Wielki powrót marmuru

1 grudnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michalina Domoń

Kojarzony dotychczas z klasycznym stylem, marmur powraca w nowej odsłonie. Staje się ulubionym surowcem i wzorem projektantów, którzy stawiają na nowoczesność i minimalizm. Współczesny marmur doskonale sprawdza się w towarzystwie drewna, miedzi, mosiądzu i innych materiałów, które wcześniej niezbyt chętnie były z nim komponowane. Jaki marmur jest modny: biały czy kolorowy, na dużych powierzchniach, a może jako akcent?Marmur od wieków kojarzony był z elitami. Od starożytności stanowił cenny budulec wykorzystywany w architekturze, przede wszystkim ze względu na swój dekoracyjny charakter. Jeszcze do niedawna silnie kojarzył się ze stylem klasycznym - znany przede wszystkim z dokonań włoskiej architektury jako element wykorzystywany na ścianach i posadzkach.

Marmur zainspirował średniowiecznego malarza Giotta, który w XIV wieku w kaplicy Scrovegnich w Padwie namalował na ścianach jego imitację. Dziś inspiruje projektantów, którzy nie tylko wykorzystują go jako surowiec, ale również odwołują się do jego piękna. Współcześnie marmur wychodzi jednak poza swój tradycyjny kontekst, stając się coraz częściej uzupełnieniem wnętrz minimalistycznych, które silnie czerpią z epoki modernizmu.

- W pewnym zakresie dzisiejsza moda jest kontynuacją tradycji - marmur wciąż stanowi idealny materiał do wykończenia eleganckich wnętrz w klasycznej stylistyce. Współcześnie "kochają" go m.in. style Modern Classic czy American Glamour. Nowością jest stosowanie marmuru we wnętrzach minimalistycznych i ultranowoczesnych, najczęściej w wersji białej. Architekci wnętrz udowodnili w ostatnim czasie, że ten materiał doskonale wpisuje się w modny trend białych pomieszczeń, a jednocześnie przełamuje ich monochromatyczność. Jest jednak na tyle charakterystyczny, że nawet w takiej odsłonie nadaje wnętrzom elegancję i wnosi do nich nieco luksusu - mówi Helena Raczyńska-Pachut z Mesmetric.
Współcześnie odkrywa się jego kolejną cechę - łatwe komponowanie się z innymi materiałami, w tym również z elementami typowo nowoczesnej aranżacji.

- Dzięki temu, że jest trwały, ale jednocześnie daje się szlifować, polerować i piłować, możemy go niemalże w perfekcyjny sposób łączyć z drewnem, mosiądzem czy miedzią - zauważa Karolina Zwirblińska-Rywelska z Tila.pl.
W jaki sposób współcześnie wykorzystywany jest marmur we wnętrzach?


- Oprócz tradycyjnego zastosowania na podłogach, w łazienkach oraz blatach kuchennych, marmurem coraz częściej okłada się na przykład ściany w salonach. Najczęściej jednak spotykany jest jako uzupełniający dodatek w postaci wszelkiego rodzaju stolików. Marmurowe blaty w kolorze białym, czarnym i zielonym łączy się z metalowymi podstawami. Szlachetnie wygląda zwłaszcza z modnym ostatnio mosiądzem - mówi Magdalena Hume z Designzoo.pl.
Popularne stały się także marmurowe detale jak: kamienne elementy lamp, naściennych zegarów, proste dekoracje czy kuchenne akcesoria. Również firmy tekstylne podchwyciły trend i na fali fascynacji marmurem wykorzystały jego charakterystyczny rysunek do stworzenia kolekcji poduszek czy tapet.

Przykładem znakomitego wzornictwa wpisującego się w modę na marmur są stoły i stoliki z oferty nowej na polskim rynku marki Papadatos. Modele Symi czy Manhattan to połączenie nowoczesnego minimalizmu, klasycznej formy i tradycyjnych materiałów. Szykownie i efektownie będą we wnętrzu wyglądać także dostępne w Atelier Mesmetric lampy z elementami marmurowymi. Wśród nich szczególną uwagę zwraca model Orsola marki Tato z ozdobnymi frędzlami, połyskującym mosiądzem i stabilną kamienną podstawą.

W ofercie Tila.pl na marmur postawiła kolekcja duńskiej marki Bolia. Pojawia się tu jako dodatek lub silny akcent. Lampa Grape projektu norweskiego duetu Morten & Jonas łączy w sobie trzy naturalne materiały: szkło, miedź i marmur. Kolekcja stolików Piero to zestawienia marmurowego blatu ze skórą. Natomiast kolorowy, przewrotny projekt lustra Ora łączy w ekscentryczny sposób detale wykonane z mosiądzu i marmuru. Designzoo.pl oferuje stoliki duńskiej marki Ox denmarq, zaprojektowane przez Dennisa Marguarta: O Table, Deck czy Big to pożądane modele we współczesnych wnętrzach. Marmur we współczesnym wzornictwie staje się nie tylko tworzywem, ale również inspiruje. Wazony Mar.go projektu Marcina Młoczkowskiego dla Vola Art of deco dekorowane są 24-karatowym złotem i zdobieniem marmurowym. Cylindryczna forma wazonów kształtowana jest w tradycyjnych drewnianych formach. Produkt otrzymał wyróżnienie Must Have podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Łódź Design Festival.

Z kolei projekty puf i poduszek Fivetimesone wykonane z wełny Merino według tradycyjnych metod filcowania i obróbki wełny połączonych z nowoczesnymi technologiami, zainspirowane zostały między innymi pięknem marmuru. Ręczna praca lokalnych rzemieślników sprawia, że każda z poduszek ma swój własny, niepowtarzalny wzór. Oba produkty znajdziemy w salonie Lumann.Najbardziej znane złoża marmuru znajdują się we Włoszech w Carrarze. Ale marmur wydobywa się również w Polsce. Choć jest ceniony jako naturalny surowiec, dziś można go również zastąpić trwalszym odpowiednikiem.

- W związku z rozwojem technologicznym, powstały nowe kategorie materiałów wykończeniowych, które do złudzenia przypominają marmur, a przy tym mają znacznie lepsze parametry funkcjonalne niż kamień naturalny. Zaliczyć do nich można m.in. spieki kwarcowe. Zapewne zawsze istnieć będzie grupa zwolenników wyłącznie "prawdziwego" marmuru, najlepiej rodem z włoskich kamieniołomów. Nowoczesne materiały o wyglądzie marmuru zdobywają jednak uznanie i być może względy praktyczne - trwałość i odporność na uszkodzenia, wieloletnia gwarancja, przesądzą o ich coraz powszechniejszym użyciu we wnętrzach w kolejnych latach - zauważa Helena Raczyńska-Pachut.
Marmur we wnętrzu najbardziej podoba mi się:
34%

na posadzce

12%

na ścianie

38%

jako blat kuchenny

6%

jako blat stołu

10%

jako subtelny, mały akcent

zakończona

łącznie głosów: 112