Wnętrza inspirowane podróżami

22 maja 2020, 10:30
Joanna Puchala

Ze względu na pandemię wiele osób musiało odłożyć swoje podróżnicze plany. Chociaż wycieczki w odległe kraje będą musiały jeszcze trochę poczekać, to możemy wprowadzić do domu klimat przypominający nasz ulubiony lub po prostu wymarzony, wakacyjny kierunek.
- Z pewnością wnętrza naszych mieszkań czy domów nie zastąpią nam emocji związanych z podróżowaniem, poznawaniem nowych kultur, nawiązywania relacji międzyludzkich. Jednak odpowiednio zaaranżowana przestrzeń, inspirowana tym, czego doświadczyliśmy. będąc w podróży, może sprawić, że w naszej codzienności pojawi się więcej koloru i różnorodności - mówi Karolina Żwirblińska-Rywelska z Tila.pl.
Aranżacja domowej przestrzeni zainspirowanej wycieczką do pięknych miejsc może przywołać miłe wspomnienia i wprawić nas w dobry nastrój. Warto otaczać się tym, co wywołuje przyjemne, pozytywne emocje. Inspiracją do zmian w przestrzeni mogą być m.in. przywiezione pamiątki lub zdjęcia, których pewnie mamy z każdego wyjazdu wiele.

- Ograniczeni przez pandemię, zamknięci w przestrzeni, która tak naprawdę pierwszy raz od 30 lat ma realne granice, możemy powrócić do miejsc, w których byliśmy albo o których marzymy. Miejsc, które kojarzą się nam z beztroską, przygodą, pozytywnymi emocjami. Ten czas, w którym obecnie funkcjonujemy, możemy wykorzystać, aby powrócić do naszych wspomnień, odkryć na nowo urok przywiezionych pamiątek z podróży - podkreśla Karolina Żwirblińska-Rywelska.

Taras i balkon jak z innej strefy geograficznejW czasie pandemii znacznie więcej czasu spędzamy na balkonach i tarasach. Nic więc dziwnego, że doskonałym i najprostszym w urządzeniu miejscem, do którego możemy zaprosić nasze wakacyjne wspomnienia, jest właśnie balkon i taras.

Wybieramy oświetlenie na taras i balkon- Stworzymy w ten sposób namiastkę miejsca na ziemi, w którym czuliśmy się najlepiej, i które przywołuje pozytywne emocje. Mimo że klimat nie ten, brak gorących nocy, to meble, rośliny czy zapach świec mogą sprawić, że przeniesiemy się do innej strefy geograficznej - dodaje Karolina Żwirblińska-Rywelska.
Osoby, które tęsknią za śródziemnomorskim klimatem, mogą wzbogacić taką aranżację o gliniane doniczki, których rozmiary możemy dopasować do indywidualnych potrzeb, przestrzeni balkonu czy tarasu.


- Gliniane doniczki Bergs Potter to propozycja dla tych, którzy tęsknią za gorącą Toskanią. W zasadzie to taki duńsko-toskański mariaż, bo projekty powstają w Danii, a za produkcję odpowiadają Włosi. Nikt, tak jak oni, nie zna się na pracy z gliną. Doniczki są w stu procentach naturalne, produkowane ręcznie i piękne. Zwłaszcza teraz korzystnie na nasze samopoczucie działają właśnie rośliny. Gdyby rośliny mogły mówić, z pewnością powiedziałyby, że nie ma niczego lepszego od wysokiej jakości glinianej doniczki - podkreśla Magdalena Wałdoch z Designzoo.

Obcowanie ze światową sztukąChociaż wiele światowych galerii czy muzeów otwiera swoje wirtualne progi i zaprasza do zdalnego zwiedzania, reprodukcje światowej sztuki mogą zagościć także w naszych domach.

- Ci, którzy uwielbiają wielogodzinne spacery w muzeach i galeriach sztuki, z pewnością znajdą coś dla siebie w kolekcji naszych plakatów. Są piękne, zachwycające i unikatowe. Nie można przejść obojętnie obok dzieł Pabla Picasso czy Henriego Matisse'a. Reprodukcje wielkich mistrzów, plakaty z największych wystaw, klasyki, które zachwycają od pierwszego wejrzenia. Własna galeria sztuki wypełniona reprodukcjami ulubionych twórców to zdecydowanie rozwiązanie dla tych z nas, którzy tęsknią za chłonięciem i poznawaniem kultury innych krajów - dodaje Magdalena Wałdoch.

Bali w domowym zaciszuCiekawym pomysłem mogą okazać się także inspiracje jedną z najpopularniejszych wysp Indonezji - Bali. Panującą na wyspie atmosferą Balijczycy oczarowali wiele podróżujących tam osób, a ten, kto już tam był, chciałby przenieść charakterystyczny dla Bali spokój i brak pośpiechu do domowego wnętrza.

Piękno wyposażenia wnętrz charakterystycznego dla tej szerokości geograficznej drzemie w naturalnych materiałach i unikalności każdego egzemplarza. Nie ma dwóch takich samych rzeczy, a każda jest wyjątkowa. Elementy wykonane z naturalnego drewna, bambusa czy kamienia, rzemieślnicze lustra, lampy, kosze szczególnie kojarzą się z Bali. Całkowity charakter takiej aranżacji uzupełnią rośliny. W tym przypadku świetnie sprawdzi się strelicja lub monstera.

Czy wprowadzasz do wnętrza akcenty podróżnicze?
0%

tak, zwłaszcza teraz, kiedy mieszkanie musi zastąpić podróże

14%

tak, robię to od dawna

45%

tak, ale są to tylko akcenty związane z miejscami, w których już byłe(a)m

16%

nie wiem, jeśli tak, to tylko przypadkowo

25%

raczej nie

zakończona

łącznie głosów: 80