Wnętrza komercyjne też potrzebują projektanta

16 listopada 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Natalia Lebiedź

Fitness club, siłownia, salon piękności i SPA - coraz częściej stają się miejscami, w których poza jakością usług patrzymy również na wystrój wnętrza. Projektanci prześcigając się w niebanalnych pomysłach, dbają również o dobre samopoczucie odwiedzających klientów.Chcąc skorzystać z możliwości, jakie podpowiada nam współczesny świat usług kosmetycznych, fryzjerskich czy związanych z odnową biologiczną, coraz mniej czasu spędzamy w domu. W zamian pragniemy, nawet w komercyjnych miejscach poczuć się jak u siebie. Projektanci, wychodząc naprzeciw najbardziej wymagającym klientom, tworzą miejsca, w których poza usługami, klientów przyciąga też wystrój.

Odwiedziliśmy kilka miejsc w Trójmieście, które są tego najlepszym przykładem.

Katarzyna Zborowska, właścicielka Studia360, przy współpracy z Beatą Nowaczyńską, właścicielką Nova Design, ponad 3 lata temu zaprojektowały dla Invest Komfortu salę fitness połączoną ze strefą wypoczynku, na zamkniętym osiedlu Aquarius w Sopocie.

- Był to bardzo ciekawy projekt, ponieważ z zabytkowej piwnicy (niegdyś spełniała funkcję browaru) miałyśmy stworzyć miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Aquariusa. Oczywiście nie naruszając pierwotnej konstrukcji - mówi Katarzyna Zborowska. -Projekt i realizacja przebiegły bez problemu, a pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Zaprojektowałyśmy wewnętrzną strukturę eksponującą stare ściany, łuki i sklepienia. Tworząc biały sześcian, uzyskałyśmy odrębne pomieszczenia przeznaczone na salę do ćwiczeń oraz miejsce do wypoczynku.

Zaadaptowana piwnica nabrała blasku. Podświetlone ceglane ściany, szklane elementy i jasna podłoga dodały transparentności całej zabytkowej konstrukcji. Lustra optycznie powiększyły salę fitness i siłownię. W białym sześcianie znajdują się toalety, prysznice oraz sauna sucha i mokra. Projektantki zadbały również o pomieszczenie przeznaczone do relaksu. Po intensywnym treningu jest to idealne miejsce na odpoczynek. Stara, niepotrzebna piwnica przeszła metamorfozę. Zamieniła się w wielofunkcyjne miejsce przeznaczone do ćwiczeń i relaksu.

O połączenie przejrzystości i monumentalności zadbała projektantka Monika Potorska, tworząc salon fryzjerski Wioletty Michalskiej - Profesional Academy of Hair and Beauty, znajdujący się w samym sercu Gdańska, w Garnizonie. Kupując pomieszczenie użytkowe o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych, właścicielka musiała skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który stworzyłby funkcjonalną przestrzeń dla 12 stanowisk fryzjerskich, pomieszczenie kosmetyczne vip (miejsce dedykowanego klientkom, które wolą zostać obsłużone w zacisznym miejscu) oraz miejsce do wykonywania masażu głowy i farbowania włosów.

- Pani Wioletcie zależało na tym, abym stworzyła miejsce w stylu buduarowym z nutką nowoczesności. Dlatego we wnętrzu pojawiły się takie elementy, jak matowe i połyskliwe ściany, przesuwane wysokie drzwi, został zachowany monokolor - zestawienie trzech różnych kształtów białych żyrandoli, pikowana sofa oraz rozstawienie wielu luster we wnętrzu - tłumaczy Monika Potoroska.

