Sztukateria znowu w modzie

4 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
Sztukateria niejedno ma imię. Więcej zdjęć (11)

Sztukateria niejedno ma imię.

mat. prasowe Marta Jasiak

Sztukateria niejedno ma imię.

mat. prasowe Marta Jasiak

Chociaż była znana już w starożytności a największą popularnością cieszyła się w XVIII wieku, dzisiaj możemy zaobserwować jej triumfalny powrót. Sztukaterię, bo o niej właśnie mowa, niektórzy uważają za element wykończeniowy, do którego trzeba po prostu dojrzeć. Niepozorne listwy umożliwiają dowolne kreowanie wnętrza i osiąganie oryginalnych efektów.- Obecny wzrost popularności sztukaterii to jednak nie jest tylko kwestia mody. Z obserwacji rynku nieruchomości wynika, że wnętrza wykończone w ten sposób zyskują wyższą wartość i cieszą się większym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów - mówi architekt wnętrz Marta Jasiak.
Sztukateria daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Świetnie odnajdzie się zarówno we wnętrzach minimalistycznych w postaci delikatnego akcentu, jak i bogato zdobionych ornamentów w przypadku przestrzeni w klasycznym stylu. Ich zastosowanie sprawia, że wnętrze staje się eleganckie i szykowne.

- Zastosowanie sztukaterii we wnętrzu to doskonały sposób na szybką modyfikację wnętrza. Oczywiście nie jest ona przeznaczona jedynie do klasycznych czy pałacowych wnętrz, świetnie pasuje również do nowoczesnych aranżacji. Umiejętne zastosowanie sztukaterii we wnętrzach mieszkań czy domów poprawia ich proporcje oraz maskuje mankamenty. Oznacza to, że przy umiejętnym rozplanowaniu ich układu na ścianie możemy optycznie powiększyć projektowaną przestrzeń. Dzięki sztukaterii nasze domy zyskują nowy, niebanalny charakter - dodaje Marta Jasiak.

Jak Oni Mieszkają: mieszkanie z przemyślaną strefą komunikacyjną


Rozwiązanie dopasowane do użytkownikaListwy sztukateryjne są uniwersalnym rozwiązaniem, które umożliwia realizowanie własnych pomysłów i tworzenie niebanalnej aranżacji.

- Sztukateria to listwy przypodłogowe, listwy przysufitowe, a także panele ścienne i sufitowe. Wszystkie te elementy personalizują przestrzeń i ciekawie wpisują się we wnętrze. Ważnym atutem jest łatwość montażu oraz możliwość pokrywania powierzchni farbami. Ostatnio również dość popularne są listwy z zastosowaniem oświetlenia ledowego oraz listwy karniszowe - mówi Ludwik Galej z Prestige Decor. - Najbardziej popularni i rozpoznawalni producenci sztukaterii lekkiej to Orac, Mardom Decor I NMC. Prestige Decor również jest producentem sztukateryjnych listew wykonanych na bazie mdf oraz pokrywanych metodą natryskową. Bogate wzornictwo oraz możliwość indywidualnych wykonań umożliwia dopasowanie do każdego wnętrza. W przypadku indywidualnych zamówień istnieje możliwość dostosowania wymiaru listew oraz wyboru kolorystyki z palety RAL lub NCS.

Kamień i gips, z którego dawniej wykonywana była sztukateria, są drogie i dość trudne w obróbce, dlatego współcześnie zostały zastąpione lekkim styropianem, polistyrenem i poliuretanem. Listwy i gzymsy z nich wykonane możemy zamontować samodzielnie.

- Niezależnie od tego, czy preferujemy nowoczesny czy pełen charakteru klasyczny styl, najnowsze kolekcje sztukaterii są pełne eleganckich gzymsów, stylowych i oryginalnych listew zarówno przypodłogowych, jak i sufitowych oraz innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych, które sprawią, że wnętrze domu zostanie odmienione - mówi Mariusz Burzyński z Ika-kolor.

Listwy z oświetleniemListwy oświetleniowe dzięki rozproszonemu światłu tworzą przytulną atmosferę i optycznie powiększają przestrzeń.

- Bez względu na to, czy zastosujemy światło linearne czy rozproszone, dolne czy górne, jedno jest pewne: uatrakcyjnia to wizualną stronę aranżacji wnętrza. Stosując listwę C902 (205,79 zł) lub C383 (181,84 zł) i kierując światło na sufit, uzyskamy efekt bardziej przestronnego pomieszczenia. Ten sam element może być użyty jako sztukateria, listwa przysufitowa, obramowanie drzwi czy listwa przypodłogowa - dodaje Mariusz Burzyński.

Niebanalne lampy. Sprawdzamy aktualne trendy


Zdecydowałbyś się na sztukaterię we wnętrzach?
55%

tak, bardzo mi się podoba

3%

mam, ale już mi się znudziła

20%

nie wiem, wszystko zależy od konkretnego modelu

22%

nie, nie podoba mi się sztukateria we współczesnych wnętrzach

zakończona

łącznie głosów: 204

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (17) 1 zablokowana

 • znowu?

  od dobrych 3 lat sztukateria jest na topie. Tylko u nas wszyscy dalej ekscytują się stylem pseudoskandynawskim

  • 28 3

 • Jak to dobrze że nie zdjąłem tej mojej sprzed 37 lat. (1)

  • 33 1

  • podobnie jak dzwony i czapki uszatki

   • 3 0

 • Wow (1)

  Ale piękne projekty!

  • 9 2

  • I do tego w kolorze roku w/g Pantone, wyjaśnia nasz ekspert.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.