Zabiegi modelujące sylwetkę - fakty i mity

24 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
Kliniki medycyny estetycznej proponują coraz więcej metod, które mają za zadanie pomóc nam w pozbyciu się niechcianych kilogramów. Więcej zdjęć (5)

Kliniki medycyny estetycznej proponują coraz więcej metod, które mają za zadanie pomóc nam w pozbyciu się niechcianych kilogramów.

myfitness.pl

Kliniki medycyny estetycznej proponują coraz więcej metod, które mają za zadanie pomóc nam w pozbyciu się niechcianych kilogramów.

myfitness.pl

Medycyna estetyczna wychodzi nam naprzeciw pomagając pozbyć się niemal wszelkich mankamentów urody. Metodą, która budzi wiele kontrowersji, wciąż jest liposukcja, zwana potocznie odsysaniem tłuszczu. Wzięliśmy pod lupę wszystkie krążące wokół zabiegu mity i zapytaliśmy o zdanie ekspertów. Dowiedzieliśmy się również, jakie inne zabiegi nas wysmuklą.Liposukcja, zwana inaczej odsysaniem tłuszczu, to popularny na całym świecie zabieg, który pozwala zyskać szczupłą sylwetkę i skutecznie wymodelować problematyczne partie ciała. Nie jest to metoda dla osób otyłych, ale dla szczupłych, które nie mogą pozbyć się małych złogów tłuszczu. W zależności od budowy ciała, może być eliminowany z brzucha, ud, pośladków, ale również z szyi, pleców i ramion. Przede wszystkim należy pamiętać, że liposukcja nie zastąpi odchudzania i diety, może jedynie je wspomagać.

- Zabieg polega na odessaniu rozbitej tkanki tłuszczowej, która znajduje się pod skórą. W przypadku zabiegu w znieczuleniu miejscowym podaje się środek znieczulający, lek obkurczający naczynia krwionośne oraz roztwór soli. Tak przygotowany roztwór uwalnia komórki tłuszczowe z tkanki łącznej, zaś środek obkurczający naczynia krwionośne minimalizuje krwawienie. Zbędny tłuszcz zostaje odessany poprzez zastosowanie specjalnej kaniuli. Tą metodą można usunąć 100-500 ml tkanki tłuszczowej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu - mówi Magdalena Czwartek, managerka salonu Derm-Estetyka.
Oprócz zdrowego trybu życia i ćwiczeń, modne stało się poprawianie urody zarówno jeśli chodzi o twarz, jak i inne partie ciała. Modelowanie sylwetki za pomocą zabiegu liposukcji jest jedną z nich. Mimo że nadal jest drogim zabiegiem (w zależności od obszaru ciała - od 2500 do około 10 tys. zł), to ma swoich zwolenników - zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

- Rzeźbienie sylwetki to jeden z kluczowych obszarów działalności i rozwoju oferty klinik zajmujących się medycyną estetyczną i regeneracyjną. Proponują zazwyczaj szeroki wachlarz zabiegów manualnych i maszynowych. Jednak z roku na rok zainteresowanie tym obszarem działalności wzrasta w bardzo szybkim tempie. Pacjenci coraz częściej są niecierpliwi i poszukują szybszych i skuteczniejszych metod pozbycia się niechcianych fałdek, wałeczków, oponek i innych krągłości mniejszych bądź większych - stwierdza Karolina Sozańska, dyrektor zarządzający Holistic Clinic w Gdyni.
Popularność zabiegów związanych z kształtowaniem sylwetki spowodowała, że na rynku dostępnych jest wiele metod, które pomogą w pozbyciu się zbędnego tłuszczu. Istnieje kilka różnych rodzajów liposukcji. Oprócz niej popularna staje się tak zwana lipoliza iniekcyjna.

- Lipoliza iniekcyjna polega na podaniu preparatu Aqualyx, w skład którego wchodzi deoksycholan sodu. To właśnie ta substancja jest głównie odpowiedzialna za zniszczenie błony komórki tłuszczowej - zachodzi proces adipocytolizy. Utrata tkanki tłuszczowej widoczna jest już po 1-2 zabiegach. Do osiągnięcia pożądanego efektu wykonujemy zazwyczaj około 3-4 zabiegów przeprowadzanych raz na 4-6 tygodni. Zabieg zaliczany jest do mało inwazyjnych. Wykonywany jest specjalnie opracowaną techniką intralipoterapii, dzięki której preparat podany zostaje równolegle do tkanki tłuszczowej, co umożliwia równomierne rozprzestrzenianie preparatu - mówi dr Iwona Cimaszkiewicz, lekarz medycyny estetycznej w Infinity Med.
W trójmiejskich klinikach często proponuje się także zabiegi łączone w celu uzyskania lepszych efektów.

- Urządzenie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe to Ultracontour. Ultradźwięki, uszkadzając błony komórek tłuszczowych, doprowadzają do uwolnienia ich zawartości do przestrzeni międzykomórkowej. Tłuszcz jest przekazywany do wątroby przez układ limfatyczny i krwionośny, gdzie ulega przekształceniu i wydaleniu. Jako jedyne tego typu urządzenie posiada możliwość drenażu limfatycznego. Ma za zadanie odprowadzenie płynów z przestrzeni międzykomórkowych do układu limfatycznego za pomocą ultradźwiękowego masażu drenującego. Skutecznie walczy z miejscową otyłością i zaawansowanym cellulitem - przekonuje Hanna Olszewska, właścicielka Centrum Zdrowia i Piękna HB Med. I dodaje:

