Wiosna 2017 we wnętrzach. Jakie są trendy na nadchodzący sezon?

24 lutego 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Hanna Połczyńska

Zima powoli dobiega końca i można już zauważyć wyraźne poruszenie w dziedzinie architektury wnętrz. Miniony sezon został zdominowany przez modę na duńskie "hygge", która zakładała tworzenie w domach ciepłej, przytulnej atmosfery. Tymczasem wiosna ma wnieść do naszych mieszkań dużo świeżości i akcentów zaczerpniętych prosto z natury. Jakie są trendy we wnętrzach na zbliżające się miesiące? O tym rozmawiałam z lokalnymi ekspertami.Zieleń kolorem roku

Tradycyjnie pod koniec roku Instytut Pantone wybrał najmodniejszy kolor na kolejne 12 miesięcy - tym razem padło na soczystą, jasną zieleń nazwaną "Greenery". Mimo że ma ona dyktować trendy przez cały rok, najściślej związana jest z wiosną. Zieleń to odświeżająca i ożywcza barwa, która symbolizuje nowy początek. Właśnie dlatego projektanci z całego świata postanowili posłużyć się zielenią przy tworzeniu wiosennych kolekcji i wnętrz.

- Wielkiego powrotu zieleni do wnętrz nie sposób nie zauważyć i dotyczy nie tylko konkretnego odcienia "Greenery", okrzykniętego Kolorem Roku. Moim zdaniem najpiękniejszy odcień to ten szlachetny, lekko zgaszony i rozmyty. Świetnie komponuje się z chłodną bielą, piaskowym beżem i odcieniami szarości, jak również ciepłym, mahoniowym brązem. Nadaje wnętrzom wyrafinowania i elegancji. Wydaje się, że mimo chwilowej obecności w trendach, jest także ponadczasowy, szybko się nie znudzi. Poza stylistyką Modern Classic czy New Art Deco znakomicie pasuje do wnętrz w stylu boho czy skandynawskich - mówi Helena Raczyńska-Pachut z salonu Mesmetric.
Zieleń pojawia się we wnętrzach pod wieloma postaciami: sof i foteli, lamp, stolików czy fantazyjnych dywanów. Jej ożywczej energii nie oparły się również detale, takie jak wazony, zastawa stołowa czy dekoracje tekstylne. Wiosennego trendu nie przegapili producenci farb, oferując klientom duży wybór zielonych odcieni.

Innym wyróżniającym się stylem na wiosnę 2017 jest wykorzystywanie akcentów związanych z otaczającą przyrodą:

- Charakterystyczne jest to, że inspiracje czerpiemy wprost ze świata roślin, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury. Ekspozycje wystawców z takich targów wnętrzarskich jak Maison & Objet czy Ambiente z początku tego roku każą się spodziewać, że w najbliższym czasie motywy egzotycznych liści palm i bambusów znajdziemy zarówno na tapetach, jak i tkaninach - dodaje Helena Raczyńska-Pachut.
Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja dywanów marki Moooi, która świetnie wpisuje się w aktualne trendy. Ich bogate wzornictwo utrzymane jest w intensywnej kolorystyce, co dodaje wnętrzom rześkości i dynamiki, a roślinne motywy pozwolą zatrzymać w domu wiosnę na dłużej.

- Wiosna to czas, gdy projektanci chętnie bawią się formą, eksperymentują z łączeniem kontrastowych faktur, kolorów i kształtów. Kolekcja dywanów Christiana Lacroix dla holenderskiej marki Moooi jest tutaj najlepszym przykładem, to istne szaleństwo pod stopami - opowiada Marta Kowalczyk-Cichoń z Salonu NAP Concept Gdynia.
Bezpieczne schronienia w nerwowych czasach

Ciekawym stylem zaobserwowanym w nowych projektach jest wzrost popularności ciemnych, przytłumionych wnętrz. Przyczyny powstania tego kierunku wyjaśnia Marta Czurakowska z firmy KaCeDe Pracownia Projektowa:

- Trend na ciemne wnętrza to odpowiedź na trudne czasy geopolityczne. Ze względu na niestabilną sytuację na świecie ludzie potrzebują wnętrz przytulnych, które pomogą im zapewnić atmosferę bezpiecznego schronienia. Stłumione, ciemne kolory idealnie nadają się do stworzenia takiego klimatu. Jest to trend stojący w opozycji do jasnych i otwartych wnętrz w stylu skandynawskim, które dominowały przez wiele sezonów.
Szlachetny marmur, przyjemne welury

Niektóre trendy popularne w minionych sezonach przetrwały próbę czasu i są obecne w najnowszych wiosennych kolekcjach. Przykładem mogą być materiały takie jak marmur, złoto czy miedź.

