To jest czas Magdaleny Frąckowiak, ale czy pamiętacie Anię Nocoń?

8 grudnia 2011 (artykuł sprzed 8 lat)
Jakub Jakubowski

Magdalena Frąckowiak, gdańska supermodelka, plasuje się na 17 miejscu w światowym rankingu najlepszych modelek prowadzonym przez prestiżowy portal models.com. W najnowszym notowaniu, w czołowej 20. znalazło się aż 6 Polek.Pozycja Magdaleny Frąckowiak nie jest zaskoczeniem, wszak gdańszczanka od lat zalicza się do ścisłej światowej elity pracującej dla największych kreatorów mody i prezentującej ich kreacje na najbardziej renomowanych imprezach modowych. W tym roku była twarzą takich marek, jak Karl Lagerfeld, Ralph Lauren, Victoria's Secret, Blumarine a na wybiegach Paryża, Nowego Jorku, Mediolanu, Berlina i Tokio można było ją podziwiać w kreacjach takich tuzów świata mody, jak John Galliano, Christian Dior, Chanel, Valentino, Lanvin, Givenchy, Caroline Herrera, Dolce & Gabbana, Oscar de la Renta, Roberto Cavalli, Diesel, Fendi, czy Tom Ford. Magdalena Frąckowiak pojawiła się też na okładkach takich magazynów, jak Vouge, Dansk, czy Antidote.

Najwyżej sklasyfikowaną polską modelką w rankingu models.com jest zajmująca trzecie miejsce Anja Rubik. W pierwszej dziesiątce, na miejscach 8 i 9 są jeszcze, odpowiednio Jac Jagaciak i Anna Jagodzińska. W drugiej dziesiątce, oprócz Magdaleny Frąckowiak, plasują się także Zuzanna Bijoch i Kasia Struss. Można więc śmiało powiedzieć, że Polski rządzą na światowych wybiegach.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Magdalena Frąckowiak nie jest pierwszą reprezentantką Trójmiasta, która pracuje dla najlepszych światowych projektantów. Kilka lat temu sporego zamieszania w świecie mody narobiła gdańszczanka Anna Nocoń. W Polsce długo nie mogła się przebić. Gdy w końcu została zauważona, to zaproponowano jej pracę nie w Polsce, ale w... Paryżu. Za granicą jej kariera rozwinęła się dość szybko. Anna Nocoń pracowała między innymi dla Diora, Marca Jacobsa, Victor & Rollf, Kenzo, a także dla marki Loreal. We wrześniu 2005 roku pojawiła się też na okładce magazynu Vogue, co w świecie mody jest wielkim wyróżnieniem i prestiżem. Gdy wydawało się, że jej kariera nabierze rozpędu, Ania stwierdziła, że nie samym modelingiem człowiek żyje i wróciła do Polski. Osiadała nie w rodzinnym Gdańsku, lecz w Krakowie, gdzie zaangażowała się w pracę stowarzyszenia Fashion Square. Rozpoczęła też studia na kierunku zarządzanie kulturą. W tym roku startowała też w wyborach do Sejmu z list SLD, ale bez powodzenia. Nadal pracuje jako modelka, ale głównie w kraju. Związana jest z agencją D'Vision, tą samą, która reprezentuje interesy Anji Rubik.