- Najczęściej zalecana jest seria 3-6-9 zabiegów wykonywanych w odstępach 7-10 dni. Często łączymy zabiegi Ultracontourem z endermologią, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, ponieważ endermologia jest zabiegiem polegającym na masażu rolkami, które zasysają stopniowo fałdy skóry, przy kontrolowanym podciśnieniu. Dzięki temu mamy dodatkową poprawę jędrności i ukrwienia skóry. Trzecią opcją jest zabieg urządzeniem VelaSmooth firmy Syneron, wykonującym głęboki masaż podciśnieniowy i jednocześnie emitującym podczerwień. Dzięki tym dwóm energiom kolagen podlega obkurczeniu, a następnie jest wymieniany na nowszy, o bardziej sprężystej strukturze, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Przy tej metodzie częstotliwość zabiegów wygląda następująco: jeden raz w tygodniu przez miesiąc, a następnie raz w miesiącu przez trzy kolejne miesiące. Wszystkie wymienione zabiegi są nieinwazyjne, bezbolesne i nie wyłączają z codziennych zajęć. Wykonuje je się również w lecie, nie powodują żadnych zmian na skórze, można się kąpać i opalać.

Najbardziej rozpowszechnioną, standardową metodą jest liposukcja ssąca, którą wykonuje się za pomocą kaniuli podłączonej do urządzenia wytwarzającego podciśnienie. Chirurg wykonuje ruchy plastikową rurką, którą rozbija tkanki tłuszczowe, zasysane następnie przez podciśnienie i odprowadzane na zewnątrz. Inną techniką jest liposukcja wibracyjna, bardzo dobrze sprawdzająca się w przypadku zabiegów w okolicach pośladków i pleców. Ultradźwiękowa metoda polega na wykorzystaniu fali akustycznej uważanej obecnie za dość skuteczną nieinwazyjną metodę rozbijania komórek tłuszczowych. W sposób dużo bardziej bezpieczny, precyzyjny, mało bolesny i z dużo krótszą rekonwalescencją, niż dzieje się to w przypadku liposukcji tradycyjnej.

- Obecnie w naszej klinice w myśl holistycznego podejścia do pacjenta oferujemy kształtowanie sylwetki z wykorzystaniem urządzenia do liposukcji, produkcji amerykańskiej, o nazwie VASER. Jest to aktualnie najnowocześniejsza generacja urządzeń do liposukcji, która wykorzystuje łagodne działanie ultradźwięków. Technologia ta używa energii ultradźwięków do wyselekcjonowania tkanki i nakierowania na niechcianą tkankę tłuszczową. Pozwala w mniejszym stopniu oddziaływać na otaczające operowany obszar tkanki - nerwy, naczynia krwionośne, tkankę łączną, zmniejszając w ten sposób uraz po zabiegu i przyspieszając rekonwalescencję. Pełna rekonwalescencja trwa 4-12 tygodni - mówi Karolina Sozańska.
Coraz większą popularnością cieszy się także liposukcja wodna - w trakcie zabiegu z zastosowaniem tej techniki, za pomocą igły wiązka wody spulchnia tkanki tłuszczowe, które są odsysane.

Zapewne wielokrotnie słyszeliście informacje, że odessany tłuszcz może zostać wszczepiony w inną partię ciała, stanowiąc tym samym rolę wypełniacza. Postanowiliśmy zapytać ekspertów, czy to prawda.

- Faktem jest, że tkanka tłuszczowa jest idealnym materiałem do wypełniania innych części naszego ciała. Można połączyć oba zabiegi jednocześnie: odessanie tłuszczu z jego przeszczepieniem. Nowoczesna technologia umożliwia uzyskanie nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, które lekarz może wykorzystać do powiększania ust, bruzd nosowo-wargowych, wypełniania kości policzkowych czy ujędrniania piersi - potwierdza Magdalena Czwartek.
Czy zabieg jest bezpieczny?

Lekarze na całym świecie zapewniają, że liposukcja należy do jednych z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Jednakże, jak po każdym zabiegu inwazyjnym, mogą nastąpić powikłania. Należy mieć na uwadze ilość redukowanej tkanki tłuszczowej - im mniej, tym mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji. Może wystąpić opuchlizna, ból, drętwienie oraz ograniczona mobilność. Po zabiegu trzeba też nosić uciskowe ubrania lub pasy, dlatego warto tak zaplanować zabieg, żeby nie kolidował np. z wakacyjnym wyjazdem.

- Zawsze przed podjęciem decyzji o wykonaniu liposukcji odbywają się konsultacje z lekarzem, cały proces kwalifikacji pacjenta do zabiegu. To jest idealny czas, by podzielić się z lekarzem swoimi wątpliwościami, pytaniami. Przed zabiegiem wykonywany jest cały szereg badań lekarskich, które mają na celu zweryfikowanie stanu zdrowia pacjenta i podjęcie ostatecznej decyzji o zabiegu - zapewnia Karolina Sozańska.
Czy zdecydował(a)byś się na zabieg liposukcji?
7%

tak, mam już za sobą taki zabieg

44%

tak, ale po konsultacji z lekarzem, który rozwiałby moje wątpliwości

13%

lubię swoje ciało i nie potrzebuję liposukcji

36%

nigdy, nie pozwolił(a)bym na taką ingerencję w moje ciało

zakończona

łącznie głosów: 248

Opinie (27) 9 zablokowanych

 • Wystarczy patrzeć co się je i jakakolwiek aktywność fizyczna. W dodatku za darmo. Likwiduje się tak nie tylko tłuszcz ale i złe nawyki. Po odessaniu złe nawyki sprawiają że po pewnym czasie sylwetka wróci do tej samej postaci ;)

  • 26 5

 • Ale ukochanego ciała

  -Nigdy zawiele

  • 8 9

 • suuper (1)

  tylko ile czasu zajmie mi uzbieranie takiej kwoty

  • 15 1

  • od szejka raptem

   dwa klocki

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.