- Marmur króluje przede wszystkim w łazienkach i kuchniach - na ścianach, blatach, podłogach. Dodatkowo od kilku sezonów jest pokazywany na międzynarodowych targach wnętrzarskich także w mniejszych formatach. Triumfy święcą stoły jadalniane i stoliki kawowe z marmurowymi blatami. Warto obejrzeć m.in. model TS lounge table z oferty marki GUBI.dk. Ogromnie popularne stały się także marmurowe detale, jak kamienne elementy lamp, naściennych zegarów, nabiurkowa biżuteria czy kuchenne akcesoria. Bardzo modne jest połączenie marmuru ze szlachetnymi metalami typu złoto i miedź. - opowiada Helena Raczyńska-Pachut.
Czytaj także: Wielki powrót marmuru

Innym materiałem wyróżniającym się w nowych kolekcjach jest welur. Ta przyjemna w dotyku tkanina wnosi do wnętrza dużo elegancji i świetnie komponuje się z nowoczesnymi formami. Projektanci zadbali o to, aby meble były dostępne w najmodniejszym kolorze roku, stąd duża liczba welurowych zielonych foteli czy sof.

Pozostałe trendy wyróżniające się w wiosennych kolekcjach wylicza Justyna Piekarska z formativ:

- W projektach często pojawiają się naturalne materiały, takie jak len, rattan, wiklina, bambus, ręcznie formowana ceramika, czasem w połączeniu ze złotymi elementami. Wnętrza już nie tylko w detalu są wykończone minimalistycznie, coraz częściej pojawiają się frezowania i uchwyty, ale wszystko zachowuje minimalistyczną powściągliwość i ograniczoną paletę kolorystyczną.
Powrót do korzeni rzemiosła

Trendy we wnętrzach nie ograniczają się jedynie do konkretnych kolorów czy materiałów. Kolejne sezony przynoszą coraz nowsze kierunki rozwoju architektury wnętrz, co wynika z przemian w ludzkiej mentalności. Wspomniane wcześniej duńskie "hygge" zyskało na popularności jako odpowiedź na globalną cyfryzację i nieustanną pogoń za pieniądzem. Ludzie zapomnieli o sile prostych gestów i rozrywek, opartych na relacjach z bliskimi, a "hygge" jest pochwałą życia tu i teraz, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Tymczasem wiosna 2017 zapoznaje nas z kolejnym nurtem, który podobnie jak "hygge" zachęca do życia analogowego i nawiązuje do naszych polskich, rzemieślniczych tradycji.

- "Analogue Workshop" to nowy trend, który łączy naszą narodową pasję do majsterkowania (w latach 80. w każdym garażu był zestaw "zrób to sam") oraz zamiłowanie do rzemiosła. Po latach niedoceniania, ten drugi aspekt jest obecnie sukcesywnie odtwarzany przez lokalne firmy, takie jak This is Wood, Witamina D czy Tabanda. Mamy wszak doskonałe zaplecze wysoko wykwalifikowanych specjalistów z lokalnego rynku. Styl ten w skrócie można określić jako połączenie popularnego w Polsce stylu industrialnego z dodatkiem skandynawskiej surowości i prostoty. To zwrot w stronę tego, co było analogowe, prawdziwe oraz trwałe. Jest to również powrót do natury, a więc ukłon w stronę naturalnej palety kolorystycznej, dobrej jakości przedmiotów oraz kultu rzemiosła. Dominującymi kolorami w tym stylu są brązy, granaty, akcenty mięty oraz koloru żółtego - opowiada Jan Sikora z Sikora Wnętrza.
Czytaj także: Tabanda: odważne meble z Trójmiasta