Wybieramy krzesła do jadalni

2 kwietnia 2020, 8:00
Joanna Puchala

Idealne krzesła do jadalni zachwycają formą, komfortem i trwałością. Wybierając je, warto zwrócić uwagę zarówno na walory estetyczne, jak i na komfort użytkowania. Właściwie dopasowane, będą nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale i piękną dekoracją wnętrza.
- Klienci obecnie szukają modeli, które są połączeniem klasyki z nowoczesnością. Cały czas zwracają uwagę na wygodę krzesła, dobre podparcie pleców i odcinka lędźwiowego. Producenci starają się zestawić praktyczność krzesła wraz z ciekawym wyglądem - mówi Marcin Czubaszek z Mebloo.
Jednym z wiodących trendów jest nawiązanie do natury. Swoje grono zwolenników mają więc krzesła wykonane z organicznych materiałów, nacechowane prostotą formy i starannością wykonania.

- Japandi, boho czy nigdy niewychodzący z mody skandynawski minimalizm są oszczędne w formie, ale także ciepłe. Paleta barw krzeseł dopasowanych do tej stylistyki nawiązuje do natury, dlatego też głównym materiałem jest drewno, naturalne włókna na siedziskach, obicia wykonane z plecionek, rattanu czy juty. Często występują w lekkiej formie, która nawiązuje do ikon designu - mówi architekt Magdalena Wieczorek z Besign.

Lekka forma- Aktualnie trendy zmierzają w stronę wizualnie lekkich krzeseł na metalowych lub drewnianych nogach. Najbardziej popularne tkaniny wybierane na krzesła to wszelkiego rodzaju welury z opcją łatwego czyszczenia - dodaje Marcin Czubaszek.
Niezależnie od stylistyki wnętrza wiele osób ceni sobie lekkość formy krzesła, która wpływa na finalny odbiór całej przestrzeni. Jest także uniwersalnym i ponadczasowym rozwiązaniem. W zależności od gustu możemy zdecydować się krzesła na cienkich metalowych nogach lub płozach, jak i solidnych drewnianych nogach. Siedziska wykonywane są zarówno z miękkich, wytrzymałych tkanin tapicerskich, skóry, jak i z drewna. Możemy wybierać modele gładkie lub z pikowaniami oraz przeszyciami, z podłokietnikami lub bez.

- Krzesło możemy traktować wyłącznie funkcjonalnie, jednak jest to bardzo widoczny element w naszym wnętrzu i prawdopodobnie, świadomie bądź nie, częściej na nie patrzymy niż z niego korzystamy. Dlatego warto, by poza swą podstawową funkcją, miało również wartość estetyczną. Wielu polskich projektantów proponuje nam bardzo wygodne rozwiązania, które dodatkowo przywodzą na myśl obiekty rzeźbiarskie i w pełni zasługują na miano sztuki użytkowej. Takie jest na przykład krzesło Trojka projektu gdańskiej grupy Tabanda. Ogromny wybór krzeseł, zarówno w zakresie formy, wybarwienia drewna, faktury, rodzajów i kolorystyki tkanin znajdziemy w ofercie dostępnego u nas polskiego producenta Fameg - podkreśla Anna Łukawska z Lumann.

Krzesło w stylu vintage i retroInnym, równie silnym trendem w aranżacji wnętrz są te w stylu vintage i retro. Króluje w nich kolor i kształt mebli przypominające te z ubiegłego stulecia. Krzesła dopasowane do tej stylistyki często są wykonane z drewna, mają proste lub toczone nogi i niekiedy mogą być ożywione intensywnym kolorem tapicerki.

- Charakterystyczne dla stylu retro są owalne, montowane pod skosem i zwężające się ku dołowi nóżki. Ciekawym zabiegiem jest umieszczanie różnych typów i kolorów krzeseł przy jednym stole - wyjaśnia Magdalena Wieczorek.

Wybór wygodnego krzesłaWybierając krzesła do jadalni, warto zwrócić uwagę zarówno na walory estetyczne, a także na komfort użytkowania. Szczególnie istotna jest konstrukcja mebla, wymiary i wysokość siedziska oraz materiał, z którego zostały wykonane.

- Ze względów pragmatycznych tapicerowane krzesła do jadalni powinny być pokryte tkaniną łatwo zmywalną lub trudno przyjmującą zabrudzenia, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dziećmi lub często je gościmy. Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią i planujemy wsuwać krzesła pod stół, należałoby wymierzyć, czy szerokość siedzisk i rozstaw nóg stołu na to pozwolą. Podobnie, wybierając krzesło z podłokietnikami, sprawdźmy, czy wysokość od podłogi do oskrzyni stołu pozwoli nam na wsunięcie go pod blat - dodaje Anna Łukawska.
Warto zadbać o właściwe rozplanowanie liczby i układu krzeseł adekwatnie do powierzchni stołu, którą dysponujemy. Krzesła i ich rozmieszczenie powinny być dopasowane do reguły, że dla każdej siedzącej przy stole dorosłej osoby powinniśmy zarezerwować przestrzeń pomiędzy 60 a 75 centymetrów.

- Minimalny wygodny wymiar siedziska to 45 x 45 centymetrów. Trzeba pamiętać, że na jedną siedzącą osobę przy stole należy przyjąć dodatkowe 10 centymetrów przestrzeni z każdej strony, aby można było swobodnie usiąść. Wysokość siedziska również ma znaczenie, powinna być dobrana do wysokości stołu i wzrostu osób dorosłych w domu. W przypadku krzeseł jadalnianych mamy do dyspozycji krzesła całe drewniane, stalowe lub plastikowe. Jednakże te najwygodniejsze mają siedzisko wykonane z miękkiego lub elastycznego materiału. Możemy zakupić krzesła obiciowe z dobrej jakości wkładką czy gąbką tak, aby nie odkształcała się zbyt szybko, a tapicerka miała odpowiednią klasę ścieralności - podkreśla Magdalena Wieczorek.
Ostatnim, chociaż równie istotnym aspektem, jest funkcjonalność. Wybierając krzesła, warto wybierać takie, które będą łatwe w utrzymaniu.

- Z tego powodu krzesła drewniane czy metalowe mają przewagę nad tymi z tapicerowanymi siedziskami. Obecnie na rynku jest coraz więcej krzeseł z siedziskiem wykonanym z wytrzymałej plecionki z włókien naturalnych bądź rattanu, która łączy w sobie walory wygody i łatwości czyszczenia - kończy Magdalena Wieczorek.
Wybierając krzesła do jadalni, decydujesz się na:
12%

drewniane

34%

drewniane z tapicerowanym obiciem

5%

te na metalowych nóżkach

16%

o lekkiej konstrukcji i wygodnym siedzisku

7%

kieruję się tylko funkcjonalnością

26%

to zależy, krzesło musi spełniać kilka moich wymogów

zakończona

łącznie głosów: 243