Sztuka światła. Trendy w projektowaniu lamp

9 września 2021, 8:00
Joanna Puchala
Aktualnie projekty oświetlenia zmierzają ku różnicowaniu oświetlenia pod względem funkcji, potrzeb i nastroju użytkowników. Więcej zdjęć (17)

Aktualnie projekty oświetlenia zmierzają ku różnicowaniu oświetlenia pod względem funkcji, potrzeb i nastroju użytkowników.

mat. prasowe BoConcept

Aktualnie projekty oświetlenia zmierzają ku różnicowaniu oświetlenia pod względem funkcji, potrzeb i nastroju użytkowników.

mat. prasowe BoConcept

Minęły już czasy, gdy oświetlenie było jedynie funkcjonalnym elementem wyposażenia mieszkań czy domów. W ostatnich latach odgrywa ono ważną rolę w aranżacji wnętrz prywatnych i publicznych. Zintegrowane lampy, które są ozdobą nowoczesnego wnętrza, czy wielowarstwowe projekty oświetlenia to tylko jedne z trendów, z którymi mamy aktualnie do czynienia.Oczywiście, największe znaczenie w zakresie projektowania zarówno światła, jak i samych lamp ma rozwój technologii. Wszystko zaczęło się 142 lata temu od wynalezienia żarówki przez Edisona. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo - najnowsze propozycje dzięki technologii LED charakteryzują się znacznie większą wydajnością i energooszczędnością.

- Obecnie wielu użytkowników i projektantów zwraca się w stronę zintegrowanych opraw, w których źródło światła LED jest zamocowane w oprawie jeszcze w fabryce. To pozytywny trend, bo dobrej jakości zintegrowane oprawy oferują światło o wyższej jakości. Można więc liczyć m.in. na większą jednorodność barwy światła czy wyższą skuteczność świetlną - mówi Edyta Pękala z Koma Oświetlenie.


Znajdź oświetlenie do swojego domuZintegrowane rozwiązania pozwalają na holistyczne podejście producenta do oprawy, która później pojawia się na rynku. Tworzenie kompleksowych produktów pozwala na uzyskanie znacznie wyższej jakości. Jednym z przykładów może być polska marka AQForm, dostępna w Koma Oświetlenie, której produkty badane są pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z normami.

- Pojawiające się co chwilę nowe możliwości sprawiają, że źródła światła ewoluują. Wykorzystywanie lamp LED daje projektantom lamp olbrzymie możliwości i eliminuje ograniczenia, które stwarzały tradycyjne żarówki - mówi Piotr Żydowski z Jaśniej.
W wielofunkcyjnych lampach często stosuje się różne sposoby dystrybucji światła w jednej oprawie. Przykładem mogą być źródła światła skierowane w dół oświetlające pomieszczenie światłem ogólnym, które oświetlą pomieszczenie światłem ogólnym lub doświetlą blat biurka.

- Oświetlenie jest dziś ściśle związane z funkcją, jakie pełnią dane wnętrza, dopasowane do wykonywanych w nim czynności oraz do zmieniającego się nastroju użytkowników danej przestrzeni. Umiejętne operowanie światłem buduje architekturę wnętrza i nadaje mu niepowtarzalny klimat, znacznie wzbogaca przestrzeń mieszkalną o estetyczne doznania. Inne światło towarzyszy nam podczas spożywania posiłków, a inne podczas wykonywania prac domowych. Dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwala nam na wydzielenie stref we wnętrzu - mówi Maria Kurowska z BoConcept.
Czytaj także: Inteligentne rozwiązania wspierają ekologię

Projektowanie światłaZintegrowane oprawy to jednak tylko jedna z dróg, którą możemy obrać. Drugim sposobem jest dobór produktów o wyspecjalizowanych funkcjach. Wszystko przez zróżnicowanie potrzeb. Zupełnie inny rodzaj oświetlenia jest potrzebny w pochmurny poranek, inny, gdy oglądamy film lub jemy romantyczną kolację, a jeszcze inne, gdy przygotowujemy makijaż. Nic więc dziwnego, że starodawne lampy wypierają warstwy oświetleniowe, które umożliwiają dopasowanie natężenia i barwy światła do aktualnych potrzeb i pory dnia. Proponowane współcześnie rozwiązania mają dużo większe możliwości i coraz częściej możemy uzyskać wysoką efektywność przy nawet najmniejszych rozmiarach produktu.

