Wesela w sezonie jesienno-zimowym zyskują na popularności

11 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Aleksandra Wrona

Wesele w sezonie jesienno-zimowym może wydawać się nietypowym wyborem, jednak jak przekonują trójmiejscy restauratorzy, takie rozwiązanie ma też swoje plusy. Chłodniejsze miesiące cechują się większą dostępnością usługodawców oraz niższymi cenami. Zima ma też swój niepowtarzalny klimat, który warto podkreślić dekoracją sali i rozgrzewającym menu.- W okolicach od listopada do marca wiele obiektów proponuje klientom znaczne upusty cenowe. Również część usługodawców, np. zespoły, fotografowie, jest skłonna do oferowania rabatów dla par, które zdecydują się na wesele w "martwym sezonie". Można więc zorganizować ślub i wesele dużo niższym kosztem niż w lecie. Dodatkowym plusem jest to, że nie trzeba się bardzo martwić o wolne terminy u wymarzonego kamerzysty czy DJ'a - w sezonie jesień/zima łatwo znajdziemy profesjonalistę z wolnym terminem, nawet na parę tygodni przed datą ślubu. Warto jednak pamiętać o dwóch wyjątkach: Boże Narodzenie oraz Nowy Rok. Są to daty, w których żadne rabaty na pewno obowiązywać nie będą. Jak również trzeba się szybciej postarać o wykonawców na wesele, bo mogą mieć już dawno te dwie daty zarezerwowane - mówi Natalia Ludziejewska, Ślubna Pracownia, członek Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.
Promocyjne ceny

Faktycznie, dużo lokali oferuje młodym parom specjalne rabaty w ofercie weselnej w sezonie jesienno-zimowym.

- Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np. na suknię ślubną - podpowiada Jarosław Nowaczyk, manager restauracji Godding. - Pary, którym niestraszny ślub w zimniejszych miesiącach, bardzo często korzystają z promocyjnej oferty. Zainteresowanie jest całkiem spore.
W Goddingu, weselne menu przez cały rok jest takie samo, jednak od początku października do końca kwietnia pary mogą liczyć na darmowy alkohol dla gości. Jest to jedna z częściej oferowanych przez restauratorów promocji. Znajdziemy ją też w położonym pod Gdańskiem, Cedrowym Dworku.

- Organizacja wesel w okresie jesiennym i zimowym cieszy się wśród par młodych coraz większym zainteresowaniem. Część gości decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż przygotowanie wesela poza szczytem sezonu wiąże się z licznymi promocjami czy ofertami specjalnymi - mówi Bartosz Tomkowicz, manager. - Cedrowy Dworek przygotował ofertę dla par wybierających termin wesela w okresie od listopada do marca, usługa Open Bar w ramach której gościom serwujemy wódkę, wino, whisky oraz napoje gazowane bez limitu, dostępna jest w promocyjnej cenie 1 zł/os.
W gdańskim Scandicu, wszystkie pary decydujące się na ślub w chłodniejszych miesiącach, mogą liczyć na zniżkę 20 zł na wybrane menu dla wesel min. 50 osobowych. Karolina Ferenc, manager, przyznaje, że zapytań o imprezy w tym terminie jest coraz więcej. Hotel posiada też nowe, weselne menu, a od września dostępne są też nowe sale konferencyjno-bankietowe. Oferta zimowa dostępna jest od listopada do kwietnia.

Zimowe atrakcje

- Jeśli jednak nie patrzymy tylko na koszta, wesele w zimie może nie być dobrym rozwiązaniem - przestrzega Natalia Ludziejewska. - Niestety w naszym kraju już od dobrych paru lat nie ma pięknej śnieżnej zimy i na zewnątrz jest raczej szaro-buro niż biało i romantycznie. Oczywiście, gdybyśmy mogli mieć zapewniony śnieg, cudownie byłoby przejechać kuligiem przed ośnieżony las z kościoła na salę, a padający za oknami śnieg tworzyłby wyjątkową atmosferę podczas wesela. Zdjęcia w białym puchu wyszłyby naprawdę magicznie. Na miejscu czekałaby na gości stacja z gorącą czekoladą i pyszny grzaniec. Sala udekorowana w "zimowym" stylu z kryształkami i mnóstwem świec. W dekoracjach świetnie sprawdzą się również pachnące gałęzie sosny lub świerku. Dla gości możemy przygotować ciepłe kocyki w strefie chillout i dziergane rękawiczki przy wyjściu z sali. Na jednym zorganizowanym przez nas zimowym weselu każdy gość otrzymał serduszko rozgrzewające do rąk.
Na co zwrócić uwagę?

Niepewna pogoda to zdecydowany minus organizowania wesel w sezonie jesienno-zimowym, jednak w innych miesiącach wcale nie jest dużo lepiej. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku śnieg padał również w maju, organizacja przyjęcia jesienią czy zimą wcale nie wydaje się złym pomysłem. Jeśli już zdecydujemy się na taki krok, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach:

- Planując ślub w zimie należy naprawdę dobrze przemyśleć kwestię godziny ceremonii. Jeśli zaczniemy ślub o 16:00, to po wyjściu będzie już zupełnie ciemno. Można wtedy zamiast płatków róż czy konfetti przygotować zimne ognie dla wszystkich gości na wyjście Pary Młodej z kościoła. Zdjęcia na pewno wyjdą rewelacyjne - podpowiada Natalia Ludziejewska.
Inną, ważną sprawą jest też ogrzewanie sali weselnej. Warto dokładnie dowiedzieć się, czy nasz wymarzony obiekt jest dostosowany do niskich temperatur. Klimatycznym dodatkiem będzie rozpalony kominek.

- Posiadamy dwustronny kominek, który widoczny jest zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz, co bardzo cieszy palaczy - śmieje się Jarosław Nowaczyk.
Oprócz ogrzewania warto włączyć też do menu rozgrzewające potrawy i napoje, np. grzaniec, a na tarasie ustawić parasole grzewcze dla osób, które zechcą podczas imprezy wyjść na świeże powietrze. Para młoda powinna też pomyśleć o odpowiednich, pasujących do stroju płaszczach, które pozwolą jej bez uszczerbku na zdrowiu pokonać drogę od miejsca ślubu na salę weselną.

Wesele w sezonie jesienno-zimowym to:
39%

bardzo dobry pomysł, zima i jesień potrafią być piękne

26%

dobry pomysł, w Polsce i tak trudno o dobrą pogodę

10%

oszczędność kosztem ładnej oprawy wydarzenia

19%

zły pomysł, o tej porze roku jest zimno i brzydko

6%

zbytnia ekstrawagancja, wesela powinno robić się wiosną i latem

zakończona

łącznie głosów: 364