stat

Trener osobisty. Czy warto skorzystać z jego pomocy?

15 maja 2017, 10:00
Aleksandra Wrona

Sposobów na ładnie wyrzeźbioną sylwetkę jest co najmniej kilka: niektórzy trenują samodzielnie, inni korzystają z dostępnych w internecie treningów, jeszcze inni decydują się na wynajęcie trenera osobistego. Czy w sytuacji, kiedy w sieci znajdziemy niezliczoną ilość planów treningowych oraz jadłospisów, warto skorzystać z jego pomocy?- Branża fitness przez ostatnie lata niesamowicie się rozwinęła. Jesteśmy "atakowani" różnymi reklamami, cud dietami, usługami klubów fitness, fit obozów czy ofertami prywatnych trenerów osobistych w kontekście indywidualnego podejścia do klienta (tutaj dieta i trening) - przyznaje Katarzyna Dziurska, trener osobisty, tancerka, mistrzyni świata w Fitness Figure Classic. - Odradzam szukanie pomocy w ciemno w sieci. Nie ma czegoś takiego jak "uniwersalny" trening dla każdego. Każdy z nas jest inny, ma inne cele i ciało.
Trenerzy zgodnie zwracają uwagę na to, że samodzielne trenowanie lub powtarzanie ćwiczeń wykonywanych przez internetowe trenerki może być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia.

- Trener osobisty czuwa nad techniką wykonywania ćwiczeń, o którą bardzo ciężko zadbać samemu. Zawsze nam coś umknie albo nie zauważymy, że robimy coś błędnie, a diabeł tkwi właśnie w szczegółach. Potem okazuje się, że pod okiem trenera, wykonując te same ćwiczenia, co w domu, nie odczuwamy np. bólu pleców, który wcześniej towarzyszył treningom - opowiada Karolina Pawlak, trenerka osobista.
Indywidualne podejście i szeroka wiedza

- Bardzo ważna kwestia to bezpieczeństwo podczas wykonywanych ćwiczeń. Pracuję 8 lat z klientem indywidualnym i nie zdarzyło mi się, aby ktoś miał jakąś kontuzję - a pracuję z ludźmi o różnej masie ciała czy po urazach kręgosłupa - dodaje Beata Pieńkowska z Twój Trener.
- Profesjonalny trener nie tylko poznaje osobę, ale również organizm podopiecznego, dzięki czemu jest w stanie dobrać taki zestaw narzędzi, aby droga do postawionego sobie celu była jak najmniej kręta. To, co działa na osobę "A" niekoniecznie będzie działać na osobę "B" w takim samym stopniu, a w skrajnych przypadkach może nie działać w ogóle. Dlatego trzeba się zastanowić, czy aby na pewno intuicyjnie dobrane ćwiczenia dadzą zamierzony efekt albo czy ćwiczenie z "panią z ekranu" są wystarczające. Jeżeli nie, znaczy to, że trzeba coś zmienić, a trener osobisty z odpowiednią wiedzą na pewno w tym pomoże - tłumaczy Grzegorz Niecko, Trener Bardzo Osobisty.
Katarzyna Dziurska dodaje, że trener osobisty gwarantuje bezpieczeństwo ćwiczeń, kontrolę nad techniką, różnorodność oraz profesjonalne prowadzenie. Karolina Pawlak zwraca też uwagę na kwestię oddechu, ludzie bardzo często nie potrafią prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń, rolą trenera jest zwracanie na to uwagi.

- Trener oferuje wiedzę i doświadczenie. W gąszczu internetowych informacji i diet cud oraz planów treningowych na skróty, często trudno znaleźć coś, co będzie działać na nas. Doświadczony trener otoczy podopiecznego odpowiednią opieką dietetyczno-treningową i dostarczy potrzebnego często wsparcia psychicznego. Spotkania z trenerem wpływają bardzo motywująco. Ciężej odmówić komuś niż samemu sobie - przyznaje Michał Kołakowski, trener z Pomorskiego Stowarzyszenia Trenerów Osobistych.
- Trzeba pamiętać, że trener osobisty jako specjalista posiada wiedzę z zakresu: fizjologii, biochemii, biomechaniki, anatomii, dietetyki itp. - zaznacza Grzegorz Niecko.
Nie musisz ćwiczyć na siłowni

Dużą zaletą korzystania z pomocy trenerów osobistych jest to, że holistycznie traktują oni kwestię zmiany trybu życia. Większość trenerów, oprócz programu ćwiczeń, jest też w stanie dobrać swoim podopiecznym odpowiednią dietę oraz pomóc podczas spadku motywacji. Trener osobisty łączy w sobie funkcje trenera, dietetyka i coacha.

Co w przypadku, kiedy mamy opory przed korzystaniem z usług trenera w siłowni? Niektóre firmy, takie jak Twój Trener, oferują trening w małych, kameralnych salkach, w których nie musimy obawiać się wzroku ciekawskich. Możemy też umówić się na trening z dojazdem do domu klienta, musimy jednak liczyć się z tym, że cena takiej usługi ustalana będzie indywidualnie. Coraz popularniejsze są też treningi we dwoje, tzw. duplex. Grzegorz Niecko w swojej ofercie proponuje też treningi w mniej typowych miejscach - takich jak bulwar czy las. Według niego powoduje to, że nasz organizm jest atakowany różnymi bodźcami (dzięki czemu efekty też są szybciej widoczne), ale i nam się bardziej chce uczestniczyć w treningu i przyjść na kolejny: nigdy nie wiemy, jakie kolejne wyzwanie postawi przed nami trener.

Ile kosztuje trener osobisty

Z jakimi kosztami musimy liczyć się chcąc wynająć trenera osobistego? Większość trójmiejskich trenerów jako średnią stawkę podaje 100 zł za godzinę treningu. Ceny mogą wahać się jednak od 50 do nawet 350 zł za trening. Zależne są od naszych oczekiwań oraz od osoby, do której się zgłosimy. Jak często powinniśmy ćwiczyć? Trenerzy zgodnie przyznają, że ćwiczyć powinniśmy 2 do 4 razy w tygodniu, zależnie od tego, jaki jest nasz cel treningowy.

- Liczba treningów będzie inna dla każdej osoby. Początkującemu wystarczy jedna jednostka treningowa w tygodniu tak, aby uruchomić układ nerwowy oraz odpowiednie procesy biochemiczne. Oczywiście im mamy sprawniejszą osobę, tym częstotliwość treningów będzie większa. Pamiętać jednak trzeba o tym, że nie zawsze częściej znaczy lepiej. Mamy jeden magazyn energii, który przeznaczamy na dom, pracę, rodzinę i dobrą zabawę w weekendy. Dodatkowo wszyscy dysponują innym zbiornikiem energetycznym. Dobry trener, układając plan ćwiczeń, na pewno weźmie to pod uwagę, dlatego warto odezwać się do specjalisty - tłumaczy Grzegorz Niecko.
Nie możemy zapominać też, że dobór trenera osobistego jest kwestią, od której zależy nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

- Ważne jest, aby przy doborze trenera kierować się jego wykształceniem, wiedzą i doświadczeniem. Nie dajmy się zmylić profesjonalistom po kursach, bo nic nie zastąpi nam 5 lat studiów czy kilkunastu lat treningu zawodowego naszego trenera - ostrzega trener Beata Pieńkowska.
Czy skorzystał(a)byś z usług trenera personalnego?
17%

Korzystam i bardzo sobie chwalę.

13%

Rozważam rozpoczęcie takich treningów.

44%

Uważam, że jest to za drogie.

26%

Nie potrzebuję pomocy trenera.

łącznie głosów: 719