Białe elementy, jak fotele fryzjerskie, pikowana sofa, wysokie drzwi oraz białe sufity i ściana pomalowana w dwóch odcieniach szarości dodają wnętrzu monumentalności. W salonie fryzjerskim dużą rolę odgrywa oświetlenie. Dlatego projektantka wykorzystała wszystkie możliwe miejsca (sufit, łącznie z częścią wieszaną oraz kolumny), aby uzyskać jak najwięcej pożądanego oświetlenia. Szklane blaty dodają elegancji, a lustra optycznie powiększają i odbijają oświetlenie. Dopełnieniem całości będzie grafika przedstawiająca całą kadrę pracowniczą Profesional Academy of Hair and Beauty, przebraną w barokowe stroje. Zdjęcie zostanie lekko postarzone i zawieszone na głównej ścianie salonu.

Dorota Dobrosielska z ddesign.pl aranżując Obsessive Studio w Gdyni postawiła na detale. Współwłaścicielem studia jest Tomasz Dobrosielski, mąż architektki. Salon powstał z połączenia pasji do fotografii ze sztuką fryzjerstwa. W tonacji szarości i bieli znajdziemy obrazy Doroty Dobrosielskiej, zdjęcia Tomasza Dobrosielskiego oraz innych artystów z Trójmiasta.

- Mój mąż od kilku lat interesuje się fotografią. Dlatego projektując wnętrze pomyślałam o surowej ścianie z cegieł w stylu industrialnym, która została przeznaczona na fotografie. - mówi Dorota Dobrosielska. - Aktualnie na ścianie prezentowane są zdjęcia powernisażowe, pt "Orłowo światłem malowane". W sobotę (17 listopada) odbędzie się wernisaż Łukasza Leśniaka, współwłaściciela studia. Będą to fotografie mężczyzn wykorzystane do kalendarza na rok 2013.

Zdjęcia zagościły na ceglanych ścianach i drewnianych sztalugach umieszczonych na wyższym poziome salonu. W ten sposób klienci nie tylko skorzystają ze standardowych usług fryzjerskich i kosmetycznych, ale również poczują się jak w małej galerii sztuki, gdzie w miłym towarzystwie, przy kawie porozmawiają o doborze koloru włosów i fotografii krajobrazu.

Odmienne zadanie stworzenia ekskluzywnego i eleganckiego clubu fryzjerskiego Exclusive w Gdyni, otrzymała pracownia projektowa Red Tab. Jak tłumaczy Marta Czurakowska, wymaganiem właścicieli było stworzenie salonu w stylu klubowym - z czarnymi, połyskującymi elementami.

- Klientce zależało, aby stworzyć miejsce przyjazne dla młodych osób. Dlatego postawiła na czarne klubowe elementy. Dodatkowo na specjalne zamówienie miała zostać stworzona czarna tapeta z logo salonu - mówi Marta Czurakowska. - Salon miał również spełniać podstawowe warunki - odpowiednia ilość oraz wysokość zawieszenia luster, czy oświetlenie dobrane do potrzeb fryzjerów.

Cel został osiągnięty. Czarne, połyskujące meble i ściany są doskonałym tłem dla jasnofioletowych oraz białych, podwyższanych i pikowanych krzeseł. Na uwagę zasługuje również fototapeta - kobieta o blond włosach, znajdująca się na głównej ścianie salonu. Wnętrze zostało zaprojektowane dla osób młodych - ciałem i duchem gotowych na fryzjerską rewolucję.

Jak mówi większość trójmiejskich projektantów, wnętrze komercyjne ma być przede wszystkim funkcjonalne dla pracowników i komfortowe dla klientów. Miejsca, o które zadbały najlepsze biura projektowe, wyróżnia nie tylko standard wykończeń, ale również samopoczucie klientek, które mogą w nich - w zależności od funkcji - zrelaksować się lub skoncentrować na zajęciach fizycznych.

Wybierając fryzjera zwracasz uwagę na wystrój salonu?
18%

oczywiście! Jak cię widzą, tak cię piszą

26%

tak, ale nie jest to dla mnie wyznacznik świadczonych usług

20%

chodzę tam, gdzie jestem dobrze obsłużon(a)y

36%

nie interesuje mnie wystrój, tylko jakość świadczonych usług

zakończona

łącznie głosów: 132