Szkło we wnętrzach. Coraz silniejszy trend

3 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala
Ze względu na dużą wytrzymałość i plastyczność szkło daje duże możliwości aranżacyjne. Jednym ze sposobów jego zastosowania są lampy. Więcej zdjęć (23)

Ze względu na dużą wytrzymałość i plastyczność szkło daje duże możliwości aranżacyjne. Jednym ze sposobów jego zastosowania są lampy.

fot. 123rf.com

Ze względu na dużą wytrzymałość i plastyczność szkło daje duże możliwości aranżacyjne. Jednym ze sposobów jego zastosowania są lampy.

fot. 123rf.com

Szkło, ze względu plastyczność i wytrzymałość, daje niezliczone możliwości aranżacyjne. Może być wykorzystywane przy produkcji dodatków oraz mebli. Postęp technologiczny i tradycja są kluczowymi elementami decydującymi o rozwijającym się trendzie na stosowanie szkła we wnętrzach.Kruche szkło jest aktualnie silnym trendem we wnętrzach, który nieustannie się rozwija. Wybieramy kolorowe wazony, szklane ozdoby, lampy o fantazyjnych formach czy niepowtarzalne meble produkowane przy użyciu zaawansowanych technologii.

Barwione szkło jest oryginalnym sposobem na wprowadzenie do wnętrza ciekawych efektów. W połączeniu z dobrze dobranym oświetleniem tworzymy grę świateł. To właśnie takie zestawienie staje się kluczem do niezwykłej aranżacji przestrzeni.

- Szkło często kojarzy się z czymś kruchym i delikatnym, ale stosowane jest jako najlepsze zabezpieczenie ekranów telefonów lub zegarków. Jaka jest więc prawda? Wszystko zależy od rodzaju szkła, a właściwie od tego, ile zawiera kwarcu, jednego z najtwardszych minerałów na świecie. Szkło może więc być bardzo twarde i odporne na zarysowania, nie musimy się bać o wytrzymałość ścian czy szklanych blatów. Dodatkowo szkło hartowane ma podwyższoną wytrzymałość i trudno je uszkodzić, chyba że ktoś uderzy w jego narożniki lub krawędzie, tam bowiem jest mniej odporne na uszkodzenia - mówi Tadeusz Kostrzak z Baranska Studio. I dodaje:

- Wielu projektantów wraca do szkła ze względu na jego walory użytkowe i estetyczne, przede wszystkim pozwala doświetlać wnętrza przy jednoczesnym tworzeniu podziałów, nadaje się idealnie do projektów oświetlenia lub jako samodzielny mebel, np. stolik kawowy lub lada kuchenna. Może być bogato zdobione lub prawie niewidoczne, dzięki temu pasuje do wszystkich trendów kolorystycznych i stylów. W ostatnich latach bardzo popularne stały się przeszklenia ścian w kuchniach, a nawet blaty kuchenne z bardzo grubego szkła, które podświetlone LED-em tworzą niezwykłe efekty, nadając kuchni niepowtarzalny charakter. W Polsce coraz częściej można też zobaczyć zastosowanie szkła topionego, o bardzo różnych teksturach i oryginalnej kolorystyce, często nawiązującego do starej technologii weneckiego szkła Murano.

Ciekawymi przykładami zastosowania szkła mogą być realizacje Baranska Studio, które znajdziemy m.in. w recepcji hotelu Sheraton w Sopocie. Wnętrze projektu znanej pracowni Alex Kravetz Design z Londynu nawiązuje w nowoczesny sposób do kolorystyki nadmorskiej: piasku, wody i słońca. Szklane żyrandole projektu Edyty Barańskiej zostały utrzymane w kolorach złota, bieli i błękitu, dzięki temu idealnie wpisują się w charakter wnętrza. W zupełnie inny sposób szkło uatrakcyjnia wnętrze Agencji Morskiej w Gdyni, gdzie powstały ściany z giętych szklanych desek.

- Całość projektu, razem z meblami i wiszącym oświetleniem w spójny sposób nawiązuje do falowania morza. Technologia gięcia szkła i barwienia pozwala na prawie nieograniczone możliwości dostosowania pomysłów do charakteru wnętrz, upodobań właściciela lub możliwości budżetowych. Czasami szkło jest wiodącym elementem pomieszczenia, czasem to tylko detal podkreślający całość. Tak jak w SPA hotelu Mera Marriott, gdzie szklane meduzy na ścianie są dodatkowym elementem wnętrza, albo szklane ruchome obrazy w pokojach nad łóżkami - dodaje Tadeusz Kostrzak.

