Szantung, wełna, a może grenadyna? Krawat da się lubić

12 lutego 2015 (artykuł sprzed 7 lat)
Monika Sołoduszkiewicz
Jedwabne krawaty z delikatnym wzorem ma w swojej ofercie włoska marka Tombolini. Więcej zdjęć (33)

Jedwabne krawaty z delikatnym wzorem ma w swojej ofercie włoska marka Tombolini.

mat.prasowe

Jedwabne krawaty z delikatnym wzorem ma w swojej ofercie włoska marka Tombolini.

mat.prasowe

Honoriusz Balzak mawiał o nich, że są perfumami garnituru. Są jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych prezentów dla mężczyzny. Jeszcze kilka lat temu były noszone niechętnie, bo kojarzyły się ze sztywnym korporacyjnym ubiorem. Wracają w wielkim stylu, chociaż od kilku sezonów to muchy cieszyły się większą popularnością.Największy klasyk wśród krawatów to oczywiście ten jedwabny, chociaż niekoniecznie kultowy model od Hermesa. Krawaty wykonane z tego szlachetnego materiału należy zakwalifikować jako formalne i eleganckie.

- Pomimo rosnącej popularności much, to krawat jest wciąż najbardziej klasycznym i - zaryzykowałbym stwierdzenie - najbardziej popularnym dodatkiem w kanonie klasycznej mody męskiej. Wzrost popularności much jest zauważalny, ale to jednak krawaty wróciły do łask i można to zauważyć nawet na polskich ulicach. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że coraz popularniejsze muchy są z reguły fabrycznie wiązane, a tego typu wymysły nie mają wiele wspólnego z estetyką, czy wyczuciem stylu, o znajomości kanonu nie wspominając - podkreśla Krzysztof Szczepanek z Piazza di Moda.

Do mniej formalnych krawatów jedwabnych należą szantung i tzw. knit. Szantung jest wyjątkowo ciekawą tkaniną powstającą z surowej jedwabnej przędzy. Jego egzotyczną nazwę zawdzięczamy chińskiej prowincji, w której był wyrabiany. Szantung charakteryzuje się ciekawą fakturą z rustykalnymi zgrubieniami, która na pierwszy rzut oka przypomina len. Warto także wspomnieć o tzw. knitach, które były popularne 30-40 lat temu, a obecnie przeżywają swoisty renesans. Najczęściej są wykonane z jedwabnej dzianiny, ale zdarzają się też wełniane, bawełniane i z włókien sztucznych. Cechą charakterystyczną knitów jest luźna struktura i prostokątne zakończenie, przypominające ściągacz skarpetki. Zazwyczaj są węższe od klasycznych modeli krawatów i liczą 5-6 cm szerokości.

- Kolekcja jedwabnych krawatów została zaprojektowana z myślą o managerach, biznesmenach i właścicielach firm, którzy na co dzień muszą prezentować się elegancko. To doskonała propozycja zarówno dla wielbicieli klasyki, jak i poszukiwaczy najnowszych trendów mody. W kolekcji znajdziemy tradycyjne wzory w paski, w stonowanych odcieniach niebieskiego, granatu i bordo - mówi Anna Kalwajtys z Wittchen.

W Polsce coraz większą popularnością, obok nieśmiertelnych jedwabnych krawatów, cieszą się te dziergane i wełniane. Krawat wełniany ma wiele zalet i jest przede wszystkim mniej formalny niż jedwabny. Znakomicie sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym w połączeniu z ciepłą, wełnianą marynarką lub koszulą i rozpinanym swetrem. Dzięki zastosowaniu wełny, flaneli i tweedu nabiera ciekawej, trójwymiarowej faktury, ale pozostaje dyskretny. Do uszycia wełnianych krawatów stosuje się mieszanki tkanin wełnianych z kaszmirem lub jedwabiem.

- Wszystko zależy od tego, do jakiej stylizacji dobieramy krawat. Do strojów smart-casualowych, czyli eleganckich o niższym stopniu formalności, polecam krawaty z jedwabiu o prostym splocie, ale też krawaty wełniane lub dzianinowe. Szantung poprzez rustykalną strukturę ma ograniczone zastosowanie i jest trochę pretensjonalny. Współczesny męski ubiór klasyczny rządzi się ustalonymi prawami. Z jednej strony szanuje tradycję, ale jest też otwarty na modernizowanie stylu. Kwestia dobrego smaku jest jednak sprawą nadrzędną - mówi Andrzej Foder, projektant marki PAWO.

Najdroższym i najrzadszym materiałem jedwabnym jest nieco zapomniana grenadyna. Ta luksusowa tkanina o grubym splocie ma bardzo uniwersalny charakter i niewątpliwie przyciąga uwagę. W tradycyjnej formie powstaje tylko w kilku szwalniach na świecie i jest tkana na krosnach do produkcji żakardu. Krawaty z grenadyny są droższe niż te z tłoczonego jedwabiu, a w Polsce można je kupić prawie wyłącznie przez internet.

