Wybieramy najmodniejsze lampy wiszące

11 czerwca 2020, 14:00
Joanna Puchala

Lampy wiszące są ważnym elementem wystroju wnętrza, zwłaszcza jeśli znajdują się w strefie dziennej. To tam przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną lub odpoczywamy po intensywnym dniu. Warto więc zadbać, by ta przestrzeń była oświetlona w przemyślany sposób, ale także lampy były częścią miłego dla oka wyposażenia.Sprawdzone salony z lampami w Trójmieście


Lampa wisząca potrafi oświetlić, nadać charakteru przestrzeni dziennej oraz zapewnić odpowiedni nastrój.

- Lampa ma niebagatelny wpływ na odbiór wnętrza, może być jego najważniejszym punktem. Mądry zakup może posłużyć nam i naszym dzieciom długie lata niezależnie od panującej mody. Po dużej popularności odkrytych żarówek w przeróżnych wariantach, klienci zaczęli przywiązywać większą wagę do jakości światła, która poza ozdobną funkcją lampy jest bardzo istotna. Bez względu na styl, przykrywamy żarówki kloszami i abażurami, aby uzyskać rozproszone, miękkie oświetlenie - wyjaśnia Piotr Żydowski z Jasniej.com.

Najdroższe apartamenty w Trójmieście

The sky is the limit
16 000 000 zł
Gdynia Śródmieście
The sky is the limit
Mieszkanie - Gdynia Śródmieście
16 000 000 zł
Gdynia Śródmieście
Najlepszy widok na molo w Polsce
7 490 000 zł
Gdynia Orłowo

Złoto i metaliczny blaskZłoto, mosiądz oraz szkło to materiały, które zajmują ważne miejsce w trendach. Dodają wnętrzu elegancji. Z powodzeniem możemy zastosować je jako przeciwwagę aranżacji, w których dominują ciemne kolory: granat, szarość lub czerń. Oprócz tego, modny jest też metaliczny blask, który nawiązuje do innych elementów wystroju.

- Aktualnym hitem w branży wnętrzarskiej są metalowe dodatki w pomieszczeniach. Trend ten ma też swój odpowiednik w oświetleniu - popularne są lampy ze szklanym, okrągłym kloszem, który ma metaliczne zabarwienie. Dzięki temu źródło świata staje się ozdobą samą w sobie - podkreśla Edyta Pękala z Koma Oświetlenie.

Geometryczne klosze- Forma nawiązuje do klasyki designu, a przy tym jest bardzo uniwersalna. Tego typu oświetlenie na pewno pozostanie z nami dłużej niż jeden sezon. Warto też zwrócić uwagę na lampy z kulistymi "pogniecionymi" kloszami w duchu filozofii wabi-sabi. Kolejnym bardzo widocznym trendem są złote lampy i złote żarówki dekoracyjne tzw. top-coated, czyli z powłoką - mówi Michał Markiewicz, główny projektant z Kolorowe Kable.

Wabi-sabi, czyli japońskie umiłowanie natury we wnętrzach- Modne są także lampy z okrągłymi kloszami - zarówno zwarta forma, jak i ażurowe rozwiązania. Ażurowa forma daje możliwość uzyskania ciekawych efektów świetlnych, jak również optycznego powiększenia przestrzeni. Z kolei okrągły klosz często wykonany jest z lśniącego, białego szkła. W tym sezonie modne są też lampy z przezroczystego szkła. Dzięki takim rozwiązaniom możemy optycznie powiększyć wnętrze i nadać mu nowoczesny wygląd - podkreśla Edyta Pękala.
W kwestii kloszy coraz modniejsze są opalizowane i niezmatowione, które nawiązują do stylistyki retro. Dużym zainteresowaniem w tym sezonie cieszą się także geometryczne formy.

- Dobrym kryterium do określenia popularności danego modelu jest ilość i powszechność produktów inspirowanych oraz podróbek występujących na rynku. Tutaj prym wiedzie IC Michaela Anastassiadesa dla Flos i Vertigo Petit Friture, której popularność przez wyjątkową lekkość i uniwersalność projektu z pewnością nie jest sezonowa - dodaje Piotr Żydowski.

Naturalne materiały nadal popularneCo ciekawe, nie słabnie także popularność lamp wykonanych z naturalnych materiałów. Kluczowe w tym przypadku okazują się modele z drewna lub betonu, chociaż na rynku pojawiają się także inne propozycje.

- Coraz popularniejsza staje się w ostatnim czasie eco design, gdzie do produkcji lamp używana jest na przykład tektura. Dzięki temu będzie mogła zostać łatwo poddana recyklingowi, a to duży zysk dla naszej planety - wyjaśnia Michał Markiewicz.
Ze względu na ekologię, z większą uwagą podchodzi się też do jakości i trwałości produktu.

- Na to wpływ mają nie tylko użyte materiały, design oraz pochodzenie. Z dużo większym dystansem podchodzimy do lamp ze zintegrowanym źródłem światła - zauważa Piotr Żydowski.
Wśród aktualnych trendów nie brakuje też zamiłowania do minimalizmu.

- Jednym z aktualnych trendów w zakresie wyboru lamp wiszących jest na pewno minimalizm zarówno w kształcie lampy, jak i wyborze energooszczędnych rozwiązań. Lampy wiszące ledowe często zawierają zintegrowane oświetlenie led, które jest energooszczędne, a także pozwala zadbać o środowisko. Takie oświetlenie polecamy zwłaszcza dla tych osób, które decydują się na jedno główne źródło światła, czyli lampę wiszącą. Nasze rekomendowane propozycje są piękne, estetyczne, wykonane z najlepszych materiałów minimalistyczne lampy - mówi Edyta Pękala.
Czym kierujesz się przy wyborze lamp?
4%

wyłącznie funkcją oświetlenia

65%

biorę pod uwagę wygląd lampy oraz funkcjonalność

26%

wybieram tylko takie, które pasują stylistycznie

2%

nie wiem, trudno powiedzieć

3%

nie dotyczy mnie ta kwestia

zakończona

łącznie głosów: 168