stat

Współczesny luksus we wnętrzach. Co tak naprawdę oznacza?

12 sierpnia 2017, 8:00
Joanna Puchala

Kiedyś kojarzył się z bogactwem zdobień i wszechobecnym przepychem, dziś przede wszystkim z przestronnymi wnętrzami i jakością zastosowanych rozwiązań, jednak mimo wszystko każdy odczuwa go indywidualnie i ma na ten temat inne zdanie. Zapytaliśmy trójmiejskich ekspertów o współczesne podejście do luksusu.Wraz z upływem czasu pojęcie luksusu we wnętrzach wielokrotnie się zmieniało. Aktualnie najczęściej przejawia się w stonowanej elegancji, niebanalnych wykończeniach, subtelnie dobranym wyposażeniu czy oryginalnych połączeniach materiałów.

- Luksus we wnętrzach był kiedyś postrzegany przez pryzmat dużego domu z ogródkiem, potężnej kolekcji mebli, a w nich kolekcjonerskiej porcelany. Dzisiaj luksus jest często czymś bardzo subtelnym, delikatnym i często niezauważalnym na pierwszy rzut oka. Pożądane są wnętrza z dużą przestrzenią w środku, wysokimi sufitami i oknami, które stają się sceną dla pięknych dużych form wyposażenia wnętrz, takich jak: wiszące lampy, wysokie lustra, drzwi, efektowne dekoracje i dodatki - mówi Tatewik Caturowa z Flow Interiors.
Wszystko zależy jednak od indywidualnych odczuć. Coraz częściej luksus odbiera się w odmienny sposób.

- Pomimo zmieniających się czasów, luksus nadal pozostaje czymś pokazowym. Decydując się na wyszukane wyposażenie, klienci lubią wybierać takie produkty, które będą umieszczone w widocznym miejscu, najlepiej z wyraźnym umieszczeniem marki - mówi Danuta Szafrańska z Linia Art.
Czym jest więc współczesny luksus?

- W moim odczuciu postrzeganie luksusu powoli się zmienia. Coraz częściej miernikiem luksusu są ekskluzywne materiały, sprowadzane lub robione specjalnie na zamówienie okładziny kamienne, drewno, np. duże deski podłogowe przygotowywane na życzenie, odpowiednio preparowane i postarzane. Wyznacznikiem luksusu jest także sztuka. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się namalowane na zamówienie lub wyszukane w galeriach sztuki obrazy i rzeźby - mówi Marek Białkowski z Architektura i Wnętrza.
Z biegiem czasu wzrasta zamiłowanie do produktów indywidualizowanych i spersonalizowanych. Uwielbiamy przedmioty ręcznie robione i prawdziwe naturalne materiały.

- Wraz z coraz większą świadomością trendów w architekturze wnętrz, znaczenia nabierają również nazwiska projektantów mebli, opraw oświetleniowych i innych elementów wyposażenia. Standardem w większych domach stają się dodatkowe pokoje łazienkowe czy baseny z małymi SPA - dodaje Marek Białkowski.
Mianem luksusu można także określić połączenie pokoju kąpielowego z sypialnią.

- Jako ucieleśnienie luksusu postrzegane są łazienki połączone z sypialnią z osobno stojącą wanną, ze szklanymi ścianami lub przepierzeniami. Luksusowym dodatkiem w mieszkaniu czy domu jest także sauna - podkreśla Marta Lebiedzińska z Urządzarni.
Po pierwsze przestrzeń

Luksus kojarzy nam się przede wszystkim z przestrzenią. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zacierają się granice pomiędzy pomieszczeniami. Unikamy wprowadzania niepotrzebnych barier - łączymy powierzchnie i dbamy o spójność wizualną wnętrza. Na popularności zyskują granice wyznaczane wyłącznie materiałami wykończeniowymi ścian czy podłóg. Nie bez znaczenia pozostają także połączenia kolorystyczne. Niesłabnącą popularnością cieszą się biele i jasne odcienie. Dzięki takim rozwiązaniom optycznie powiększamy wnętrze i tworzymy wrażenie przestronności.Funkcjonalność rozwiązań i komfort użytkowania

Jak twierdził amerykański architekt Louis Henry Sullivan, forma wynika z funkcji. Luksusem naszych czasów jest przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb funkcjonalność.

