stat

Wyszukane wyposażenie - jak wpływa na odbiór wnętrza?

11 maja 2017, 8:00
Joanna Puchala

Wielu jest zdania, że idealne mieszkanie to takie, które jest urządzone nie tylko funkcjonalnie, ale też zgodnie z naszym gustem. W takiej przestrzeni czujemy się dobrze i z przyjemnością do niej wracamy. Jakie zatem wyszukane elementy wyposażenia odmienią nasz dom i czy rzeczywiście odgrywają w nim tak ważną rolę?Dobór kolorów

Podobnie jak w przypadku ścian, kupując meble i dodatki, warto wybierać egzemplarze, które odwzorowują nasze upodobania kolorystyczne. Pamiętajmy jednak, że poszczególne kolory wpływają na energię wnętrza oraz to, w jaki sposób je postrzegamy. Istotne jest także właściwe komponowanie wyposażenia: powinniśmy wybierać przedmioty, które nawzajem się harmonijnie uzupełniają kolorystycznie, tworząc pewnego rodzaju historię.

Stawiając na powtarzające się kolory lub odcienie sprawiamy, że wnętrze odczytywane jest jako spójna, integralna całość. Zwieńczeniem dzieła powinien być jednak wyróżniający się na tle całej aranżacji charakterystyczny element. Co istotne, nie musi znacznie odbiegać od barw wnętrza - liczy się nawet delikatny kontrast.

Stylistyka i trendy

Jeśli chcemy stworzyć oryginalną przestrzeń, postawmy na stylowe meble. A te, zgodnie z bieżącymi trendami, coraz częściej opierają się na wysublimowanym minimalizmie.

- Wnętrze ma być maksymalnie funkcjonalne, ale też wyróżniać się estetyczną i elegancką formą - zauważa Małgorzata Elas, doradca klienta z Elements Gdańsk.
Wbrew pozorom, dobrze przemyślane rozwiązania są formą samą w sobie. W przypadku gdybyśmy sugerowali się wyłącznie względami estetycznymi, moglibyśmy pominąć bardzo istotne kwestie, jak np. zachowanie ciągu komunikacyjnego w mieszkaniu.

Czytaj także: Ukryte czy odkryte? Nietypowe pomysły na drzwi

- Popularnym ostatnio elementem są ściany ażurowe, oddzielające przestrzenie o różnej funkcji, znajdujące się w obrębie jednego pomieszczenia. Stosując ścianę ażurową można chociażby oddzielić kuchnię od strefy dziennej. Zasłaniamy w ten sposób znajdujące się w niej rzeczy, ale jednocześnie nie zamykamy kuchni, dzięki czemu przestrzeń wydaje się być większa, a domownicy mają ze sobą kontakt wzrokowy - tłumaczy Danuta Szafrańska z Linia-art.
Dekoracje

Oprócz wyposażenia, istotną rolę odgrywają także dekoracje. Dopiero właściwe połączenie dodatków i mebli gwarantuje niebanalny efekt.

- Dekoracją, która dodaje przytulności wnętrzu, kojarzy się z ciepłem i tradycją, są ściany ceglane. Nawet w nowym budownictwie można uzyskać ten efekt, stosując płytki z ciętej, starej cegły lub płytki gipsowe imitujące ceglane. Do nowoczesnego wnętrza pasują cegły malowane na biało, które zestawione z pastelową tapetą i dodatkami, nadają wnętrzu delikatności. Cięższym zestawieniem jest połączenie tradycyjnych czerwonych cegieł z elementami stalowymi lub czarnymi dodatkami, dzięki którym można uzyskać efekt typu loft - doradza Danuta Szafrańska.

Wyposażenie łazienki

Łazienka szyta na miarę pozbawiona jest zazwyczaj zbędnych dodatków. Samo jej wyposażenie powinno zachwycać wyglądem i stanowić pewnego rodzaju element dekoracyjny.

- W ten sposób korzystamy z niego podczas czynności higienicznych, jak i podziwiamy jego kunsztowne wykonanie. Od jakiegoś czasu obserwujemy również odejście od standardowych form wyposażenia łazienkowego na rzecz lżejszych i subtelniejszych. Przykładem mogą być wanny swobodnie stojące o owalnym, smukłym kształcie, przyprószone higieniczną bielą, takie jak np. model Vigour White. Pozbawione zbędnych dekoracji zyskują na funkcjonalności i zachwycają formą. Innym przykładem są natryski dzielone jedynie taflą szkła. Duka Pura 5000 to kabina całkowicie bezramowa, idealnie ilustrująca minimalistyczny trend panujący w aranżacji wnętrz - dodaje Małgorzata Elas.


Jak postrzegasz wyszukane wyposażenie wnętrz?
9%

w ogóle nie przywiązuję do tego wagi

21%

staram się wybierać jeden albo dwa elementy, które podkreślą wyjątkowy charakter miejsca

60%

dbam o to, by moje mieszkanie było urządzone gustownie, ale podchodzę do tego z dystansem

10%

na bieżąco śledzę wszystkie trendy i dobieram do wnętrza jak najwięcej wyjątkowych mebli i dodatków

łącznie głosów: 101