Weekend z modą, czyli Sopot Fashion Days

13 lipca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Natalia Lebiedź

W ten weekend Sopot stanie się prawdziwą stolicą mody. W kurorcie odbędzie się już piąta edycja Sopot Fashion Days.Sopot Fashion Days to dwa najmodniejsze dni w Sopocie. Wydarzenie skupia zarówno młodych, jak i już uznanych projektantów z Polski i zagranicy. Impreza debiutowała w 2008 roku i była głównie prezentacją kolekcji Ewy Minge. Z roku na rok wydarzenie rozrasta się, a kolejne edycje cieszą cię coraz większą popularnością. Przykładem jej rozwoju jest zeszłoroczna edycja, podczas której można było zobaczyć kolekcje Evy Minge, Łukasza Jemioła, Bohoboco, Plicha czy Nataschy Pavluchenko.

Wydarzenie stało się również szansą na pokazanie kolekcji młodych i uzdolnionych projektantów mody.

- W tym roku swoją kolekcję zaprezentuje Monika Misiak - Kołsut, znana z pseudonimu MoMi-Ko, tworząca m.in. awangardowe kreacje czy duet składający się z Agnieszki Nowak i Laury Leniec współpracujących razem od ponad roku pod nazwą Nick-Nack. Ich projekty wyróżniają się miękkimi i dresowymi tkaninami - mówi Beata Majka, producentka Sopot Fashion Days.

Swoje projekty zaprezentują także Karolina Górska, Beata Mielewczyk, Jarosław Juźwin oraz Alicja Alchimionek i Aneta Larysa Knap. Ten ostatni pokaz wzbogaci muzyka grana na żywo przez zespół Future Folk. Oprócz kolekcji młodych projektantów będzie można zobaczyć bieliznę z kolorowymi drukami w stylizacji sportowej marki Pigeon.

Modę angielską zaprezentuje Warren Bardsley, projektant pochodzący z Wielkiej Brytanii, który jest obecny na rynku od 12 lat. Swoją karierę rozpoczął kreując męskie koszule na miarę dla wielu producentów. Natomiast ostatecznie poświęcił się modzie damskiej. Jego projekty są ręcznie cięte z włoskich materiałów z dodatkiem kryształów Swarovskiego.

Nie mniej efektownie zapowiada się najnowsza kolekcja Michała Starosta, trójmiejskiego projektanta mody pracującego od kilku lat w Warszawie.

- Na Sopot Fashion Days przygotował pokaz najnowszej kolekcji strojów mody plażowej "Personal Sopot by Michał Starost". Motywem przewodnim są elementy grafiki sopockiego artysty Per Dahlberga - mówi Beata Majka.

Z kolei w ogrodzie Grand Hotelu odbędzie się pokaz najnowszych kreacji ubiegłorocznego zwycięzcy młodych talentów - Fresh Look Jacka Kłosińskiego oraz Natashy Pavluchenko, projektantki o polskich i ukraińskich korzeniach, która zaprezentuje kolekcję wiosna/lato 2012 pod nazwą "Symbiosis". Kreacje zostały stworzone i zainspirowane architekturą w Berlinie. Projektantka uchwyciła relację ludzi z miastem w postaci połączeń stali i jedwabiu oraz różnorodności struktur materiałów z krojem geometrycznym. Natomiast pasy i torebki wykonane są ze stali szlachetnej powstałe przy współpracy z projektantem Slav Nowosad. Pokazy w ogrodzie Sofitel są dostępne tylko na zaproszenia.

Podczas sobotniego pokazu kolekcję zaprezentuje również Aga Pou, Gavel i Katarzyna Kmiecik. Gościem specjalnym będzie Alec Sun Drae & Jamie RUZ.

Imprezy związane z Sopot Fashion Days będą odbywały się od 14 do 15 lipca, w Zatoce Sztuki, ogrodzie Grand Hotelu oraz na plaży w Sopocie. Imprezę zainauguruje wernisaż zdjęć fotografów Sopockiej Szkoły Filmowej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również wystawa kapeluszy "Hot Hat" autorstwa Shumik 100% ., Bożeny Kamińskiej, okrycia głowy wykonane z filcu z kolekcji "Kobiety O.K." autorstwa Oli Romanowskiej i Katarzyny Rajczyk-Bauć oraz kapelusze Beaty Miłogrodzkiej. Przewidziano konkurs na oryginalne nakrycie głowy, a dla miłośników mody powstanie specjalna Strefa Showroom z możliwością zakupu kreacji pokazanych na Sopot Fashion Days 2012.Sopot Fashion Days 2011

Czy wybierasz się na Sopot Fashion Days?
17%

oczywiście, jestem co roku

21%

pewnie się wybiorę zobaczyć kilka pokazów

14%

nigdy nie byłe(a)m, ale z chęcią się wybiorę

26%

wolę wybrać się na inne wydarzenie

22%

nie interesuje mnie moda i to wydarzenie

zakończona

łącznie głosów: 122