- W moim mniemaniu luksus to przede wszystkim funkcjonalność. Dobre wyważenie zastosowanych rozwiązań sprawi, że wnętrze będzie urządzone ekskluzywnie i z gustem - dodaje Danuta Szafrańska.
Niebanalne wyposażenie i poszukiwanie materiałów

Luksusem dzisiejszych czasów jest również możliwość łączenia różnorodnych materiałów. A te nie przynależą już wyłącznie do jednego stylu. Dzięki takim zabiegom możemy tworzyć spektakularne efekty. Pomocne w tworzeniu całkowitego wizerunku luksusowego wnętrza okazują się także designerskie przedmioty. Istotną rolę odgrywa tu przede wszystkim wyszukana forma danego produktu.

- Świadomy inwestor kształtuje swoje życie według wartości odnoszących się do doceniania czasu. Szuka przedmiotów, które nie tylko są wyrazem bogactwa i przepychu, ale postrzega je jako przedłużenie swojej strefy komfortu. Są to: miłe w dotyku obicia kanap, materace, które znacznie podnoszą komfort spania czy nastrojowe oświetlenie, które wycisza oraz sprzyja wieczornemu wypoczynkowi i kontemplacji - twierdzi Jan Sikora z Sikora Wnętrza.
Nowoczesne technologie i bezcenny czas

Jednymi z najbardziej cennych dóbr luksusowych są czas i nowoczesne technologie. Te dwie kwestie się ze sobą łączą i nawzajem na siebie działają. Coraz częściej wykorzystujemy w aranżacji wnętrz rozwiązania, które pozwalają nam wygospodarować czas.

- Oszczędność czasu stała się czynnikiem do powstania takich wynalazków jak: pralka, zmywarka czy mikrofalówka. Dzisiaj to już przedmioty codziennego użytku, które nikogo nie dziwią we wnętrzach. Powstają oczywiście przedmioty dobrze nam znane, tylko w nowej odsłonie i z nowymi funkcjami - zauważa Tatewik Caturowa.
Czytaj także: Lustereczko, powiedz przecie... Inteligentne lustra w nowoczesnych wnętrzach

Wybierając lodówkę możemy wybrać model, który przypomni nam o kończących się zapasach żywności. Wanny napełniają się poprzez wysłanie wiadomości SMS, a w lustrze możemy oglądać filmy. Funkcje inteligentnego domu są naprawdę niezliczone i nieustannie się rozwijają.

Cenimy rozwiązania, które pomagają nam oszczędzić czas i na nowo odkrywamy jego znaczenie. Wyznajemy koncepcje slow life, hygge czy lagom.

Czytaj także: Hygge kontra Lagom, czyli skandynawskie koncepcje we wnętrzach

- Wartościowa jest cisza i bycie poza zasięgiem. Według tego luksusem są meble i dodatki, które temu sprzyjają. Według najnowszych trendów wskazywanych przez Davida Saxa luksusem jest to, co jest analogowe. Triumf święcą więc płyty winylowe, których sprzedaż wypiera płyty CD - mówi Jan Sikora.
Kiedy luksusem staje się lokalizacja

- Oprócz przedmiotów coraz częściej luksusem staje się czas, który oszczędzamy na staniu w korkach i dojazdach do pracy -co za tym idzie coraz większa grupa ludzi decyduje się na apartament w centrum miasta zamiast na wielki dom za miastem - mówi Tatewik Caturowa.
Niektórzy uważają, że luksusem jest mieszkanie w centrum miasta, dla innych będzie to lokalizacja z daleka od zgiełku czy wręcz na wsi.

Luksus we wnętrzach kojarzy się z:
18%

dużymi przestrzeniami

3%

najnowszymi technologiami

21%

wyposażeniem najwyższej klasy

26%

funkcjonalnością, która idzie w parze z estetyką, a zastosowane rozwiązania są dokładnie dopracowane

3%

bogactwem zdobień i materiałów

3%

żadne z powyższych

22%

najlepiejszym określeniem jest połączenie powyższych przykładów

4%

nie wiem, nie mam zdania

łącznie głosów: 339