Najpopularniejszy typ krawata to taki, który jest krojony ze skosu i zszyty z trzech części. Zaglądając głębiej do wnętrza krawatu, znajdziemy kawałek materiału zwany przez Włochów duszą. Dusza jest wykonana z grubszego materiału i ma znaczenie dla objętości węzła. W wysokiej jakości krawatach dusza będzie wykonana ze 100 proc. wełny, a w tych gorszego gatunku z włókien sztucznych.

- Krawat nie jest dodatkiem, który powinien podlegać trendom modowym, ponieważ świadczy on o świadomości i stylu noszącego. Obecnie modne są bardzo wąskie krawaty, które nie mają nic wspólnego ze stylem i kanonem męskiej elegancji. Warto podpatrzeć, jakie krawaty noszą Włosi, czyli pasjonaci i najwięksi esteci na świecie. Wybierają z reguły dość szerokie propozycje z ciekawymi wzorami. Wąskie krawaty, przypominające nitki, niech lepiej zostaną tam, gdzie ich miejsce, czyli w filmach wybitnego reżysera i wizjonera kina Quentina Tarantino. Wzorce lepiej czerpać z innych źródeł - mówi Krzysztof Szczepanek.

Krawat wykonany ze 100 proc. jedwabiu, to tzw. seven-fold, który duszy nie potrzebuje. Tego rodzaju krawat jest uszyty ze złożonego siedmiokrotnie dużego kawałka jedwabiu (około 40 cm). Każdorazowe złożenie wiąże się z precyzyjnym, ręcznym przeszywaniem, dlatego też niewiele pracowni na świecie wciąż para się produkcją słynnych seven-foldów.

- Szycie krawatów na miarę to niszowe zjawisko, które obejmuje swoim zasięgiem prawdziwych koneserów lub mężczyzn, mających tradycję ubioru klasycznego we krwi. Myślę, że dotyczy to ok 1 proc. mężczyzn, traktujących styl klasyczny jako bazowy dla swojej garderoby. Generalnie, lepiej by było, gdyby mężczyźni nauczyli się prawidłowo dobierać ubiór do swojej sylwetki, znali znaczenie proporcji, jakości tkanin oraz dress-code, niż poświęcali czas i środki na szycie na miarę krawatów. Zacznijmy od podstaw - podkreśla Andrzej Foder.

Jedne z najbardziej cenionych marek, które wciąż realizują zamówienia na potrzeby filmowych produkcji i do garderób znanych polityków, to E. Marinella, Drakes of London oraz Sam Hober. Takie firmy, działające często od wielu pokoleń, mają w swojej ofercie po kilka tysięcy wzorów materiału, a ostateczny produkt powstaje w oparciu np. o ulubiony rodzaj węzła klienta.

Krawaty w paski mogą okazać się problematyczne, ponieważ należą do kategorii krawatów stowarzyszeniowych, a każdy z nich może oznaczać przynależność do określonego regimentu, fakt ukończenia elitarnej uczelni albo członkostwo w klubie sportowym. W samej Wielkiej Brytanii klasyfikacja krawatów ze względu na ułożenie i kolor pasów liczy ponad 450 wzorów. Dla przykładu absolwenta Eton moglibyśmy rozpoznać po krawacie z turkusowymi paskami na czarnym tle.
Twój ulubiony materiał na krawat:
13%

wełna

18%

grenadyna

55%

jedwab

14%

szantung

zakończona

łącznie głosów: 82

Opinie (17) 8 zablokowanych

 • I w ten sposób doczekaliśmy się nowej gałęzi nauki: krawatologii mianowicie. Szczególnie przydatnej w wypadku poplamienia krawacika podczas szybkiego refreshmentu at macdonald's... Jak mówi maksyma nowych czasów: możesz

  I w ten sposób doczekaliśmy się nowej gałęzi nauki: krawatologii mianowicie. Szczególnie przydatnej w wypadku poplamienia krawacika podczas szybkiego refreshmentu at macdonald's... Jak mówi maksyma nowych czasów: możesz chłopcze nie umieć policzyć do trzech, ale krawat musi być nie-na-gan-ny!! Wtedy ludzie będą cie poważali.
  Dziękujemy za ten wystrzałowy wykład.
  Pisałbym dłużej, ale kaszanka mi stygnie... ;)

  • 33 10

 • Sam Hober

  Sam Hober to firma amerykańska. A nawet amerykańsko-tajlandzka, jeśli chcemy być dokładni. Na pewno nie niemiecka.

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 10 1

 • Fajny artykuł.

  • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.