Nie tylko hołd nowości


Jednocześnie rozwija się trend zupełnie przeciwny, kultywujący korzystanie ze starych rozwiązań, które są symbolem trwałości, uniwersalności i stylu.

- Świadome korzystanie ze starych, uniwersalnych rozwiązań ma ułatwić serwisowanie, użytkowanie, a w konsekwencji trwałość przemyślanych produktów z korzyścią dla środowiska naturalnego - wyjaśnia Piotr Żydowski.

Ochrona wzroku ma znaczenieCoraz więcej dostępnych na rynku rozwiązań dba o oczy i komfort widzenia. Niektóre oprawy są projektowane tak, by z większości kątów źródło światła nie było widoczne dla użytkowników wnętrza. To ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcemy oświetlić blaty robocze, biurka, stoły czy wyspy kuchenne.

- Co warte zauważenia, a o czym nie wiedzą wszyscy - można obliczyć wskaźnik olśnienia dla pomieszczenia. To tzw. UGR (z ang. Unified Glare Rating) i przykładowo dla pomieszczeń biurowych powinien on wynosić poniżej 19. Mówiąc w skrócie: im niższe UGR, tym wyższy komfort wizualny będą mieli użytkownicy wnętrza. A są już na rynku takie rozwiązania, które pozwalają uzyskać UGR nawet niższy niż 13 - tłumaczy Edyta Pękala.
Na co zwracasz uwagę przy wyborze lamp?
20%

na funkcjonalność, wielozadaniowość i dopasowanie do różnych potrzeb

4%

na jakość i trwałość

2%

na innowacyjność

20%

wygląd

48%

na różne kryteria, w tym wybrane z powyższych

5%

kieruję się zupełnie innymi kryteriami

1%

nie wiem, trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 99

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (13) ponad 10 zablokowanych

 • (1)

  Jak byśmy tego modą nie nazywali to i tak dla mnie widoczna żarówka (bez klosza) jest słaba. I estetycznie i powiedzmy, zdrowotnie.

  • 21 2

  • też się bałem że będzie świeciła po gałach ale p...nąłem sobie takie z widocznym żarnikiem i fajnie to wygląda. I to na wysokości moich oczu, ale tylko nad stołem jadalnianym. Zaryzykowałem, to tylko żarówki, w razie czego zmieniłbym na inne. Klosze przezroczyste.

   • 0 0

 • Mam te same lampy od kilkunastu lat (3)

  Niektore z nich sa jeszcze z lat 50 tych. Jestem zla osoba, nie nabijam kasy producentom i sprzedawcom nie goniac za modą i uzywajac wciaz tych samych przedmiotow jesli dobrze dzalaja.

  • 21 2

  • (2)

   Warto też zauważyć, że lampy z artykułu w dużej mierze wzorują się na starych projektach sprzed kilkudziesięciu lat. Bo teza z artykułu, że "minęły już czasy, gdy oświetlenie było jedynie funkcjonalnym elementem

   Warto też zauważyć, że lampy z artykułu w dużej mierze wzorują się na starych projektach sprzed kilkudziesięciu lat. Bo teza z artykułu, że "minęły już czasy, gdy oświetlenie było jedynie funkcjonalnym elementem wyposażenia mieszkań czy domów" to bzdura. Ktoś, kto to pisał, nie widział chyba na oczy lamp naftowych z XIX wieku czy elektrycznych z początku wieku XX czy dwudziestolecia międzywojennego.

   • 5 0

   • (1)

    im chodziło raczej o słusznie minione czasy komuny. Wtedy oświetlenie było właśnie tylko funkcjonalnym elementem.

    • 1 0

    • Nawet za komuny istniało coś takiego, jak wzornictwo (nazywane teraz nie wiadomo czemu "designem") i zdarzały się naprawdę ładne lampy. Do tego trwałe.

     • 0 0

 • Lampy

  Piękne te lampy z dmuchanego przydymionego szkła , i jeszcze na cudownym sznurze , super ! Ale cena chyba też nieziemska .

  • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.