Rola technologii w zastosowaniu szkłaWspółczesne technologie produkcji i obróbki szkła pozwalają na niemal nieograniczone wykorzystanie tego materiału we wnętrzach.

- Do tych najciekawszych technologii z zastosowaniem szkła należą m.in. LedInGlass oraz Priva-lite. Te pierwsze to panele szklane, które emitują wielobarwne światło. Jest to zintegrowany system szkła aktywnego, który rozprasza światło LED umieszczone pomiędzy taflami szkła - mówi Magdalena Borowiec z Besign.
Emitowane światło może przybierać różne barwy i zmieniać się w sposób dynamiczny, co pozwala stworzyć efekty dopasowane do oczekiwań użytkowników danej przestrzeni.

- Priva-lite pozwala z kolei w jednej chwili zmienić transparentność w nieprzezierność przy zachowaniu tego samego poziomu przepuszczalności światła. System niezastąpiony w otwartych łazienkach połączonych z sypialnią, gdzie w jednej chwili szklana ściana z całkowicie przeziernej zmienia się w nieprzezierną. Po wyłączeniu prądu folia LC z ciekłymi kryształami zmienia swój stan. Po załączeniu prądu cząsteczki ciekłych kryształów w folii LC przyjmują regularny układ, dzięki czemu szkło staje się znów przezierne. Takie rozwiązanie jest również stosowane do przeszklonych salek konferencyjnych, a także wszędzie tam, gdzie cenimy otwartą przestrzeń i światło, ale chcemy czasem zapewnić sobie pełną prywatność - dodaje Magdalena Borowiec.
Oprócz najnowszych technologii do łask wracają także te dobrze znane. Najlepszym przykładem jest szkło zbrojone.

- Szkło zbrojone służyło kiedyś głównie celom bezpieczeństwa. Metalowa siatka zatopiona w szkle utrudniała jego sforsowanie i trzymała nadal część rozbitych odłamków. Tę technologię wyparło szkło bezpieczne VSG, jednak szkło zbrojone wróciło na salony jako element dekoracyjny, podkreślający industrialny charakter wnętrza - opowiada Magdalena Borowiec.

Szkło w dodatkachSzkło sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, gdyż odznacza się uniwersalnością i ponadczasowością. Jako dodatek jest dosyć łatwe w utrzymaniu czystości. Jest cenione za wizualną lekkość i przejrzystość. Nie dominuje innych elementów wyposażenia, ale stanowi subtelne uzupełnienie przestrzeni.

- Szklanki wykonane z tego materiału podkreślają barwę napoju, wazony i misy uwidocznią piękno kwiatów lub przedmiotów, które się w nich znajdują. Jednak za sprawą wizji projektanta oraz zręczności i umiejętności rzemieślnika szklane obiekty użytkowe mogą zyskać kolejny wymiar - mogą intrygować i zachwycać formą, wykonaniem, strukturą lub przeznaczeniem - mówi Anna Łukawska z Lumann.
Jednym z przykładów jest wypracowanie techniki swobodnego mrożenia szkła przez Agnieszkę Bar, która pozwala na uzyskanie efektu "pociągnięcia mroźnym pędzlem" na wybranych fragmentach.

- Proces jest wyjątkowo trudny, ponieważ wydmuchany wyrób musi zostać poddany schłodzeniu i działaniu drażniących warunków, a następnie ponownie rozgrzany do temperatury, która zatopi spękania, zamykając je w grubości ścianki. Metoda wymaga pracy ręcznej, dlatego nie ma możliwości, by powstały identyczne egzemplarze. Każdy wazon to unikat i każdy może stanowić samodzielną dekorację bez potrzeby uzupełniania go kwiatami. Przechodzące przez spękania promienie światła roztaczają zachwycającą poświatę wokół wazonu - zauważa Anna Łukawska.
Innym zastosowaniem szkła jest żyrandol Maria S.C.

- Pani Jurek zaproponowała niecodzienne wykorzystanie probówek. Żyrandol Maria S.C., który jest z nich wykonany, może zmieniać oblicze w zależności od ich wypełniania. W zależności od potrzeb i nastroju użytkownika próbówki-lampy mogą pozostać puste lub np. wypełnione kwiatami - dodaje Anna Łukawska.
Jak oceniasz szkło we wnętrzach?
47%

dzięki nowym technologiom tworzy piękne efekty

5%

podobają mi się meble ze szkła

16%

akceptuję jedynie szklane dodatki

25%

podoba mi się szkło, ale nie w każdym wydaniu

1%

nie wiem, trudno określić

6%

nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania

zakończona

łącznie głosów: 102

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl