsze modele były już z 15 lat temu i jakoś niezdobyły dużej popularności.

    • 2 1

  • (4)

    Rozwój technologiczny to taki współczesny bożek wielbiony przez gawiedź bezkrytycznie. A jak w praktyce widać że ma też swoje ujemne strony. Technologie często powiększają bezrobocie, sprawiają że ludzie de facto stają się coraz głupsi przykładowo słynne kopiuj wklej w każdej pracy oddawanej na uczelni. Nie wspominając już o tym jak łatwo za ich pomocą lansować fałszywe informacje kreować gusty itd.

    • 3 8

    • technologie powiększają bezrobocie? (3)

      wyjaśnij mi profesorze jakim cudem? Wystarczy porównać mocno rozwinięte kraje i poziom bezrobocia z krajami gdzie jeszcze w rolnictwie używa się mięśni ludzki rąk żeby zobaczyć że jest zupełnie odrotnie niż napisałeś.
      Podejrzewam, że dałeś się złapać na haczyk jaki stosują populiści już od przeszło stulecia czyli że jak zrobimy maszynę, która zastąpi 5 ludzi to 5 ludzi straci pracę co jest kompletną bzdurą oczywiście. W chinach odkąd zaczął się rozkwit technologiczny to poziom życia wzrósł kilkukrotnie. Zacznij używać tej zielonej papki, którą masz pod czaszką bo obraziłeś ludzi pisząc, że są coraz głupsi a sam nie błysnąłeś.

      • 5 1

      • Nie trafiłeś kolego. (2)

        Otóż, wprowadzanie technologii/maszyn/automatyzacji do firm ma zwykle na celu wypieranie pracy ludzkiej na rzecz pracy maszyny. Wiadomo jaki to ma wpływ na ilość zatrudnionych.

        Jeśli już mówimy o rolnictwie to pomyśl ile ludzi trzeba zatrudnić aby wykonały pracę zwykłego ciągnika rolniczego ?

        Jesli mówimy o mocno rozwiniętcyh krajach to wiedz, że miarą rozwoju gospodarczego jest poziom uprzemysłowienia. Jesli w danym kraju przemysł nie istnieje albo został doszczetnie zrestruktoryzowany, to nie ma pracy. Ot, cała profesóra.

        "jak zrobimy maszynę, która zastąpi 5 ludzi to 5 ludzi straci pracę" - chyba nie przemyślałeś tej oczywistej wypowiedzi, jest ona prawdą. Maszyny wprowadza się by zwiększyć produkcję. Produkuje się by zaspokoić potrzeby. Jeśli wielkość produkcji zaspokaja potrzeby to nie ma nowych miejsc pracy w danym regionie. A kto produkuje dla Polski, odpowiedź poniżej.

        "W Chinach poziom życia wzrósła kilkakrotnie" tylko że dla tych nie licznych, co pracują. Reszta chodzi pół nago po bocznych ulicach, bo nie stać ich nawet na spodnie. A na przykład w takich Indiach, egzystuje nowy gatunek człowieka - homo animalus. Człowiek z wysypisk, porzucony za dziecka, nie potrafiący mówić, odżywiający się odpakami, zachowuje się instynktownie, nie tworzący społeczności ani zoorganizowanych grup, ucieka od "zwykłych" ludzi widząc w nich zagrożenie. Tak apropo postępu cywilizacyjnego.

        Poza ty, za słowem kilkukrotny wzrost poziomu zycia może stać tyle co pięć misek ryżu dziennie zamiast jednej. Bo nie wiem czy wiesz ale jakies 50 lat temu, Chińczyk nie weszedł by z wiadrami na krawężnik, taki wyrastał z wyżywienia.

        Albo, za komuny, w Polsce, wielka feta, bo w jednym roku zwiększyli produkcje ciągników Ursus o 300%. Tylko nie powiedzieli, że w roku poprzedzającym zrobili tych ciągników 5 sztuk.

        Ludzie mają być coraz głupsi i tacy się stają, media mają w tym procesie spory udział. Bo głupszego łatwiej wykorzystać, oszukać, wcisnąć mu kiełbasę wyborczą, itd.

        • 0 4

        • Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego mocno rozwinięte kraje nie mają problemów z bezrobociem

          i dlaczego poziom życia jest dużo wyższy w krajach rozwiniętych niż tych nie rozwiniętych. Na początek polecam przeczytać klasyke "Ekonomia w jednej lekcji". Podpowiem ci, że kraje, które nie są rozwinięte technologicznie potrzebują dużo osób do pracy w rolnictwie bo żywność jest podstawowym dobrem a efekty i tak nie są dobre bo jest to po prostu nieekonomiczne i jest to ciężka praca. Kraje mocno rozwinięte potrafią bardziej optymalnie wykorzystać ludzi do pracy ponieważ maszyny zastępują ciężkie prace i dużo ludzi znajduje zatrudnienie np. w biurach. Praca jest więc lżejsza i bardziej optymalna. Do tego mamy większy standard życia ponieważ jesteśmy w stanie wytworzyć dużo więcej dóbr. Zauważ też że w krajach rozwiniętych praktycznie każdy może wyprowadzić się na wieś, kupić sobie hektar ziemi i produkować żywność na własne potrzeby. Bezrobocie wynika jedynie z tego że kraje rozwinięte mają socjal i to powoduje, że ludzie, którzy mało potrzebują nie muszą się wysilać bo te minimum dostaną od państwa lub jak ktoś woli od osób, które pracują.

          Pomyśl trochę to naprawdę nie boli, bo to co ci się wydaje nie ma kompletnie żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Problem w twoim rozumowaniu jest taki że myślisz lokalnie a nie globalnie w skali kraju. Nie odróżniasz mikro od makro ekonomii.

          • 2 0

        • Kolejny medrzec internetowy

          "Weszedlby"?

          • 0 0

  • wystarczy każdego zwiedzającego poczęstować na wstępie odrobiną LSD. Efekt będzie zdecydowanie bardziej interesujący ;)

    • 7 0

  • Postęp cywilizacyjny to postęp technologiczny ?

    Nie panowie i panie, postep cywilizacyjny to postęp społeczny.

    Z relacjami między ludzkimi jest krucho, a to źle wróży.

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja na 6 rąk

385 zł
degustacja

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja